JustPaste.it

Studiować - warto czy nie?

Polskie uczelnie i wybrane instytucje świadczą pomoc studentom niepełnosprawnym w różnym charakterze, ale dlaczego warto studiować, a może to niepotrzebny wysiłek.

Polskie uczelnie i wybrane instytucje świadczą pomoc studentom niepełnosprawnym w różnym charakterze, ale dlaczego warto studiować, a może to niepotrzebny wysiłek.

 

Niebawem koniec roku, później koniec semestru. To ważny czas dla maturzystów, również dla tych z niepełnosprawnością. Na pewno zastanawiają się, jaki kierunek studiów wybrać. Jednocześnie są świadomi, że nie we wszystkich zawodach mogą pracować. Z pewnością zachętą dla nich może być pomoc, która oferowana jest m.in. przez uczelnie. Polskie uczelnie świadczą pomoc studentom niepełnosprawnym w różnym charakterze. Przekonamy się o tym, zapoznając się z informacjami na stronie Ministerstwa http://www.nauka.gov.pl/wsparcie-niepelnosprawnych-studentow-i-doktorantow/. Studenci mogą zgłosić do specjalistów, którzy są oddelegowani do spraw osób niepełnosprawnych, jak i do biur, które również działają na uczelniach.

 

Obecnie na polskich uczelniach studenci niepełnosprawni stanowią 2% wszystkich studentów.  Ten wynik nie należy do zadowalających. Na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego można dowiedzieć się, o jakie formy pomocy może ubiegać się osoba niepełnosprawna oraz jakie dotacje może otrzymać sama uczelni. 

 

Uczelnie udzielają pomocy studentom niepełnosprawnym w postaci przyznania im stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych. Wysokość tego stypendium zależy od uczelni. Jednak nie jest to jedyna forma wsparcia. Należy dodać, że studenci niepełnosprawni mogą skorzystać ze środków w ramach programu „Aktywny samorząd”, którego realizatorami są Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie PFRON, ponieważ to właśnie ta jednostka przekazuje środki realizatorom programu, czyli wspomnianym PCPRom lub MOPSom. Kolejną formą pomocy są również kredyty studenckie, o czym również informuje na swojej stronie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (http://www.nauka.gov.pl/kredyty-studenckie/).

 

Problemem absolwentów niepełnosprawnych jest często praca poniżej swoich kwalifikacji. Mimo zaangażowania, chęci rozwoju, zdobywania nowych umiejętności i wiedzy mają problemem ze znalezieniem pracy.  Pracodawcy często obawiają się zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. W 2017 roku pracodawcy i absolwenci niepełnosprawni będą mogli skorzystać z programów pilotażowych prowadzonych przez PFRON, które być może wpłyną na poprawę obecnej sytuacji i spowodują wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych (tutaj więcej na ten temat http://diru.pl/nowe-programy-dla-osob-niepelnosprawnych/). Właśnie wspólna praca, szczególnie możliwość jej podjęcia na otwartym rynku pracy jest tym czynnikiem, który przełamuje stereotypy i uprzedzenia. Pracodawcy mogą zyskać lojalnego i wartościowego pracownika, a osoba niepełnosprawna pracę, w której będzie mogła się rozwijać, dlatego tak ważny jest czas przed maturą, kiedy podejmuje się decyzje dotyczące własnej przyszłości.