JustPaste.it

Zamknięcie roku obrotowego w spółce z o.o

Rok obrotowy (czy po prostu rok podatkowy) oznacza w prawie podatkowym okres rozliczeniowy 12 miesięcy (pokrywający się najczęściej z rokiem kalendarzowym) lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych. Wraz z ostatnim dniem roku obrotowego, przedsiębiorca zobowiązany jest zamknąć księgi rachunkowe, oraz przeprowadzić inwentaryzację, która pozwoli mu na ocenę majątku spółki. Jak tego dokonać?

Wybór rewidenta — Biegły rewident to osoba zaufania publicznego, która weryfikuje i potwierdza, rzetelność i zgodność informacji finansowych firmy. Pierwszym krokiem na drodze do zamknięcia roku obrotowego w spółce z o.o jest jego wybór. Należy tego dokonać odpowiednio wcześnie w ostatnim kwartale — w terminie umożliwiającym jego udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych.

Inwentaryzacja – tę czynność można (i zaleca się) już rozpocząć z dniem 01 października. Jej zadaniem jest ustalenie rzeczywistego stanu składników majątku oraz źródeł jego finansowania i porównanie otrzymanych danych z zapisami w księgach rachunkowych, oraz dokonanie ewentualnych korekt.

Choć inwentaryzacja powinna zostać zakończona wraz z ostatnim dniem roku obrotowego, ustawodawca zapewnił przedsiębiorcom dodatkowy czas, ustanawiając dzień 15 stycznia na ostatni dzień roku obrotowego. Inwentaryzacja aktywów i pasywów obejmuje : papiery wartościowe, środki pieniężne na rachunkach bankowych, towary i produkty gotowe, oraz produkcję w toku.

Wyróżniamy trzy formy inwentaryzacji:

  • spisu z natury
  • potwierdzenia sald
  • weryfikacja

Sprawozdanie Finansowe - po inwentaryzacji następuje czas na utworzenie sprawozdania finansowego, które powinno być poprzedzone zamknięciem ksiąg rachunkowych. Następnie przedsiębiorca ma obowiązek:

  • poddania sprawozdania finansowego badaniu
  • zatwierdzenia sprawozdania finansowego,
  • złożenia sprawozdania we właściwym rejestrze sądowym,
  • ogłoszenia sprawozdania finansowego.

Jak widać zamknięcie roku finansowego, nie należy do czynności prostych i nie każdy przedsiębiorca się w nim odnajdzie. Dlatego warto zdecydować się na outsourcing usług finansowo-księgowych zewnętrznemu biuru księgowemu.