Login lub e-mail Hasło   

Ile kosztuje wykończenie domu jednorodzinnego?

Wykończenie domu jednorodzinnego kosztuje nie mało. Wysokość ostatecznych kosztów zależy od wielu zmiennych.
Wyświetlenia: 317 Zamieszczono 30/11/2016

Jak wybierać podłogi, pokrycia ścian i sufitów czy inne elementy wykończeniowe, aby nie przekroczyć budżetu inwestycyjnego przeznaczonego na ten cel?

Podłoga w domu jednorodzinnym

Najtaniej wykonać w domu jednorodzinnym posadzkę samopoziomującą w cenie 15 zł za mkw i na niej samodzielnie położyć panele podłogowe, które kupimy już za 16 zł za mkw. Najdroższa będzie zaś podłoga, na której zrobimy wylewkę cementową w cenie około 30 zł za mkw, wysokiej jakości, na której położymy drewniany parkiet, wraz  z cyklinowaniem i lakierowaniem w cenie 50 zł za mkw robocizny oraz od 50 do 400 zł za mkw materiału. Takie ceny obowiązywały na początku 2016 roku i zostały zaprezentowane przez serwis Oferteo.

Wykończenie ścian

Po wykonaniu podłóg w domu jednorodzinnym przychodzi czas na tynkowanie ścian - ręcznie lub maszynowo. Maszynowa aplikacja jest szybsza, ale droższa. W obu metodach wykorzystuje się tynki cementowe, gipsowe lub cementowo-wapienne. W kuchni czy w łazience należy wykonać tynki cementowe, odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. W pozostałych pomieszczeniach można zastosować inne tynki, także te wzbogacone o skuteczne uszlachetniacze. Przy mechanicznym tynkowaniu ścian tynkiem gipsowym płaci się ekipie remontowej od 21 do 28 zł z jej materiałem oraz od 15 do 20 zł za mkw, zaś tynkiem gipsowym od 25 do 32 ł za mkw z materiałem oraz od 16 do 22 zł za mkw bez materiału. Dla porównania warto podać, że ręczne wykonanie 1 mkw tynku gipsowego ręcznie wynosi od 21 do 25 zł.

Po wyschnięciu tynków można przystąpić do malowania lub tapetowania ścian. Robocizna przy malowaniu pociąga za sobą koszt od  3 do 8 zł za mkw. Najtaniej maluje się białą, a najdrożej kolorową farbą. Sam materiał kosztuje od 8 zł za 1 litr przy farbach białych do nawet 50 zł za 1 litr przy farbach kolorowych. Tapetowanie kosztuje od 8 do 18 zł za mkw, zaś same tapety od 10 zł za papierowe pokrycie do 17 zł za tapety z włókna szklanego.

Wykończenie łazienki i kuchni

W pomieszczeniach, w których zwykle panuje duża wilgoć, czyli w łazienkach i w kuchni, warto położyć na ścianach płytki lub zmywalną farbę. Na podłodze dobrze sprawdzi się terakota. Za urządzenia do łazienki można dać zaledwie 1000 zł, jeśli wykorzystamy tanie elementy armatury, zaś przy wyborze malowania ścian farbą zmywalną musimy przeznaczyć na ten cel około 2000 zł. Płytki wyjdą drożej - od 30 zł za mkw, ale mają zwykle lepszą jakość niż farba.

Przy wykańczaniu kuchni, podstawowe sprzęty kuchenne można kupić nawet za cenę łączną 1,5 tys. zł, ale zwykle kosztują one znacznie więcej. Dlatego na urządzenie kuchni trzeba przeznaczyć od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podobne artykuły


14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 858
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 917
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 335
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 930
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1782
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1527
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 689
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 382
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 867
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 383
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 955
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 460
11
komentarze: 96 | wyświetlenia: 164
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 383
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 424
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy






Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska