JustPaste.it

Notatnik opiekunki, cz.2: Zasady opieki nad osobą starszą

Kiedy rozpoczynasz pracę z osobą starszą, możesz nie wiedzieć o tych najczęściej popełnianych błędach. O czym musisz wiedzieć kiedy opiekujesz się osobą starszą?

Kiedy rozpoczynasz pracę z osobą starszą, możesz nie wiedzieć o tych najczęściej popełnianych błędach. O czym musisz wiedzieć kiedy opiekujesz się osobą starszą?

 

oferty pracy opiekunka NiemcyW pierwszej części wpisu wyjaśniłam kilka podstawowych zasad, z którymi przyszły opiekun osoby starszej powinien się zapoznać. Czas na część drugą:

 

  1. Zachowanie prywatności i poufności osoby starszej

Prywatność powinna być niewątpliwie priorytetem dla opiekunów zajmujących się osobami starszymi. O tym, co dokładnie opiekun wykonuje przy osobie starszej powinna wiedzieć ograniczona liczba osób. To od seniora zależeć powinno czy możesz opowiedzieć znajomym o szczegółach ze swojej pracy i z jego życia – co przecież jest ze sobą nierozerwalnie powiązane. Nieraz opiekun stawiany jest w sytuacji, która wymaga zachowania poufności – zazwyczaj z uwagi na trudne relacje panujące między osobą starszą a jej rodziną. Jako że opiekun spędza ze starszą osobą niekiedy więcej czasu niż inni członkowie rodziny, senior często pragnie uzyskać od niego porady i wskazówki, wprowadzając go tym samym w swoje życie prywatne.

  1. Dobry opiekun powinien cechować się niezawodnością i rzetelnością

Starsi ludzie często tracą wiarę i zaufanie do opiekunów, jeśli Ci nie pojawiają się na czas w pracy. Wystarczy jednorazowe zaniedbanie lub niedopilnowanie terminu aby sprawić, że starsza osoba zacznie czuć się niepewnie. Często dzieje się tak, że zniecierpliwiony senior próbuje wykonywać czynności na własną rękę, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, jak np.: próba zejścia ze schodów czy upadek w łazience czy toalecie. Nawet zwykłe wyjście z łóżka bez pomocy opiekuna kiedy osoba w podeszłym wieku jest niestabilna fizycznie, może spowodować przykre skutki. Stąd też stawianie się na czas ma w tym aspekcie kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa osoby starszej.

  1. Komunikacja sprawia, że praca staje się łatwiejsza

Starsi ludzie nie zawsze są komunikatywni lub po prostu nie zbyt towarzyscy. Zdarza się też, że seniorów częściej niż inne grupy wiekowe dopada „zły humor” czy malkontenctwo, jednak wszystko to można zmienić poprzez odpowiednie nastawienie i wniesienie trochę słońca w życie starszych osób. Podstawowa zasada komunikacji jest prosta: warto mówić jasno i powoli, słowa wypowiadać wyraźnie, aby starsza osoba dobrze nas zrozumiała. Dobre umiejętności komunikacyjne są  zawsze wysoko cenione w zawodzie opiekunki. W rzeczywistości najlepszym sposobem porozumiewania się z osobą starszą jest rozmowa na takim poziomie, jakiego potrzebuje senior, aby był w stanie zrozumieć co robisz i co się wokół niego dzieje. Druga ważna zasada to pamiętanie, że osoba starsza może nas nie zrozumieć ze względu na jej kondycję fizyczną lub umysłową, stąd też nie byłoby sprawiedliwie gdyby opiekun starał się za wszelką cenę pokazać swoją wyższość w rozmowie z nim. Warto wtedy sformułować zdanie w inny sposób, aby mieć pewność że osoba starsza nas zrozumiała.

Jeśli szkolisz się jako opiekunka osób starszych najważniejszą rzeczą o której musisz pamiętać jest fakt, że każdy człowiek jest inny. Ogromna różnorodność osobowości i doświadczeń osób starszych to właśnie to co sprawia że praca opiekuna jest tak niesamowita.