JustPaste.it

Philips Ambilight - zabawa światłem

Długie jesienne wieczory często kojarzą nam się z dobrą książką, filmem czy też ciepłym światłem świecy. A co jeżeli połączymy film ze światłem ?

Długie jesienne wieczory często kojarzą nam się z dobrą książką, filmem czy też ciepłym światłem świecy. A co jeżeli połączymy film ze światłem ?

 

 Otrzymujemy rozwiązanie do philips'a czyli technologię ambilight. W dosłownym tłumaczeniu to "otoczenie światłem". Wrażenia jakie są nam dostarczane przez tą technologię sprawiają jak byśmy właśnie otoczeni światłem i obraz z naszego telewizora wylewał się z naszego ekranu.

Technologia Philips Ambilight
Stworzona w 2002 roku technologia polega na umieszczenia dedykowanego światła z tyłu telewizora które jest rozpraszane na ścianie. Podświetlenie realizowane jest za pomocą diod led umieszczonych na krawedziach ekranu. W zależności od wersji, możemy mieć podświetlane boki, boki i górę, czy też wszystkie krawędzie ekranu. Głównym założeniem jest rozpoznawanie barw na ekranie i dostosowywanie kolorów diod na krawędziach w zależności do tego co dzieje się na ekranie. Wtedy naszym oczom ukazuję się efekt wylewania się kolorów z ekranu co daje dodatkowy efekt większego ekranu.

Philips AmbilightPhilips Ambilight

Ambilight - kontrola nad światłem
Mamy do dyspozycji kilka trybów ustawień w zależności od naszych upodobań. Pierwszy z nich to śledzenie wideo, podświetlanie jest uzależnione od wyświetlanego obrazu. Możemy dostosować jak szybko i szczegółowo ma być realizowane podświetlenie. Czy podświetlanie ma być bardziej szczegółowo dopasowane do tego co jest wyświetlane na ekranie lub bardziej ospale i w uśrednionych kolorach. Niektóre ustawienia reagują dość ospale do tego co dzieje się na ekranie i staje się to dość denerwujące. Lecz po kilku minutowym teście wszystkich profili znajdziemy ten najlepiej nam odpowiadający.
Kolejnym trybem jest śledzenie audio, który polega na śledzeniu ścieżki dźwiękowej i przetwarzanie jej rytmu na światło. Tryb ten może się przydać na domówce kiedy odtwarzamy muzykę z telewizora i chcemy zapewnić gościom fajny efekt. Wtedy wyświetlane kolory są bardzo żywe i przyciągają oko.
Ostatnim trybem jest śledzenie koloru, serwujące nam odprężający kolor. Mamy do wyboru gorącą lawę , głębiny, świeża natura, ciepła i chłodna biel.
Do dyspozycji mamy jeszcze ciekawe rozwiązanie poprzez dedykowaną aplikację od philips dzięki której podczas oglądania meczu możemy wyświetlać flagi reprezentacji. Dodatkowo potęguje to emocje podczas gry naszej reprezentacji.

imag1862

Podsumowanie
Użytkując telewizor philipsa z ambiliht od kilku miesięcy starałem się znaleźć jakieś minusy tego systemu. Oglądając coraz to kolejne filmy udało mi się doszukać jedynie jednego irytującego efektu. A mianowicie przy przejściach z białego koloru np. jasne niebo do ciemnej nocnej sceny pojawia się efekt lekkiego lagu wygaszenia diod. W efekcie mamy już ciemny ekran a diody przez ułamek sekundy są nadal podświetlone.
Po za tym efektem same plusy. Głównym z nich jest wrażenie o wiele większego ekranu niż on jest w rzeczywistości. Efekt wypływających kolorów z ekranu jest bardzo fajnym doznaniem i za każdym razem kiedy mam zamiar obejrzeć film czekam aż zapadnie zmrok aby w pełni wykorzystać zalety tego systemu.
Jak mniej więcej wygląda działanie systemu można zobaczyć na stronie philipsa pod linkiem.

imag1864

I-support