Login lub e-mail Hasło   

Historia Czarnego Piątku. O szaleństwie zakupowym w USA

Black Friday - kiedy się odbywa i o co w nim chodzi? Dowiedz się więcej o amerykańskim święcie zakupów, które powoli zaczyna ogarniać cały świat.
Wyświetlenia: 901 Zamieszczono 24/11/2016

Black Friday, czyli Czarny Piątek, przypada na dzień po Święcie Dziękczynienia, tradycyjnie obchodzonym w czwarty czwartek listopada. Od lat uważany jest za początek sezonu przedświątecznych zakupów w USA. Dlaczego właśnie wtedy Amerykanie szturmem ruszają do centrów handlowych na bożonarodzeniowy shopping?

Tego dnia większość punktów sprzedażowych otwiera się bardzo wcześnie, niektóre nawet w nocy, a impulsem do masowych zakupów są wielkie wyprzedaże i promocyjne oferty do wyczerpania asortymentu. Kolejki przy sklepowych wejściach tworzą się na długo przed otwarciem. Aby skorzystać z Black Friday i zdążyć przed wykupieniem przecenionego towaru wielu klientów decyduje się na koczowanie pod marketami od wczesnych godzin nocnych. Z tego powodu w ostatnich latach niektóre sieci handlowe otwierały się już nawet w czwartkowe święto.

 

Dlaczego Black Friday?

Choć zjawisko czarnopiątkowej gorączki zakupowej jest znane od 1932 roku, geneza jego nazwy pozostaje nie do końca wyjaśniona. Na początku lat pięćdziesiątych jedna z amerykańskich gazet mianem Black Friday określiła sytuację, gdy dzień po Święcie Dziękczynienia wielu Amerykanów wykręca się od pracy chorobą, by zapewnić sobie czterodniowy weekend. Jednak w kontekście zakupowym termin ten był używany dopiero przez filadelfijską policję, która obserwowała wzmożony ruch w związku ze startem sezonu świątecznego. Ogólnokrajową popularność nazwa Black Friday zyskała dopiero w latach 80-tych. Wtedy też pojawiła się teoria głosząca, że fraza wywodzi się z praktyki przy księgowaniu przychodów. Czarnym tuszem zaznaczano zyski, zaś czerwonym straty. Tym sposobem Czarny Piątek miał być pierwszym dniem w roku, gdy wynik sprzedaży wielu handlowców wreszcie był dodatni.

 

Black Friday w dobie Internetu

Ponad 200 milionów konsumentów w USA decyduje się na zakupy z okazji Black Friday, zostawiając w sklepach w całym kraju łącznie ponad 50 mld dolarów. Na tym jednak nie koniec. Rosnące znaczenie e-handlu sprawiło, że czarnopiątkowe wyprzedaże pojawiły się w sklepach online. Ustanowiono też Cyber Monday - dodatkowy dzień wielkich zniżek dla osób zorientowanych na zakupy przez Internet lub chcących uzupełnić w ten sposób swoje łowy stacjonarne. Cyberponiedziałek coraz bardziej zyskuje na popularności, co w konsekwencji sprawia, że znaczenie Black Friday w tradycyjnej formie powoli zaczyna maleć.

 

Już nie tylko amerykańskie święto zakupów?

Doroczne szaleństwo zakupowe , jakie ogarnia mieszkańców Ameryki w związku z Black Friday, zatacza coraz szersze kręgi na mapie świata. Czarny Piątek kusi promocjami mieszkańców Kanady. Od kilku lat, za sprawą ekspansji Amazona poza USA, jest stałym punktem w kalendarzu zakupowym Brytyjczyków. Trend ten zaczyna pojawiać się w innych krajach, w tym także w Polsce. Najbliższe lata pokażą, czy będzie miał szansę się u nas przyjąć.

 

Black Friday - kiedy?

Zakupy w USA z okazji Black Friday 2016 można było zrobić 25 listopada.

Najbliższe:

Black Friday 2017 - 24 listopada

Następne:

Black Friday 2018 - 23 listopada

Podobne artykuły


15
komentarze: 43 | wyświetlenia: 2153
82
komentarze: 25 | wyświetlenia: 65433
50
komentarze: 39 | wyświetlenia: 643607
43
komentarze: 36 | wyświetlenia: 13291
32
komentarze: 29 | wyświetlenia: 20177
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 38930
28
komentarze: 15 | wyświetlenia: 50162
28
komentarze: 16 | wyświetlenia: 16026
28
komentarze: 7 | wyświetlenia: 12413
27
komentarze: 23 | wyświetlenia: 16406
27
komentarze: 15 | wyświetlenia: 19770
26
komentarze: 33 | wyświetlenia: 19619
 
Autor
ArtykułDzień, który czeka tak wielu ludzi na zakupy
. <a href="https://followers-like.com/">instagram followers</a>Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2017 grupa EIOBA. Wrocław, Polska