JustPaste.it

Dekoracyjne szablony na ścianę

Szablony malarskie umożliwiają wykonanie szybkiej metamorfozy wnętrza. Co trzeba o nich wiedzieć?

Szablony malarskie umożliwiają wykonanie szybkiej metamorfozy wnętrza. Co trzeba o nich wiedzieć?

 

Aby odświeżyć wnętrze i nadać mu nowego wyglądu niekoniecznie trzeba decydować się na generalny remont. Niekiedy wystarczy drobny detal, by aranżacja nabrała nowego wyrazu. Detalem takim może być na przykład namalowany na ścianie wzór. Może to być jeden duży motyw lub kilka mniejszych, na jednej lub kilku ścianach, w odcieniu zbliżonym do pozostałych elementów wystroju lub kontrastowym. Możliwości jest naprawdę sporo i wszystko zależy od własnej inwencji twórczej.

Oczywiście wzór na ścianie można wykonać samemu albo z pomocą partnera lub dzieci. Nie trzeba do tego wyjątkowych zdolności, wystarczy trzymać się pewnych zasad, o których za chwilę.

Trzeba jednak wcześniej powiedzieć, że do wykonania malunku na ścianie najlepiej użyć szablonu malarskiego. Dzięki temu otrzymany wzór będzie regularny i utrzymany w konturach, a do tego cały proces będzie ułatwiony.

Gotowe szablony na ścianę dostępne są w sklepach z artykułami dekoracyjnymi oraz marketach budowlanych. Dostępnych wzorów jest całe mnóstwo, więc problemem może być tylko ich nadmiar. Jeżeli jednak ktoś jest uzdolniony plastycznie, może taki szablon wykonać samodzielnie. Wystarczy narysować motyw na papierze (lub po prostu go wydrukować), odrysować go na folii, wyciąć w odpowiednich miejscach za pomocą nożyczek i nożyka introligatorskiego i gotowe.

A jak dalej używać szablonów do malowania? Najpierw trzeba wybrać miejsce na ścianie i „przymierzyć”, czy motyw dekoracyjny w tym miejscu będzie dobrze się prezentował. Jeśli tak, szablon trzeba przytwierdzić do ściany, używając do tego taśmy malarskiej. Oczywiście po uprzednim wypoziomowaniu. Jeżeli szablony na ścianę pochodzą ze sklepu, trzeba teraz usunąć papier podkładowy. Po wykonaniu tej czynności nadchodzi czas na malowanie.

Najlepszym narzędziem będzie w tym przypadku gąbka. Farba musi być odpowiednio gęsta, by nie podciekała pod krawędzie szablonu i nie tworzyła zacieków. Delikatnie zanurzoną w farbie gąbkę trzeba delikatnie przyciskać miejsce przy miejscu w obrębie wzoru, z lekkim marginesem na szablonie. Jest to tak zwane pieczątkowanie. W zależności od pożądanego rezultatu, można pozostawić jedną warstwę farby lub po wyschnięciu pierwszej nanieść kolejną. Kiedy wszystko wyschnie, można delikatnie oderwać szablon, a mostki (miejsca łączenia poszczególnych elementów) i ewentualne niedoskonałości zamalować pędzelkiem. I gotowe!