Login lub e-mail Hasło   

Wyrzutek społeczeństwa

Przedszkole, szkoła podstawowa i tak dalej a wszystko toczy się dookoła jednej i te samej osoby. Wyrzutka społeczeństwa. Kim on jest? Kim dla społeczeństwa jest taka osoba? Mus...
Wyświetlenia: 2.037 Zamieszczono 24/10/2016

 Przedszkole, szkoła podstawowa i tak dalej a wszystko toczy się dookoła jednej i te samej osoby. Wyrzutka społeczeństwa. Kim on jest? Kim dla społeczeństwa jest taka osoba?

  Musze sprecyzować owe społeczeństwo. Zacznę od przedszkola.

  Małe, naiwne i szczelnie zamknięte grono dzieciaków. Niby to każdy inny, niby to jedni przywódcy inni ślepo ich słuchający, ale zawsze trafi się ktoś spoza. Ktoś kto odstaje od grupy. Kim on jest? Najczęściej uważny za upośledzonego, bądź opóźnionego w rozwoju, nikt nie potrafi się z nimi porozumieć i taka etykietka niedorozwoju jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Tych bardziej przejawiających cechy inteligencji, indywidualistów ugniata się jak plastelinę, by jak to się mówi nie zmarnować ich potencjału. I po co? By nie odstawał, by zintegrował się ze społeczeństwem. Jeśli się nie udaje pozostaje po prostu owa etykietka.

 Ktoś kto nie potrafi się zintegrować z grupą, jest odmieńcem i im bardzie się różni, tym bardziej jest wypierany z grupy. A może po prostu nie odpowiada model społeczeństwa w jakim musi istnieć. Obserwuje, rozmyśla, może nawet śmieje się w duchu, ale nie próbuje wbić się w grupę. Dlaczego? Widzi jej słabość, banał struktury i niesprawiedliwość. 

 W przyrodzie przetrwają tylko te osobniki, których jest najwięcej. Mają możliwość mnożyć się masowo i zalewać środowisko, jeśli już giną to nie ci najsilniejsi, a wręcz odwrotnie. Po prostu jest ich dużo. Ludzi też jest dużo. Są silni i słabsi i choć słabych jest znacznie więcej to oni pójdą na odstrzał pierwsi. W całym naszym społeczeństwie istnienie ogromu ze słabszymi jest koleją rzeczy. Istnieją by człowiek mógł przetrwać.

 Ale co się dziej jeśli ktoś jest inny? Jest inny ale istnieje w społeczności, choć sam się strasznie przed tym broni? Ma iść na odstrzał w pierwszym rzędzie? Jest zaliczany do gatunku na wymarciu a jego dalsze istnienie jest już przesądzone. Wymarcie?

 Czy w szkole podstawowej, średniej, na studiach i życiu jest inaczej? Czy nasze społeczeństwo jest inne? Czy to małe różni się od tego w którym żyjemy? Moim zdaniem jest powielane jak matrioszka. Małe, większe i największe a w sumie to jedno i to samo.

 Mój wyrzutek dorasta, ma prawo wyrazić siebie choć niekoniecznie daje znać o swoim odmiennym zdaniu o społeczności, która go otacza. Czasem wyraża swoją odmienność ogólnym wyglądem. Wyróżnia się z tłumu odpychając. Choć nie zawsze, po prostu widać go z daleka. Inni niepozorni, niedoceniani, wyciszeni nadal są z bolku, czekają w utajeniu mając złudną nadzieję, że pokonają cały system bez sprzymierzeńców, bo takich jak on jest niewielu.

 Dlaczego społeczeństwo go odrzuciło? A może to on je odrzuca, ale czy znajdzie swe miejsce w tłumie, które jest jak ziemniaki. Małe, duże, robaczywe i zgniłe, ale ziemniaki, jak ma się tu odnaleźć burak choć i to jest warzywo, wszystko trafia do jednego wora i nikt nie widzi, że coś jest nie tak. Lepiej być ziemniakiem, czy burakiem?

 Co zrobić jeśli się odstaje? Od grupy, od wszystkie co się widzi dookoła, by móc przetrwać i nie dać się pochłonąć jednolitości. By nie dać się zmazać na palecie, na której wszystkie kolory są rozmazane. Jak tam dać wyraz swego istnienia. Czy jest sens? Czy jest sens walczyć z systemem, który jest wygodny dla większości? Można zmarnować sobie życie strzępiąc zęby na nauczeniu czegoś, a można sobie po prostu odpuścić. Co wtedy się dzieje? Wtapiamy się w tłum, w społeczeństwo, które walczy ze sobą o przetrwanie, o wyższe stołki. Po to się urodziliśmy? Po to by się zlać z innymi, by nie być wyrzutkiem społeczeństwa?

 Wyrzutek to nie jest patologia, to indywiduum, które walczy całe życie, ale ma siłę by przetrwać.

 Do końca, do samej mety.

Podobne artykuły


11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1143
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3507
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3031
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 647
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1852
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2207
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2207
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 912
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3897
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2230
10
komentarze: 29 | wyświetlenia: 1656
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3313
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Mam inne widzenie świata.
Dla mnie wszyscy są wyrzutkami.
Inaczej mówiąc ... każdy rodzi się indywidualistą. Wychowanie to nakładanie barier, ograniczeń i praw społeczeństwa. Większość to po prostu grupa, która dała sobie wbić najwięcej jednolitości. Przyjęła te prawa, nauczyła się wykorzystywać i wbijać je innym. Indywidualisci to Co Ci przyjęli mniej praw lub trochę inne. To coś j ...  wyświetl więcej

@Koriolan: Mam inne widzenie świata.
Jest plaski czy okragly :-)))))))))))

@zakrawarski: innowierczy ...
:-)))

@Koriolan: Zdarza sie, ze ino warczy ?

@zakrawarski: tak ...
A nawet czasami ino gębę zatyka :-)))

  Henear,  24/10/2016

Wyrzutek znajduje podobnych sobie i jest szczęśliwy.

  katha,  28/10/2016

@Henear: I wszytko staje się prostsze.

@Henear: Jeden byl nieszczesliwy, bo byl znieksztalcony.....teraz znieksztalcil wielu !
On tez....... "na wzor i podobienstwo swoje"Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska