Login lub e-mail Hasło   

Notatnik opiekunki, cz.1: O czym warto pamiętać opiekując się osobą starszą?

Praca z osobami starszymi nie zawsze jest łatwa. Często, aby umieć poradzić sobie z różnymi wymaganiami jakie stawia - potrzeba dobrego przygotowania, a czasem i doświadczenia...
Wyświetlenia: 394 Zamieszczono 25/10/2016

Opiekując się osobą starszą powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie potrzeby, wymagania oraz indywidualne preferencje seniorów. Nie mając odpowiedniego doświadczenia w tej dziedzinie a chcąc rozpocząć pracę z osobami starszymi, zawsze warto na początku skorzystać z dobrego kursu przygotowawczego do roli opiekuna, wolontariusza lub pracownika opieki społecznej. Jest kilka rzeczy, o których trzeba wiedzieć i które należy zaakceptować aby stać się profesjonalnym opiekunem.

opieka nad osobami starszymi

  1. Opieka skoncentrowana na osobie jest priorytetem

Każda osoba starsza powinna być traktowana indywidualnie. Jako że każda osoba w podeszłym wieku ma swoje własne preferencje – odmawianie im indywidualnego podejścia do opieki byłoby odmawianiem im prawa do własnej indywidualności. Takie indywidualne podejście do każdej osoby może być często kłopotliwe dla opiekunów osób starszych, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi pośpiech. Bardzo łatwo jest przecież zapomnieć odpowiednio złożyć pranie lub podać płatki śniadaniowe, w które zdążyło już wsiąknąć mleko osobie starszej, przyprawiając ją tym samym o złe samopoczucie lub nawet psując przez to cały jej dzień. Prawda jest taka że dla opiekuna są to drobnostki, tym czasem to właśnie te małe rzeczy robią największe różnice w opiece nad seniorem. Uwzględnienie indywidualnych preferencji jest uzasadnione, nie powinno być czymś niemożliwym do zapewnienia, bez względu na czas jakim dysponuje opiekun.

  1. Należy pamiętać o godności osób starszych objętych opieką

Godność jest kwestią niesłychanie istotną. Życie nie staje się łatwiejsze kiedy się starzejemy. Wiele osób w podeszłym wieku odczuwa dyskomfort w postaci bólu, smutku, nudy czy samotności. Ich godność staje się wtedy zagrożona, zwłaszcza jeśli wymagają oni szczególnej opieki. Nietrzymanie moczu czy niezdolność do utrzymania odpowiedniej higieny jest dla starszego człowieka sprawą krępującą i przykrą, dlatego tak ważne jest zapewnienie seniorom maksimum szacunku. Jeśli praca dla opiekunki jaką wykonuje ona przy osobie starszej może sprawić, że osoba starsza poczuje się niezręcznie – warto rozpocząć swobodną rozmowę, a pracę wykonać najszybciej jak to możliwe. Starsze osoby bardzo doceniają szybkość i wydajność.

  1. Szacunek i uznanie sprawia że opieka jest lepsza

Może wydawać się że godność i szacunek to jedno i to samo. Jednak nie do końca. Szacunek to uznanie osoby jako jednostki, mimo wieku, złego humoru, wad – otaczamy osoby starcze szacunkiem ponieważ mają dużo więcej doświadczenia i znają życie lepiej od nas.

Niektórzy seniorzy z wiekiem dziecinnieją, szczególnie kiedy przez dłuższy czas są przyzwyczajeni do opieki i tej opieki wymagają. To powoduje że zachowują się dość infantylnie i mówią rzeczy, których nie bierzemy do końca na poważnie. Seniorzy mogą posiadać także własne poglądy, z którymi się nie zgadzamy, co wcale nie daje nam prawa do upominania ich, forsowania własnych racji czy też niesprawiedliwego oceniania. To właśnie w tych kwestiach tak ważny jest szacunek do osób starszych.

(...)

Podobne artykuły


17
komentarze: 107 | wyświetlenia: 2263
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1136
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1081
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 807
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 599
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 631
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 1002
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 692
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 656
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 504
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 725
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 412
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska