Login lub e-mail Hasło   

Ajurwedyjski zielnik - Ashwagandha & Neem

Ashwagandha – odmładza organizm, odżywia tkanki, pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Neem – silnie oczyszcza organizm, usuwa toksyny, pozytywnie wpływa na redukcję wagi.
Wyświetlenia: 335 Zamieszczono 24/10/2016

ASHWAGANDHA

stosowana część: korzeń

energetyka: gorzkie, cierpkie, słodkie/rozgrzewające/słodkie

układy: rozrodczy, nerwowy, oddechowy

działanie: tonizujące, odmładzające, afrodyzjak, uspokajające, ściągające

wskazania: ogólne osłabienie, osłabienie seksualne, wyczerpanie nerwowe, okres rekonwalescencji, choroby wieku podeszłego, wyczerpanie u dzieci, utrata pamięci, osłabienie mięśni, przepracowanie, osłabienie tkanek, bezsenność, paraliż, stwardnienie rozsiane, osłabienie oczu, reumatyzm, choroby skóry, kaszel, trudności z oddychaniem, anemia, zmęczenie, bezpłodność, opuchlizna gruczołów

przeciwwskazania: duża ilość toksyn, silna niedrożność

sposób przygotowania: wywar, wywar mleczny, proszek (250 mg–1 g), pasta, lecznicze ghee, leczniczy olejek

Ashwagandha zajmuje w farmakologii ajurwedyjskiej podobną pozycję jak żeń-szeń w medycynie chińskiej, jest jednak o wiele tańsza. To najlepsze zioło odmładzające, przede wszystkim oddziałujące na mięśnie, szpik kostny i nasienie, zalecane zwłaszcza dla osób o konstytucji wata.

Stosuje się ją w chorobach wywołujących osłabienie i niedobór tkanek u dzieci, osób starszych, przewlekle chorych, przepracowanych, sypiających zbyt krótko lub wyczerpanych nerwowo.

Jako środek regenerujący można ją stosować w postaci wywaru mlecznego, do którego dodaje się nierafinowany cukier, miód, pippali lub ryż basmati. W takiej postaci powstrzymuje proces starzenia i pobudza procesy anaboliczne organizmu.

Ponieważ posiada cechy sattwiczne znakomicie oddziałuje na umysł – odżywia go i rozjaśnia. Działa uspokajająco i wywołuje głęboki sen bez marzeń sennych.

Ashwagandha jest doskonała dla osłabionych kobiet w ciąży; pomaga także ustabilizować płód. Regeneruje układ hormonalny, przyspiesza gojenie tkanek. Może być stosowana zewnętrznie na rany i skaleczenia. Pięć gramów proszku można zażywać dwa razy dziennie z ciepłym mlekiem lub wodą oraz nierafinowanym cukrem.

NEEM

stosowana część: kora, liście

energetyka: gorzkie/wychładzające/ostre

układy: trawienny, krążenia, oddechowy, moczowy

działanie: gorzki środek tonizujący, przeciwgorączkowe, oczyszczające krew, antyseptyczne, przeciwwymiotne

wskazania: choroby skóry, pokrzywka, egzema, grzybica, pasożyty, gorączka, kaszel, pragnienie, mdłości, wymioty, cukrzyca, guzy, otyłość, artretyzm, reumatyzm, żółtaczka

przeciwwskazania: choroby przebiegające z wyziębieniem i ubytkiem tkanek

sposób przygotowania: napar (gorący lub zimny), wywar, proszek (250–500 mg), pasta, lecznicze ghee, olejek leczniczy

Neem jest jednym z najsilniejszych środków odtruwających i oczyszczających krew stosowanych w ajurwedzie. Obniża gorączkę i usuwa toksyny obecne w większości chorób zapalnych skóry, a także toksyny znajdujące się w owrzodziałej błonie śluzowej.

Jest silnym środkiem przeciwgorączkowym, skutecznym w gorączkach przerywanych i okresowych (jest wówczas zazwyczaj stosowany wraz z czarnym pieprzem i goryczką).

Neem można przyjmować zawsze wtedy, gdy wskazane jest oczyszczenie lub terapia redukująca. Usuwa każdą obcą tkankę lub jej nadmiar, ma też działanie ściągające, które przyspiesza gojenie. W przypadku silnego zmęczenia lub wyczerpania należy go stosować ostrożnie.

W postaci olejku leczniczego jest jednym z najlepszych środków przyspieszających gojenie i dezynfekujących w chorobach skóry, a także lekiem przeciwzapalnym zalecanym w razie bólów stawów i mięśni.

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 470
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1132
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 255
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 660
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 293
6
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2449
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1022
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141766
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239661
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111123
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122158
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska