JustPaste.it

Jak przygotować buty zamszowe do sezonu zimowego?

Nawet drogie buty szyte z wykorzystaniem wysokiej klasy zamszu i zaawansowanych sposobów łączenia mogą nie poradzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Nawet drogie buty szyte z wykorzystaniem wysokiej klasy zamszu i zaawansowanych sposobów łączenia mogą nie poradzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

 


Nawet drogie buty szyte z wykorzystaniem wysokiej klasy zamszu i zaawansowanych sposobów łączenia mogą nie poradzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Jesienne ulewy oraz zimowe mrozy, opady śniegu i roztopy to najwięksi wrogowie twojego obuwia i… portfela. Dlatego zachęcam do impregnacji swojego obuwia, czyli stosowania profilaktycznie konserwacji.
To sposób na dłuższą żywotność skóry, większy komfort i mniejsze koszty. Wbrew błędnym opiniom impregnować można z powodzeniem również skórę zamszową. Oto jak się do tego zabrać!

Konserwacja butów ze skóry zamszowej

Niniejszy artykuł chciałbym poświęcić temu zagadnieniu i opowiedzieć o tym, jak przygotować buty zamszowe do impregnacji. Szczególnie, że nie jest to najbardziej wdzięczny materiał pod względem utrzymania w przeciwieństwie chociażby do skór licowych.

Jak dbać o buty zamszowe?

nano protector

Na początek warto zainwestować w drewniane prawidła, lub chociaż wypychać wnętrza butów papierem gazetowym. Pozwoli ci to zapobiec powstawaniu odkształceń, które w skrajnych przypadkach (przy stwardnieniu skóry) mogą pękać i przepuszczać wodę. Jeśli do tego dopuścisz, nawet najlepsze impregnaty nie przywrócą już zamszowi dawnej kondycji. Jeśli nie jest za późno, możesz spróbować wetrzeć w zaschniętą na skorupę skórę olej rycynowy, jednak nie oczekuj po tym zabiegu cudów. Dlatego zanim użyjesz prawideł lub tańszej alternatywy, pamiętaj, by zawsze po noszeniu osuszyć buty (ale nie stawiaj ich zbyt blisko źródła ciepła!) i ewentualnie oczyścić je z zabrudzeń - w przypadku jasnych butów możesz użyć szmatki nasączonej ciepłym mlekiem, a zupełnie białych: mieszanki magnezji i benzyny ekstrakcyjnej. Tak przygotowane buty można już poddać zabiegowi impregnacji.

Czym najlepiej impregnować zamszowe buty?

Zwolennicy “domowych sposobów” nie dadzą się przekonać do sklepowych “gotowców”, podobnie jak ciężko będzie nakłonić tych drugich do konserwacji obuwia specyfikami home-made. Jednak ani jedno ani drugie nie jest moim zamiarem. Zachęcam do impregnacji, ponieważ znacząco wydłuży ona okres eksploatacji butów, jednak to, którym środkom zaufasz, to już twoja sprawa. Za “domówkami” na pewno przemawia fakt, iż to od ciebie zależy skład oraz proporcje użytych składników. Zwłaszcza, że wiedza na temat wykorzystywanych środków znajduje się na forach dyskusyjnych. W ten sposób możesz wypracować własne receptury, które mogą okazać się nawet lepsze od tego, co znajdziesz na sklepowych półkach.
Po stronie gotowych środków stoją natomiast: oszczędność czasu, fakt, iż produkty te musiały przejść gwarantujące skuteczność i bezpieczeństwo testy, a także dołączenie instrukcji dotyczącej użytkowania produktu. Dwa ostatnie argumenty są szczególnie ważne, jeśli przystępujesz do impregnacji po raz pierwszy, ponieważ przygotowując własny preparat możesz przez nieostrożność narazić się na więcej szkód niż pożytku. Ostateczną decyzję pozostawiam jednak tobie.