JustPaste.it

Na czym polega zastępstwo procesowe?

Kto i kiedy może zdecydować się na zastępstwo procesowe?

Kto i kiedy może zdecydować się na zastępstwo procesowe?

 

Każdego dnia w polskich sądach toczy się mnóstwo spraw. W wielu przypadkach podczas procesu konieczna jest osobista obecność obydwu stron i nie są możliwe żadne odstępstwa. Jednak czasem w postępowaniu nie musi brać udziału powód albo pozwany, ale osoba, która będzie go reprezentować na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. Na tym właśnie polega zastępstwo procesowe.

Z takiej możliwości można skorzystać na podstawie przesłanek obiektywnych lub subiektywnych. Do tych pierwszych zalicza się brak zdolności do czynności prawnych (wtedy zastępca procesowy musi zostać ustanowiony na mocy ustawy) oraz nieobecność (wynikająca na przykład ze stałego zamieszkania poza granicami Polski lub pobytu w szpitalu czy innym zakładzie leczniczym), a do tych drugich sytuacje, gdy ktoś nie musi skorzystać z zastępstwa procesowego, ale decyduje się na to, gdyż nie chce tracić czasu w sądzie i/lub musiałby do niego długo dojeżdżać.

Jak już wspomniano, podstawą ustanowienia zastępstwa procesowego jest pełnomocnictwo udzielane przez mocodawcę. Musi ono wyraźnie i w sposób niebudzący wątpliwości określać zakres czynności, które może wykonać zastępca (zwykle adwokat lub radca prawny) w imieniu osoby, która udzieliła pełnomocnictwa.

Decydując się na ten rodzaj usługi, należy zdawać sobie sprawę z tego, że wszelkie czynności pełnomocnika będą traktowane jak czynności strony. Jeżeli pełnomocnik czegoś zaniedba czy zaniecha, odpowiedzialność za to spadnie na jego mocodawcę. Dodatkowo to bezpośrednio do niego będą kierowane wszelkie pisma z sądu, więc będzie to jedyna osoba odpowiedzialna za dotrzymywanie terminów i wykonywanie stosownych czynności związanych z postępowaniem sądowym.

Nie oznacza to jednak, że zastępstwo procesowe odbiera możliwość osobistego, czynnego udziału w procesie. Ponadto pełnomocnictwo może zostać w dowolnym momencie odwołane, z tym, że trzeba o tym niezwłocznie poinformować sąd.