JustPaste.it

Dlaczego Polacy jeżdzą do Niemiec?

Nasz zachodni sąsiad jest atrakcyjnym kierunkiem wyjazdów dla Polaków z wielu powodów.

Nasz zachodni sąsiad jest atrakcyjnym kierunkiem wyjazdów dla Polaków z wielu powodów.

 

Rynek pracy

Mimo zmieniających się trendów niemiecki rynek pracy wciąż kusi. na największe zarobki mogą liczyć Polacy, którzy przebywają w Niemczech dłużej niż trzy lata. Średnia ich zarobków to około 2000 euro brutto. Kogo poszukuje się na niemieckim rynku pracy? Na zatrudnienie mogą liczyć pracownicy gastronomii, hotelarstwa, rolnictwa, ale także informatycy oraz wysoko wykwalifikowani inżynierowie. Po więcej szczegółowych i aktualnych informacji warto zajrzeć na stronę internetową niemieckiego urzędu pracy. Warto też dodać, że większość pracodawców wymaga dobrej znajomości języka niemieckiego.

Zakupy, kontakty przygraniczne

Bez cienia przesady można powiedzieć, że życie przygraniczne na Odrze i Łabie kwitnie. Dzieje się tak dlatego, iż wiele produktów po stronie niemieckiej wciąż można kupić taniej, niż u nas. Na przykład alkohol, kawę czy produkty chemiczne. Rynek przystosowuje się do realiów. W wielu przygranicznych sklepach w Niemczech spotkać można oprócz niemieckich napisy po polsku. Ciekawostką może być, także to, że Polacy jadą coraz częściej po to, by obejrzeć film w kinie lub spektakl w teatrze. Niemcy z kolei wybierają się do nas po tańsze paliwo.

Turystyka

Nie jest głównym powodem wyjazdów Polaków do Niemiec, bo jednak powody ekonomiczne przeważają.  Z danych statystycznych wynika, że 34% Polaków odwiedzających Niemcy robi to dla walorów przyrodniczo-krajobrazowych, podczas gdy zainteresowanie rynkiem pracy deklaruje 39%. Niemcy od niedawna stawiają na intensywniejszą promocję swych atrakcji przyrodniczych, nie zdziwi więc fakt, gdy w najbliższych latach będziemy obserwować wzrost zainteresowania niemieckimi górami czy też wybrzeżem.

Dojazd do Niemiec

Kolej, własny samochód, busy do Niemiec Śląsk, a może samolot? Co wpisać w wyszukiwarkę, by otrzymać optymalne informacje? Najpierw musimy przeanalizować własne priorytety, zastanowić się czy zależy nam przede wszystkim na szybkości transportu czy też może na redukcji kosztów? Czy i do jakiego punktu komunikacyjnego mamy najbliżej? Jak kształtują się aktualnie cena benzyny? Itp., itp. To co można stwierdzić z całą pewnością, to to, że samolotem będzie najszybciej, jeśli planujemy przemieszczać się z dużego ośrodka miejskiego, do takiego po stronie niemieckiej. Jednak koszty nie będą najmniejsze, ponieważ ceny biletów lotniczych do Niemiec zaczynają się od 600 zł i potrafią sięgać nawet kwoty 1300 zł. Tańszą opcją, a nieco dłuższą są busy, autobusy oraz kolej.