JustPaste.it

Studnie głębinowe

Kilka słów o studniach głebinowych

Kilka słów o studniach głebinowych

 

Żyjemy w czasach kiedy wodociągi miejskie są rzeczą zupełnie normalną. Jednak nie zawsze tak było. W danych czasach ludzie musieli czerpać wodę ze zbiorników naturalnych lub z wykopanych studni głębinowych. Dziś również istnieją miejsca, gdzie nadal studnie są niezbędne do przetrwania, jednak wielu innych przypadkach mają one jedynie charakter ozdobny.

Studniami nazywamy zazwyczaj pionowe, rzadziej skośne ujęcia wody podziemnej. Są to więc sztucznie wykopane lub wywiercone otwory, których głębokość sięga do warstw wodonośnych. Dawniej do czerpania z nich wody używano wiader przyczepionych do liny, która okręcało się wokół kołowrotka, dziś częściej stosuje się jednak pompy.

Studnie głębinowe możemy podzielić na:
płytkie i głębokie (rozmiar pionowy)
małośrednicowe i wielkośrednicowe (średnica)
filtrowe i bezfiltrowe (obecność filtra)
obudowane i nieobudowane (konstrukcja)

Chociaż wydaje się, że w erze wodociągów studnie głębinowe, nie mają racji bytu, to jednak jest kilka powodów, dla których warto zastanowić się nad ich budową, szczególnie jeżeli mieszkamy na wsi.

Po pierwsze.

Budując studnię głębinową, możemy stać się niezależni od sieci wodociągowej. W przypadku awarii wodociągów nie zostaniemy więc bez wody.

Po drugie.

Własna studnia głębinowa wiąże się z oszczędnościami, nie musimy ponosić kosztów przyłączenia do sieci wodociągowej oraz nie musimy płacić za pobraną wodę. Jedyne koszty to opłaty za prąd, jaki pobierze pompa.

Po trzecie.

Studnie głębinowe są również bardziej ekologiczne od wodociągów. Woda z nich wydobywana z reguły jest też czystsza.

Po czwarte

Studnia głębinowa zapewnia wodę o wyższej jakości. Warto więc dla własnego zdrowia zastanowić się nad wykopaniem tego rodzaju ujęcia wody.

Jeżeli więc Twój dom jest w budowie, warto zastanowić się na tym etapie czy wykopanie studni nie będzie lepszym rozwiązaniem niż podpięcie domu do wodociągów. Ładnie obudowana studnia, jest tez doskonałym elementem dekoracyjnym w ogródku.