Login lub e-mail Hasło   

"Przełęcz ocalonych". Nietypowy bohater. Adwentysta.

Desmond Doss - choć odmówił noszenia broni, uratował z wojennego piekła dziesiątki żołnierzy. Jego historia zainspirowała M.Gibsona do wyreżyserowania filmu „Przełęcz ocalonych”.
Wyświetlenia: 3.765 Zamieszczono 31/10/2016

   Chcę napisać o filmie... chcę napisać o jego głównym bohaterze... chcę się zastanowić (zapraszam do dyskusji) nad przyczynami, powodującymi, że w czasie wojny, niektórzy jej uczestnicy stają się dosłownie żądnymi krwi, bezlitosnymi oprawcami, a inni praktykują zupełnie inną postawę i niosą wszelką możliwą pomoc - zwłaszcza na polu walki, o czym opowiada film Mela Gibsona pt. "Przełęcz ocalonych" [tytuł oryginalny "Hacksaw Ridge"].
Premiera światowa miała miejsce 4 września, a od 4 listopada 2016 film będzie wyświetlany w polskich kinach.

   Opis filmu
 Schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicznym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na przekonania odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Tak rodzi się legenda bezbronnego bohatera.

 Zwiastun filmu: http://www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr ... i%29-40569

 Recenzja filmu: http://www.filmweb.pl/reviews/Waleczne+serca-19129 gdzie cytowane jest zdanie, które wypowiada ten nietypowy bohater: "Gdy inni będą odbierać życie, ja będę je ratował."
 Na plakacie reklamującym film jest zdanie: Można zwyciężać, nie zabijając

Obrazek
   Film "Przełęcz ocalonych" opowiada o prawdziwych wydarzeniach... prawdziwym człowieku... prawdziwych przekonaniach opartych na Piśmie Świętym!
Encyklopedyczna biografia Desmonda Dossa: https://pl.wikipedia.org/wiki/Desmond_Doss z której znaczące cytaty:

   Z powodów światopoglądowych – był adwentystą dnia siódmego – odmówił noszenia broni podczas walki oraz zabijania przeciwników. Przez całą służbę wojskową podczas II wojny światowej był sanitariuszem, ratując życie wielu żołnierzy, po obu stronach konfliktu. Przez cały czas był wierny swoim przekonaniom religijnym.

   W czasie walk miał przy sobie Biblię podarowaną po ślubie przez żonę Dorothy z oznaczonym przez nią wierszem 1 Listu do Koryntian 10,13, który stanowił niejako motto jego służby wojskowej: "Dotąd nie przyszło na was pokuszenie, które by przekraczało siły ludzkie; lecz Bóg jest wierny i nie dopuści, abyście byli kuszeni ponad siły wasze, ale z pokuszeniem da i wyjście, abyście je mogli znieść". Ulubionymi fragmentami były Psalmy 91 i 93.

   W Biblii podarowanej mu przez żonę znajdował się list od niej:
     "Najdroższy Desmondzie!
Gdy będziesz czytał i studiował bezcenne obietnice znajdujące się w Słowie Bożym, w tej małej Biblii, obyś otrzymał siłę we wszelkich trudnościach, jakie mogą Cię spotkać.
Niech twoja wiara w Boga przyniesie Ci pocieszenie i da pokój serca, abyś nigdy nie był smutny albo samotny, choćby przyszłość wydawała się najciemniejsza.
Jeśli nie spotkamy się więcej na tej ziemi, mamy pewność, że będziemy w niebie. Niech Bóg w swojej łasce sprawi, abyśmy byli tam razem.
    Twoja kochająca żona - Dorothy"


   Biblia ta zaginęła w dżungli pod koniec kampanii na Okinawie, lecz została odnaleziona dzięki poszukiwaniu całej kompanii, po czym odesłana do jego domu, gdzie została odebrana przez żonę. Pomimo śladów przemoczenia, pozostała w dość dobrym stanie, a lekcja szkoły sobotniej na 26 maja 1945 r. była włożona tam, gdzie Doss ją zostawił (został ranny 21 maja).


   Więcej cennych informacji o tym nietypowym bohaterze można znaleźć na specjalnie z okazji nakręcenia filmu założonej stronie: http://desmonddoss.pl/
 Jest tam m.in. fragment najnowszej książki o Desmondzie Dossie pt. "Szeregowiec Doss" (wydana w 2016; wcześniej napisano książkę pt. "Nietypowy bohater"), oraz mnóstwo informacji zarówno o filmie, jak i o jego głównej postaci...
 Oprócz filmu fabularnego "Przełęcz ocalonych", został też nakręcony film dokumentalny - zwiastun: http://sklep.znakiczasu.pl/literatura-f ... a-dvd.html

   Zapraszam do poznania człowieka, dla którego Bóg i zasady przez Niego ustalone były tak ważne!
Kto wie, może i nas czeka podobny sprawdzian z wierności Bożym ideałom?!... Warto wiedzieć, że były takie osoby jak Desmond Doss, bo to niesie pokrzepienie i zachętę, że mimo wszystko: MOŻNA!

   Powiedzieli o Dossie:
„Dzięki niezwykłej odwadze i niezachwianej determinacji w obliczu skrajnie niebezpiecznych warunków starszy szeregowy Doss ocalił życie wielu żołnierzy. Jego imię będzie (…) symbolem wybitnej odwagi, sięgającej daleko poza granice obowiązku” (Harry Truman, prezydent USA)

„Desmond dokonał czegoś, czego większość z nas nigdy nie będzie w stanie sobie nawet wyobrazić. Co najwyżej możemy stawiać go sobie za ideał, do którego warto w życiu dążyć” (Mel Gibson, aktor, reżyser).

„Zbyt mało jest na świecie ludzi takich jak Desmond, którzy tak dobrze znają samych siebie, że potrafią usłyszeć swój cichy wewnętrzny głos” (Andrew Garfield, odtwórca głównej roli w Przełęczy ocalonych).

„Desmond Doss, kawaler Medalu Honoru Kongresu Stanów Zjednoczonych, nie wstydził się swojej wiary i wytrwał pomimo wielkich przeciwności i prześladowania” (Keith Morgan, dyrektor krajowy Cru Military).

====

Suplementy do artykułu

  •   Istnieje w polskiej wersji językowej bardzo ciekawy, 23-minutowy, film dokumentalny nakręcony na terenie Parku Weteranów w stanie Tennessee, USA. Nie bez powodu podaję tu link do niego: https://www.youtube.com/watch?v=8pNYFKpSYmY
  •  Oto zestawienie zdjęć Dorothy i Desmonda - tych prawdziwych z filmowymi (pobrano z: http://skroc.pl/4fb0a )

Znalezione obrazy dla zapytania dorothy doss

Znalezione obrazy dla zapytania dorothy doss

Na zdjęciu wyżej nie widać, co Desmond trzyma w ręce - to Biblia, która była tak ważna w jego życiu!!

 Znalezione obrazy dla zapytania dorothy doss

Jeszcze jedno zdjęcie - z prezydentem Trumanem, w chwili wręczania Medalu Honoru

Znalezione obrazy dla zapytania dorothy doss

Jeśli ktoś miałby jakieś nowe, ciekawe materiały-wiadomości, to proszę dać znać...

Pomyślałem, że sam jeszcze coś dodam: zdjęcie nagrobka Desmonda Dossa, oraz jego metalową podobiznę z Parku Weteranów

Znalezione obrazy dla zapytania desmond doss

Znalezione obrazy dla zapytania desmond doss

PS. Po roku niektóre linki są już nieaktywne. Ten, częściowo je zastępują: https://sklep.znakiczasu.pl/wyszukaj?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=Nietypowy+bohater

https://youtu.be/Ouw2mAO76kA

https://www.youtube.com/playlist?list=PLCdgcJ-t1BE6RENSW9Dhq60BM3CmPAGbE

Podobne artykuły


25
komentarze: 9 | wyświetlenia: 25264
32
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2593
23
komentarze: 16 | wyświetlenia: 3316
23
komentarze: 20 | wyświetlenia: 2727
7
komentarze: 14 | wyświetlenia: 2950
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 43345
15
komentarze: 12 | wyświetlenia: 2144
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 6049
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 52059
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 4211
6
komentarze: 4 | wyświetlenia: 5653
6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 513
6
komentarze: 9 | wyświetlenia: 475
40
komentarze: 39 | wyświetlenia: 17413
 
Autor
Artykuł  Zbyszekg4  (www),  31/10/2016

Zadziwiające w całej tej historii z Desmondem Dossem jest też to, że jemu pozwolono funkcjonować w armii USA dokładnie tak, jak to było zgodne z jego przekonaniami, aby nie brać broni do ręki (to się nazywa swoboda przekonań, co?!).
Że w Polsce było by to niemożliwe, mówi podczas rozmowy o tym filmie Andrzej Siciński - ...  wyświetl więcej

@_serpico_: A) Dobrze, ze sie "ujawniles" bo juz polanowalem rozeslac listy goncze za toba !
B) " my raczej nie istnielibyśmy w ogóle "
Realna prawda, bo bez USA Japonczycy przeszliby od Wladywostoku przez Moskwe do Berlina
na parade zwyciestwa nad komunizmem i nad .......slowianami ?!

  Zbyszekg4  (www),  31/10/2016

serpico, witaj kumie :)
Widzę, że masz wypaczony obraz grzechu. Bo skoro nazywasz grzechem ratowanie bliźnich - co z tego, że z narażeniem życia - to nie jest to dobre podejście...
Drugie mylne pojęcie Twoje dotyczy szabatu... Już z lektury Ewangelii widać (wiem, że ją znasz), że dobrze czynić w szabat jest chlubą, a nie grzechem...

A co do gdybań, co by było, gdyby... - to s

...  wyświetl więcej

@_serpico_: "postokragłostołowe reżimy uczyniły z Polski wasala Ameryki."
I wyslaly swojego reprezentanta, aby --wasalowal-- przekretne te reżimy !!
GW 28/10/2016 .....Kabaret w najlepszym wydaniu....ach gdzie te czasy ?

"Zapraszam do poznania człowieka, dla którego Bóg i zasady przez Niego ustalone były tak ważne"
Czy to oznacza rowniez, ze to bog "ustalil" wojne Japonii z USA atakiem na Pearl Harbour 6/12/1941 ?
Doss stal sie tym "sluga bozym" dzieki temu, ze inni umierali za niego.
Zakladam, ze swiat sklada sie z idealistow i realistow, to realisci wygrali wojne
i sami ginac postawoli Desmonda na swieczniku ! To na zasadzie "Panie, ja nie jestem takim jak oni"

  Zbyszekg4  (www),  01/11/2016

@zakrawarski: zauważ, że Doss też był gotów umrzeć na polu walki - i prawie się to stało, bo był ciężko ranny (ale nawet wtedy pomagał kolegom!).
Może przypomnę słowa prezydenta Trumama: „Dzięki niezwykłej odwadze i niezachwianej determinacji w obliczu skrajnie niebezpiecznych warunków starszy szeregowy Doss ocalił życie wielu żołnierzy. Jego imię będzie (…) symbolem wybitnej odwagi, sięgaj ...  wyświetl więcej

@Zbyszekg4: Oczywiscie, ze to byl porzadny czlowiek.
Rodzi sie jednak mysl, jakie konsekwencje dla USA wyniklyby gdyby wszyscy zolnierze
wybrali takie stanowiski jak on ?

  Zbyszekg4  (www),  01/11/2016

@zakrawarski: Nie wiem, bo nigdy nie było tak, że 100% armii odłożyło dobrowolnie broń...
Widzę to tak: dobrze, że są żołnierze (i kandydaci na nich), którzy są gotowi bronić granic, gdy wróg napada! To jest usprawiedliwiona obrona własna (jestem przeciwko wojnom, gdzie się napada na innych).
Jednak, gdy ktoś uważa, że nie będzie się bronił używając broni (np. słynny przypadek Hindus ...  wyświetl więcej

@Zbyszekg4: Przypadek Dossa pokazuje, że taka postawa (jednostkowa w skali większości) może nieść dobro...
......
Zgoga na 100.
Ale jaki wybor mieli marynarze 1941 w Pearl Harbour 6/12/1041 na okrecie Arizona i kilka innych ?
Na ktorych spadly bomby Japonczykow???? N i e s p d z i e w a n i e ???

  Zbyszekg4  (www),  02/11/2016

@zakrawarski: Zacytuję to:
Czy jednak atak na Pearl Harbor był rzeczywiście "nagły"? Od dekad wokół bitwy krąży teoria spiskowa, że prezydent USA i wywiad tego kraju wiedzieli, co szykują Japończycy. Dla Roberta B. Stinnetta, autora książki "Dzień kłamstwa. Prawda o Pearl Harbor", który sam jest weteranem walk na Pacyfiku, nie są to tylko plotki. W swojej publikacji twierdzi on, że nalot ni ...  wyświetl więcej

@Zbyszekg4: Jeden na 100 pisze rozsadnie (w/g mnie) TY jestes tym jednym:
Pisze to pomimo, ze sam nie wierze w istnienie "sil wyzszych"
Jestes dowodem, ze mozna wymienic zdania....mimo roznicy....zdan !!!

  Zbyszekg4  (www),  02/11/2016

@zakrawarski: pewnie, że można wymieniać zdania, mimo różnicy zdań; a sam chcę się stale uczyć, jak to robić mądrze (to chyba dobre słowo)...
Pozdrawiam :)

  Zbyszekg4  (www),  02/11/2016

W USA, w stanie Tennessee jest Park Weteranów, upamiętniający uczestników wojen... Film ten: https://www.youtube.com/watch?(...)FKpSYmY nakręcono na jego terenie - nie bez powodu podaję tu namiar...

@Zbyszekg4: Widzialem film.....wzruszające !!

  Zbyszekg4  (www),  02/11/2016

@zakrawarski: Warto zauważyć, że adwentystyczni twórcy tego filmu (chodzi o krótki dokument, który wyżej linkuję), wcale nie krytykują tych żołnierzy, którzy - w przeciwieństwie do Dossa - walczyli z bronią w ręku na wielu wojnach.
Obiektywnie jest pokazany ich wkład w to, że kraj jest wolny od agresorów wojennych; a jednocześnie poprzez postać szeregowca Dossa, ukazana jest inna opcja służ ...  wyświetl więcej

@Zbyszekg4: Co mnie troche zdziwilo-zainteresowalo to stwierdzenie
"siódmego dnia ....w sobote" ?
Sobota zwykle bywa szóstym dniem....czy jak ?

  Koriolan,  02/11/2016

@zakrawarski: Hi hi ...
Pomieszala Ci w głowie SFALSZOWANA religia ... zwana watykańska (inni mówią rzymsko katolicka). Stworzył ja cesarz Konstantyn w 3 wieku opierając częściowo na chrześcijaństwie. Dlatego jesteś skołowany.
On 'zarządził' święto w niedzielę.
Dla odróżnienia od Boskiej soboty.
Reasumując :
"Pamiętaj abyś dzień święty świecił".
Oznacza .. ...  wyświetl więcej

  nse,  02/11/2016

@Koriolan: A a kto wymyślił czas letni i czas zimowy, chyba nie słońce ani kosmos ??

  Koriolan,  02/11/2016

@Mariusz Kajstura: kiedyś wiedziałem ...
Nie wiem czy to nie ktoś w Zach.Europie.
.
Inna rzecz, że ma to niewiele wspólnego z szabatem :-)))

  nse,  02/11/2016

@Koriolan: Z szabatem nie, ale z czasem i rytmem natury to już tak ... Jaka różnica między sobotą, a niedzielą ?? ..., a jaka między 3, a 4 rano ?? ... Inaczej się żyje według rytmu wyznaczanego otaczającą naturą, a inaczej według rytmu wyznaczanego mechaniczne ...
My jako społeczność przypominamy taką https://pl.wikipedia.org/wiki/Galera t ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  02/11/2016

@Mariusz Kajstura: Sobota to pamiątka. Taki rytuał ku pamięci.
Natura ... już dawno pozbyliśmy sie sporej części swej natury.
W wielu przypadkach z cudownym efektem :-)))
Hmm ...
Chyba można zaryzykować twierdzenie, że natura dając nam rozum pozbawiła nas sporej części natury :-)))

  nse,  02/11/2016

@Koriolan: Natura ma być koniem, a nie jeźdźcem ..., głupi to jeździec pozbywający lub okaleczający konia :))))

@Koriolan: Fajnie sobota-niedziela !! Zainspirowany Twoim wpisem zobaczylem caly (23 min) filmik
i stwierdzam, ze Desmond Doss to byl Podziwu Godny Czlowiek.
Niestety, byl wyjatkiem ! Bywaj !!

  Zbyszekg4  (www),  02/11/2016

@zakrawarski: Niedziela to 1-szy dzień tygodnia, a zatem sobota: 7-mym.
Taka rachuba opiera się na Biblii. Świecka rachuba zwykle zaczyna tydzień od poniedziałku, wiec wtedy niedziela to dzień 7-my. Ale co niedzielę na mszy księża mówią, że zebrali się w kościele w dzień 1-szy... Niezłe zamieszanie, co!?
Ja trzymam się Biblii i dniem 7-mym uznaję sobotę.

@Zbyszekg4: Dziekuje za 7-my dzien i za historie ......pt. Desmond Doss

  Zbyszekg4  (www),  02/11/2016

@zakrawarski: proszę bardzo! :)
Może pójdziesz do kina, a potem coś napiszesz...

@Zbyszekg4: Ostatnio napisalem o sobie....Credo....przeczytaj.
Zakladam, ze jako wierzacy wiesz, co to slowo oznacza i mimo to mozemy wymieniac zdania.

  Zbyszekg4  (www),  02/11/2016

@zakrawarski: przeczytałem to "wyznanie" (nie)wiary i cóż... Każdy ma wolność wyboru w danej sprawie (a przynajmniej tak z grubsza) - Twój wybór taki, mój inny, ale nadal możemy z kulturą i rzeczowo się do siebie odnosić.
A jakie owoce zbierzemy (bo wierzę, że zbierzemy; Ty nie wierzysz... Ktoś tu się myli...) to dopiero zobaczymy w swoim czasie...
Bywaj zdrów :)

@Zbyszekg4: To jakimi jestesmy podlega wielorakim faktorom ktore zycie dyktuje.
Urodzilem sie oczywiscie w katolickiej rodzinie.
Mama (ktora bardzo kochalem) byla glebokao wierzaca ale moj ojciec nie i to do tego stopnia,
ze kiedy rodzice szli w niedziele do kosciola to ojciec siedzial na lawce przed kosciolem i czytal gazete.
Nie wiem czy bog istnieje, ale jestem przek ...  wyświetl więcej

  Zbyszekg4  (www),  02/11/2016

@zakrawarski: czy nie jest tak, że Twoje stanowisko wynika z tego, że zaobserwowałeś lub miałeś do czynienia z takimi osobami, które co prawda mieniły się reprezentantami Boga na ziemi, ale swym życiem ewidentnie nie pasowały do podstawowego obrazu Boga, np. żyły niemoralnie, a przecież Bóg nie może być niemoralny...?

Jeśli tak było/jest, to chcę Cię zapewnić, że Twoje odczucia są słuszne:

...  wyświetl więcej

@Zbyszekg4: no a jak Ty odróżniasz uzurpatorow od kierowanych Duchem Świętym ?
.
No i co do tego, że to Jezus posłał Ducha Świętego też mam wątpliwości. To raczej posłaniec Boga. Tak zwanego Boga Ojca :-)))

  Zbyszekg4  (www),  04/11/2016

@Koriolan: Pismo Święte (Biblia) jest testem na uzurpatorów... Jak nie ma zgodności z Biblią, to już to jest podejrzane!...

@Zbyszekg4: ale w biblii sa sprzeczne teorię.
Gdy dokonasz jakiejkolwiek interpretacji .... JUŻ JESTEŚ w błędzie.
.
A więc Tu patrzysz ... porownujesz z biblią .... I wiesz ?

  Zbyszekg4  (www),  04/11/2016

@Koriolan: jak się słabo zna Biblię, to się widzi pełno sprzeczności... Proponuję dogłębną lekturę z modlitwą w tle, a zobaczysz, że to jest naprawdę Boże Słowo, bez ściemniania...

@Zbyszekg4: cytat :
"Wybić wszystkich obcych do nogi".
.
Według Ciebie to jest Boże Słowo ?

  Zbyszekg4  (www),  04/11/2016

@Koriolan: wpierw zobacz ile lat Bóg czekał na opamiętanie się Kananejczyków: 400 LAT (Księga Rodzaju 15,15-16).
CZTERY WIEKI Bóg czekał, aż wymierzył karę! Czy to za mało czasu, jak uważasz?...

@Zbyszekg4: Dla Boga czas się nie liczy ...
.
Zapytam inaczej.
Bóg obiecał żydom dac cały świat. Polskę też.
TY I JA nie jesteśmy narodem wybranym tylko ONI - obrzezani.
.
Dlaczego wierzysz w Boga, który chce nas (Polaków) wygubic ?

  Zbyszekg4  (www),  04/11/2016

@Koriolan: Bóg jest owszem ponad czasem, ale działa w ramach czasu na ziemi, gdy swój plan przeprowadza (bo ludzie żyją w czasie i przestrzeni).
Ale co to piszesz?! Gdy był Izrael jako naród przez Boga prowadzony, to jeszcze Polski nie było, więc nie lękaj się... Bo teraz nic Ci nie grozi z ich strony (przynajmniej z Bożego nakazu).

@Zbyszekg4: no właśnie ...
To jest TWOJA interpretacja biblii.
Cały świat dla ludu wybranego nie oznacza Całą kula ziemską MINUS Polska ... niestety :-)))
.
Nie chodzi o lęk/strach tylko o Twoje widzenie/wiare/interpretacje ...
.
Nie jesteś fanatykiem dlatego ciekawie mnie Twoje widzenie.

  Zbyszekg4  (www),  04/11/2016

@Koriolan: może od początku... Stwórca, tak wierzę, bo tak czytam... - chciał mieć na stworzonej planecie swój lud (to nic złego, prawda?)... Początki były bardzo skromne: Adam i Ewa!
Nastąpił upadek w grzech, ale Boże pragnienie by mieć tu wierny Mu lud nie upadło...
I tak stopniowo doszło do zorganizowania takiego grona ludzi, którzy wykazywali wolę poddania się Bogu (różnie im to ...  wyświetl więcej

@Zbyszekg4: Hmm ...
No cóż. Wymigujesz się trochę. Chciałem Cię przycisnąć z interpretacją biblii by wycisnąć z Ciebie głębszą wiarę i głębsze myśli.
Ale wolisz płytkie.
.
Nie będę Cię naciskał.
.
Ja uważam, że w biblii są sprzeczności.
Mieć swój lud jest ŹLE gdy sie obieca 'wygubic' pozostałych.
Dla mnie to nie słowa mojego Boga.
To f ...  wyświetl więcej

  Zbyszekg4  (www),  04/11/2016

@Koriolan: prawdy w Biblii szukasz? Zacznij od nauk Chrystusa! On powiedział, że jest Drogą, Prawdą i Życiem (Jan 14,6).
Tyle, i aż tyle, mi wystarcza... Bo to, jakim jest Bóg, pokazał - słowem i czynem - właśnie Jezus. To On jest tym, co chciałeś ze mnie wydusić - nic więcej nie potrzebujesz, jak Jezusa!

@Zbyszekg4: Hi hi ...
Wydusic ... nie bierz tego tak dosłownie. Po prostu czasem zadaje szbsze i ostrzejsze pytanie.
Tylko tyle :-)))
.
Jezus ... ok !
.
A co z resztą bibli ???

@Zbyszekg4: hi hi ...
Prawdy szukam w TOBIE ...
Pod kątem biblii (lub z biblią w tle).

  Zbyszekg4  (www),  05/11/2016

@Koriolan: pytasz co z resztą Biblii? Trzeba ją odczytywać przez pryzmat Nowego Testamentu, i koniecznie z osobą Chrystusa na czele!

Ale jakiej prawdy we mnie szukasz? PRAWDĄ jest Jezus! Poznasz Go, to i zmienisz negatywne nastawienie do trudnych miejsc w Biblii. Pomocna by Ci była np. taka książka:

...  wyświetl więcej

@Zbyszekg4: Hmm ...
Teraz już chyba zrozumiałem Cię.
Lub inaczej ....
Zobaczyłem co chciałem w TOBIE zobaczyć.
Interpretujesz biblię w/g Nowego Testamentu. To oznacza, że widzisz różnice. W pewnym stopniu jesteś chrześcijaninem czyli wyznawca nauk Jezusa. Pozostaje pytanie w jakim stopniu :-)))
Ale nie będę Cię o to naciskał :-)))
.
Ech ...
To takie proste ...
Bóg jest w TOBIE.
A Bóg jest prawda.
Rozumiesz ?

  Zbyszekg4  (www),  05/11/2016

@Koriolan: @Koriolan: piszesz Ech ...
To takie proste ...
Bóg jest w TOBIE.
A Bóg jest prawda.
Rozumiesz ?
Rozumiem, ale to nie czyni mnie prawdą. Jezus Chrystus to Prawda! (nie wiem czy się dobrze jednak rozumiemy).

Pytasz też w jakim stopniu jestem chrześcijaninem.
Chcę w najwyższym. Wiesz, jestem chrześcijaninem dla którego cała Biblia jest Boży

...  wyświetl więcej

@Zbyszekg4: Rozumiem Cię nieźle i coraz lepiej. Zresztą masz w miarę standardowe poglądy. Gorzej w drugą stronę. Ja jestem z nieznanej relugii/wiary. Tak zwanej wiary wewnętrznej.
.
Nie jesteś całkowicie prawdą bo jesteś jeszcze czymś. Jesteś jeszcze ego. Podstawą ego jest wiara, że :
"nie jesteś synem Boga".
To powoduje, że nie wiesz czy 'jesteś czy nie' prawdą.
...  wyświetl więcej

  Zbyszekg4  (www),  05/11/2016

@Koriolan: mam rozumieć, że skoro piszesz mi: To powoduje, że nie wiesz czy 'jesteś czy nie' prawdą.
uznajesz siebie za prawdę?!
Inaczej mówiąc: Ty wiesz już, że jesteś prawdą?!

Pozwól, że może teraz ja sie o coś spytam: Co myślisz o Jezusie Chrystusie? Kim On jest dla Ciebie (jeśli jest)?

@Zbyszekg4: Nie. Trochę inaczej.
Ja wiem co/kto we mnie jest.
Lub inaczej ...
Znam odpowiedź na pytanie.
Czy jestem prawdą ?
Nie jestem całkowitą prawdą Ale jest we mnie prawda. Zostawił ją we mnie Bóg-Ojciec. Można to nazwać iskrą Bożą lub światłem Bożym czy dla kogos bardziej rozumiejacego Duch Święty. Ta prawda jest przeslonięta przez ego (Można to nazwać inac ...  wyświetl więcej

  Zbyszekg4  (www),  05/11/2016

@Koriolan: faktycznie, takich filozofii nie przejdę bez wódki, a że jej nie piję, to rozmijamy się całkiem w światopoglądach...
Nieźle Ci ktoś namieszał jakimiś książkami (po które nie sięgnę bo wolę Biblię); zastanów się nad takimi wierzeniami bo pachną New Age, albo jeszcze innym dziwadłem...
To nie jest droga zbawienia; zawróć z niej póki czas!!

@Zbyszekg4: :-)))
Rozumiem :-)))
Jednak wiesz naprawde gdzie jest prawda :-)))

  Zbyszekg4  (www),  06/11/2016

@Koriolan: tak, wiem, gdzie jest Prawda i Kto Nią jest! :))

@Zbyszekg4: hi hi ...
Tak samo mówią księża watykanscy ....
Oni też znają Prawdę.
I tak samo nauczaja :-)))
.
To teraz już powinieneś wiedzieć dlaczego Zakrawarski nie wierzy w Boga :-)))

  Zbyszekg4  (www),  06/11/2016

@Koriolan: Krótko: powiedzieć można wszystko!
hoho :))

  Koriolan,  06/11/2016

@Zbyszekg4: wiem, że wiesz o tym :-)))
To właśnie robimy ...
Lecz nie o powiedzenie tu chodzi.
Tu chodzi o zrozumienie :-)))

  Zbyszekg4  (www),  06/11/2016

@Koriolan: racja :)

@Koriolan: Mozemy sie zgodzic, ze istnieje nieskonczona ilosc prawd ?
I kazdy chce miec prawo wylacznosci do swojej....prawdy!
Pasuje napisac.... zlota regula jest,,,,,,,,ze nie ma zlotej reguly !
Tan maly w Polsce tez glosi prawdy....klamiac.
Scena z filmu ktory widzialem: Pontus Pilatus pyta Jezusa "czego ty pragniesz" ?
Jezus "prawdy" Pilatus "a co to jest prawda" ? Jezus............cisza !

  Zbyszekg4  (www),  06/11/2016

@zakrawarski: Joh 18:33-40 bw
(33) Wtedy znowu wszedł Piłat do zamku i zawołał Jezusa, mówiąc do niego: Czy Ty jesteś królem żydowskim?
(34) Odpowiedział Jezus: Czy sam od siebie to mówisz, czy inni powiedzieli ci o mnie?
(35) Odpowiedział Piłat: Czy ja jestem Żydem? Naród twój i arcykapłani wydali mi ciebie; co uczyniłeś?
(36) Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jes ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  06/11/2016

@zakrawarski: Tak możemy się zgodzić.
Lub inaczej ...
Każdy ma SWOJĄ prawdę.
.
Ale to powyżej to banał.
Ja zszedłem w głąb siebie, żeby zobaczyć/poznać tą prawdę bliżej.
Okazuje się, że każdy ma w sobie prawdę.
TĄ SAMĄ.
Jedną ...
Ona z każdego wydobywa się przez ego.
Ego zmienia tą jedną prawdę tak, że ludzie nie mogę ją poznać ...  wyświetl więcej

@Zbyszekg4: Opisalem tylko scene z filmu....nic nikomu nie sugeruje.
Pamietam, ze Jezus w filmie, mial korone cierniowa na glowie i byl torturowny.
Byla rowniez scena, w ktorej w czasie rozmowy z Jezusem Pilat otrzymal kartke
od swojej zony w ktorej ona prosila meza o litosc dla Jezusa.
Pilat prawdopodobnie nie widzial powodu dla ktorego Jezusa nalezy ukrzyzowac ?
No ale gdyby nie zostal ukrzyzowany to.....CO !!!!!!

@Koriolan: W moim credo napisalem dlaczego nie moge przyjac wiele "prawd" jako prawdziwe.
Krotko....aniol.....czlowiek ze skrzydlami zostal wymyslony przez tworcow prawd na potrzeby religii
aby umotywowac w jaki sposob Jezus zostal "wniesiony" do nieba.
Dzisiaj wiemy. ze to nie jest mozliwe.
Swiety.....czlowiek z auerola wokol glowy....nie jest mozliwe....jesli nie jest ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  06/11/2016

@zakrawarski: Rozumiem Cię bracie ...
Mógłbym to wytłumaczyć, to znaczy Twój powód niewiary w Boga ...
Ale mi się nie chce :-))))
Zresztą już to parę razy tłumaczyłem.
Tak naprawdę chciałbym jednego.
Byś rozumiał mnie.
Tylko tyle :-))))
Lub inaczej ...
Rozumiał siebie ...
Co jest tym samym:-))))

@Koriolan: Rozumiemy sie bez slow ?
Idealny dialog ?

  Koriolan,  06/11/2016

@zakrawarski: prawie idealny ...
Tylko nie na 100% (w końcu jesteśmy w tym 'świecie').
No i nie dialog ...
Dialog to rozmowa, wymiana informacji.
Zrozumienie jest czyms innym :-)))

  Zbyszekg4  (www),  06/11/2016

@zakrawarski: nie ma się co martwić! Gdyby nie Piłat, to tak czy owak, ktoś by skazał Mesjasza na śmierć, bo to był Boży plan zbawienia i nie było opcji braku jego realizacji (co najwyżej mogły się zmienić okoliczności).

A co do aniołów, to pochodzą oni ze sfery niedostępnej dla ludzi, więc bez sensu jest ograniczać ich możliwości, naszymi niemożliwościami!

Z kolei aureole to wymys

...  wyświetl więcej

  Koriolan,  02/11/2016

To fajny przykład, pokazujący, że można ...
Ja przypomnę tylko Korczaka i Kolbego ...
Też można :-)))

  Zbyszekg4  (www),  02/11/2016

@Koriolan: Dzięki za przypomnienie tych postaci. To chlubne świadectwo miłości do bliźnich, które przemawia mocniej niż armatnie salwy burzące mury twierdz...

Tego typu ludzie (ja pewnie w ich położeniu bym zawiódł) i ich sposób na życie (tak, to był ich życiowy wybór) też burzy mury - te mury jakie mamy w sercu i umyśle! A może być ich wiele - mury uprzedzeń wszelkiego rodzaju... mury nie

...  wyświetl więcej

@Koriolan: Korczak, Kolbe to duma Polski.
W Lizabonie jest katolicka szkola im Maxymiliana Kolbe.

  Koriolan,  02/11/2016

@Zbyszekg4: Cóż ...
Takie osoby to tylko wyjątki. Pozytywne w odróżnieniu od negatywnych typu Stalin, Hitler itd.
Ale większość jest pośrodku. Niestety ten środek mógłby być fajniejszy.
.
Tym niemniej Masz rację. Prawdziwa Miłość wiele poprawie Ale licho (ego) nie śpi. Trzeba jeszcze sporo tej Miłości :-)))

  Zbyszekg4  (www),  02/11/2016

@Koriolan: przyznaję rację i punkt poparcia... :)

  Zbyszekg4  (www),  02/11/2016

<<Wojenny film Gibsona jest wzruszającą i piękną opowieścią o niezłomności ducha. Czystej miłości, jakiej względem bliźniego wymaga od nas Chrystus. To po prostu obraz o świadectwie wiary chrześcijanina. Jakże potrzebnej w czasach, kiedy chrześcijańskie symbole są rugowane z przestrzeni publicznej, poprawność polityczna zabrania zaś głośnego manifestowania swojej wiary. Gibson znów wkłada ki ...  wyświetl więcej

  Zbyszekg4  (www),  04/11/2016

Od dziś (4 listopada) "PRZEŁĘCZ OCALONYCH" jest w Polsce wyświetlana. Gdyby już ktoś był (w najbliższych dniach) na filmie, to proszę o przekazanie wrażeń...
Jest tylko jeden problem: Artykuł o filmie wnet zniknie z pola widzenia (ma za mało punktów poparcia; chyba 1-nego brakuje) - a wtedy nie będzie gdzie dzielić się wrażeniami widza...
Trochę to szkoda! (tak myślę bo chyba ten fil ...  wyświetl więcej

@Zbyszekg4: ten Art przejdzie na popularne.

  Zbyszekg4  (www),  04/11/2016

@Koriolan: Skoro mając 5 punktów nie jest popularny, to znaczy, że brakuje jeszcze co najmniej jednego punktu!
Czemu więc piszesz, że "przejdzie na popularne"? [było by warto, aby przeszedł, ale bez 6-tego punktu to nie stanie się...]

@Zbyszekg4: jejku ...
Ile Ty masz lat, że nie rozumiesz takich prostych rzeczy ?
:-)))

  Zbyszekg4  (www),  04/11/2016

@Koriolan: wybacz, ale nie rozumiem... Możesz mnie oświecić? [nie znam pełnych zasad awansu na popularne]

@Zbyszekg4: he he ...
Najpierw ile masz lat ?

  Zbyszekg4  (www),  04/11/2016

@Koriolan: żartów sobie nie rób z półwiekowego faceta... ;)
Gdy tu niecały rok temu zawitałem, to pytałem o system awansu artykułów i bardzo tu aktywni użytkownicy nie byli do końca pewni, kiedy to następuje (tzn. jak są liczone punkty i wyświetlenia - wg jakiego pułapu...).
Dlatego nie dziw się mojemu podejście, ok?!

@Zbyszekg4: ok
Już Ci daje spokój.
.
Za 3 godziny będzie noc.
To nie wróżenie.
Zapewne się spełni.
.
Tak samo spełniło się 'popularne'.
Ot i wszystko.
Gdyby nie ....
'Pomógł' bym trochę i po wszystkim :-))))

  Zbyszekg4  (www),  04/11/2016

@Koriolan: dalej nie rozumiem, co masz na myśli? Czy jest jakiś Regulamin awansu artykułów do działu Popularne?? (czy Ty ręcznie tym sterujesz? haha)

@Zbyszekg4: no dobra ....
Popularność daja głosy.
Mogę Ci dodać kilka głosów i mając 7 glosow lub więcej artykuł przelatuje na popularne.
To jest nie całkiem fer ...
Ale nie musiałem tego robić.
Artykuł sam stał się popularny.
Ja tylko zapewnilem, że w razie czego to popchne.
Czy to już jasne ?
Odpowiedź na moje pytanie wyżej ...

  Zbyszekg4  (www),  04/11/2016

@Koriolan: to kim jesteś tu? Ja mogę tylko raz głosować, a piszesz, że kilka głosów dajesz na jeden artykuł?...

@Zbyszekg4: ja jestem nikim ...
Czasem tylko myślę :-)))

  Zbyszekg4  (www),  04/11/2016

DZIĘKUJĘ osobom głosującym na artykuł... Pozdrawiam :)

  Zbyszekg4  (www),  05/11/2016

Dodałem suplementy do artykułu - sporo linków i 4 zdjęcia!

  Zbyszekg4  (www),  11/11/2016

Kilka recenzji już poznałem, ale ta jest jest najlepsza, najbardziej pochlebna o filmie "Przełęcz ocalonych": https://www.youtube.com/watch?(...)qCCYqqI
Ktoś już był na filmie i może swoją recenzja się pochwalić?...

  Zbyszekg4  (www),  11/11/2016

"Przełęcz ocalonych" - wywiad Andrew Garfield: https://www.youtube.com/watch?(...)eload=5
"Przełęcz ocalonych" - wywiad Hugo Weaving: https://www.youtube.com/watch?(...)GNDcNsc
"Przełęcz ocalonych" - wywiad Mel Gibson: ...  wyświetl więcej

  Zbyszekg4  (www),  21/11/2016

O filmie "Przełęcz ocalonych" i jego głównym bohaterze rozmowa w Polskim Radiu: http://www.polskieradio.pl/37/(...)smierci
Trzeba kliknąć w czerwony znaczek "play" po lewej stronie, aby uruchomić odtwarzacz.

  Zbyszekg4  (www),  01/04/2017

Kto nie oglądał w kinie... może obejrzeć w domu: http://ekino-tv.pl/movie/show/(...)r/19398 - PRZEŁĘCZ OCALONYCH

  Zbyszekg4  (www),  25/10/2017

Mija rok od premiery filmu "PRZEŁĘCZ OCALONYCH". Może ma ktoś jakieś myśli do przekazania?...
Kto jeszcze nie oglądał filmu, może to zrobić tu:
https://www.cda.pl/video/161095498

  Zbyszekg4  (www),  25/10/2017

Po roku niektóre linki są już nieaktywne. Te, częściowo je zastępują:
https://youtu.be/Ouw2mAO76kA

https://www.youtube.com/playli(...)CmPAGbE

@Zbyszekg4: urfff.. od 48 lat reklamować ten sam gówniany film ... wytrwalszy jak Jehowy wyrzucony kominem ...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska