JustPaste.it

Świąteczne porządki

Od czego warto zacząć przygotowania do przedświątecznych porządków? O czym pomyśleć za wczasu?

Od czego warto zacząć przygotowania do przedświątecznych porządków? O czym pomyśleć za wczasu?

 

Od czego warto zacząć przygotowania do przedświątecznych porządków? Generalne za porządki nie warto zabierać się zbyt wcześnie, ponieważ prace kuchenne oraz dekoracje będą jeszcze nieraz przyczyną bałaganu. Zamiast tego warto więc zacząć od uprzątnięcia z domu z przedmiotów (mebli, ozdób, sprzętów), które niepotrzebnie zabierają przestrzeń użytkową, która przyda się szczególnie wtedy, gdy pojawi się tam kilka, a może nawet kilkanaście nowych osób. Sprzątanie wyjątkowo warto zatem zostawić na ostatnią chwilę.

Kiedy sprzątać przed świętami?

sprzątanie Wrocław
W końcu przychodzi jednak ten dzień. Potrawy są już prawie gotowe, w mieszkaniu mieszają się zapachy ziół, przypraw i słodkich wypieków. Pokoje gościnne czekają na corocznych przybyszy. Wreszcie należy zakasać rękawy i wziąć się za sprzątanie.
Jeśli pracujesz w handlu czy usługach, raczej nie możesz liczyć na dzień wolny. Nierzadko dniem pracującym jest też sam dzień Wigilii, dlatego wiele osób decyduje się na zatrudnienie firmy sprzątającej. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu na mniej czasochłonne zajęcia, które jednak uczynią święta niezapomnianymi. Mowa tu o tworzeniu dekoracji (zewnętrznych i wewnętrznych), układaniu listy świątecznej muzyki itp. Jednak jeśli chcesz, by firma zdjęła z ciebie ciężar domowych prac w terminie tuż przedświątecznym, musisz pomyśleć o tym znacznie wcześniej i zarezerwować termin. Jeszcze parę lat temu nie było to konieczne, jednak, choć ciężko w to uwierzyć, dziś tak wiele rodzin decyduje się na pomoc kogoś z zewnątrz, że umawiać się należy nawet kilka tygodni wcześniej.

Nie dokładaj sobie pracy

Jak bardzo nie będziesz się starać, twój dom nie będzie wyglądał przez całe święta lśniąco i sterylnie jak sala chirurgiczna. Niezależnie od tego, czy wykonasz porządki samodzielnie czy skorzystasz z usług firmy sprzątającej, w końcu ktoś rozleje zupę, ktoś inny przewróci kwiat i wkrótce konieczne będzie kolejne sprzątanie. Takich wypadków nie przewidzisz, ale są rzeczy, którym możesz zapobiec. Np. jako że wigilia wypada zimą, goście prawdopodobnie będą mieć ośnieżone buty. Zadbaj więc o wystarczającą liczbę ociekaczek, dzięki którym podłoga nie zamieni się w basen. Możesz też zaopatrzyć mieszkanie w dodatkowe zestawy gościnnych kapci - w ten sposób będziesz mieć pewność, że okruszki ciast i choinkowe igły nie znajdą się zaraz w każdym zakątku mieszkania. Pomyśl, jak jeszcze możesz zmniejszyć natłok świątecznych prac, a tymczasem przeczytaj tych kilka porad, które pomogą ci uporać się z najcięższymi zabrudzeniami.

Domowe sposoby na sprzątanie

  1. Zdarza się, że pewnych zabrudzeń nie widać tak długo aż do momentu generalnego sprzątania. Największą zmorą bywa kurz, który zbiera się na szafkach kuchennych wraz z tłuszczem. Jeśli nie posiadasz żadnego specjalistycznego preparatu, możesz zawsze użyć octu. Wystarczy, że połączysz go z płynem do naczyń, a brud z szafek zniknie jak zaczarowany.
  2. Najlepszy sposób na zaschnięte plamy w piekarniku to mieszanka soli (pół szklanki), sody oczyszczonej (pół szklanki) i boraksu (ćwierć szklanki). Do tego trochę wody i piekarnik możesz już piec w nim domowe makowce i pierniczki.
  3. Patyczki do uszu pozwolą ci natomiast dotrzeć do najgłębiej skrywanych zakątków domu. Narożniki, drobne rzeźbienia - patyczki higieniczne wyczyszczą je wszystkie.
  4. Zacieki i plamy na sztućcach. Może się wydawać, że pojawiają się tam dopiero na dzień przed wielkimi rodzinnymi świętami. Jaki jest na nie sposób? Miska wyłożona folią aluminiową, a w niej zimna woda ze szczyptą soli kuchennej. Włóż do niej zmatowiałe sztućce i voilà - są jak nowe.