Login lub e-mail Hasło   

Śledztwo przeciwko firmie Monsanto w sprawie niszczenia środowiska

W dniach 12-16 października 2016 roku w Hadze w Holandii firma Monsanto będzie sądzona przez Międzynarodowy Trybunał. Inicjatywę postawienia Monsanto przed Trybunałem podjęła...
Wyświetlenia: 339 Zamieszczono 01/11/2016

 

W dniach 12-16 października 2016 roku w Hadze w Holandii firma Monsanto będzie sądzona przez Międzynarodowy Trybunał.

a

Inicjatywę postawienia Monsanto przed Trybunałem podjęła koalicja reprezentująca wszystkie sektory społeczeństwa obywatelskiego. W skład jej komitetu naczelnego wchodzą: naukowiec Vandana Shiva, była francuska minister środowiska Corinne Lepage, wielokrotnie nagradzana dziennikarka i reżyserka filmu dokumentalnego The World According to Monsanto (Świat według Monsanto) Marie-Moniąue Robin, biolog molekularny i wiodący badacz toksyczności GMO i herbicydów opartych na glifosacie Gilles-Eric Serafini, Hans Herren z Instytutu Millennium oraz były specjalny sprawozdawca ONZ w sprawie prawa do żywności 01ivier De Schutter.

Od początku XX wieku Monsanto rozwijało i sprzedawało wysoce toksyczne produkty, w tym PCB (polichlorowane bifenyle), 2,4,5-T (zawierający dioksynę składnik Agent Orange), Lasso (herbicyd zakazany w Europie od roku 2006 roku) i Roundup – „źródło największego skandalu w zakresie szkodliwości dla zdrowia i środowiska we współczesnych czasach”.

Roundup/glifosat, kłamliwie określany przez Monsanto jako bezpieczny i nieszkodliwy, stał się najszerzej i najpowszechniej w świecie stosowanym środkiem chwastobójczym, który spowodował wzrost fal wad wrodzonych, nowotworów, śmiertelnej choroby nerek, niepłodności i wielu innych chorób.

Firma Monsanto jest oskarżana o uporczywe ignorowanie szkód w zakresie zdrowia i środowiska powodowanych przez jej produkty i stosowanie nacisków na agencje regulacyjne i rządy, kłamstwa i korupcję, finansowanie oszukańczych badań naukowych, wywieranie presji na niezależnych naukowców, manipulowanie prasą i mediami etc.

Trybunał w Hadze w sprawie Monsanto oceni zarzuty kierowane przeciwko tej korporacji i oceni spowodowane przez nią szkody.

Trybunał oceni także potencjalną odpowiedzialność karną i rozważy, czy reforma międzynarodowego prawa karnego obejmuje przestępstwa dokonywanie przeciwko środowisku bądź ekobójstwo jako ścigane przez prawo.

Źródło: Institute of Science in Society (Instytut Nauki w Społeczeństwie)

http://www.i-sis.org.uk/Monsanto_Tried_for_Crimes_Against_Humanity.php

http://www.mon-santo-tribunal.org

Tłum. Nexus

P.S. Suplement:

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 2181
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1213
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1063
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1119
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 535
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 791
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 640
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 677
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 486
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 978
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 619
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska