Login lub e-mail Hasło   

Bitcoin - co to jest i dlaczego zdobywa tak szybko popularność

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://rafalkrzysiak.pl/bitcoin-waluta-p(...)zlosci/
Coraz częściej w media wspomina się o Bitcoinie. Warto zapoznać się z tą alternatywną formą płatności, by obniżyć koszty naszych zakupów w internecie i nie tylko.
Wyświetlenia: 454 Zamieszczono 12/11/2016
Bitcoin - początki i niesamowity wzrost wartości. Historia Bitcoina zaczyna się pod koniec roku 2008. W tym okresie na świecie rozpoczął się kryzys finansowy. Mnóstwo firm zbankrutowało, indeksy większości spółek notowanych na giełdach światowych zaczeły spadać, rynek nieruchomości się załamał, a mnóstwo ludzi straciło pieniądze ulokowane w różnego typu inwestycjach. Wraz z rozpoczęciem recesji nastąpił spadek wartości wielu walut – wskazywało to na fakt, że dotychczasowe sposoby wyceny walut i uzależnienie ich kursów od siebie na wzajem, mogą spowodować gospodarcze załamanie. Najbardziej dotknęło to gospodarkę Grecji. Finansiści tego kraju szukali alternatywy dla tradycyjnych walut. Proponowano przejście na barter – wzajemną wymianę towarów i usług. Założenie to było utopijne i nie miało racji bytu, ale było inspiracją dla szukania innych form płatności... Wtedy narodził się Bitcoin. Do dzisiaj nie wiemy kto tak naprawdę jest pomysłodawcą i kreatorem tej nowej formy waluty. Większość źródeł podaje Satoshi Nakamoto jako autora Bitcoina, lecz do dzisiaj nie wiemy czy pod tym pseudonimem kryje się jakiś genialny programista czy też grupa informatyków, matematyków i marketingowców.. Bitcoin jest pojęciem abstrakcyjnym i wiele osób podaje inne definicje tej formy płatności. Jest on kodem składającym się kilkudziesięciu znaków zapisanych w elektronicznej formie. Upraszczając jest to wytwór olbrzymiej operacji matematycznej, wykonywanej przez specyficzne oprogramowanie komputerowe. Pomimo nazywania Bitcoina monetą, waluta ta nie ma fizycznej postaci, ale jest używana do płacenia za usługi i produkty w internecie jak i w świecie materialnym. Początkowo pomysł kryptowaluty był tylko internetową ciekawostką. Pierwsze notowania Bitcoina tuż po debiucie na giełdzie MtGox wynosiły zaledwie $0.063 za jednego Bitcoina. W ciągu 8 lat wzrost popularności tej wirtualnej waluty zaskoczył większość analityków. W momencie pisania tego artykułu, kurs Bitcoina wynosi ponad $700 za sztukę...i ciągnie rośnie. Przyczyną tak dużej popularności tej wirtualnej waluty jest jej odizolowanie od wpływu globalnej gospodarki na nasze finanse. Dodatkowo przykłady osób, które zostały milionerami dzięki kupnie Bitcoina kilka lat temu i coroczny przyrost wartości (nawet o 1000%), sprawiają że handlem Bitcoinem zainteresowały się najbogatsi ludzie świata oraz największe korporacje. Bitcoin nie podlega żadnym regulacjom banków centralnych ani instytucji finansowych. Jej przesyłanie charakteryzuje się bardzo niskimi prowizjami, a zarabianie na kryptowalutach nie jest opodatkowane przez rząd. Wraz ze wzrostem liczby firm akceptujących płatność w Bitcoinie – w ciągu najbliższej dekady może powstać prawdziwa rewolucja w świecie finansów...

Podobne artykuły


83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 75050
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648729
45
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5408
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15373
37
komentarze: 11 | wyświetlenia: 45068
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40730
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13280
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53540
24
komentarze: 41 | wyświetlenia: 15257
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28004
19
komentarze: 4 | wyświetlenia: 53758
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 3966
18
komentarze: 87 | wyświetlenia: 6089
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska