JustPaste.it

Podstawowe wyposażenie do nauki jazdy konnej

Co należy zakupić, by nauka jazdy konnej była przyjemna, wygodna i bezpieczna?

Co należy zakupić, by nauka jazdy konnej była przyjemna, wygodna i bezpieczna?

 

Jeździectwo to piękny i elegancki sport. Wbrew opinii osób, które nigdy nie dosiadały konia, wymaga także sporo wysiłku fizycznego. Trzeba także poznać podstawy teoretyczne i umieć potem zastosować je w praktyce. Ogromną zaletą tego sportu jest to, że wiąże się on z kontaktem z żywym zwierzęciem.

Nie trzeba od razu startować w konkursach, jeździectwo można uprawiać także rekreacyjnie. Niemniej jednak rozpoczęcie przygody z tym sportem wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. Zakup kompletnego ubioru oraz wyposażenia dla jeźdźca jest sporym wydatkiem, więc na początek z powodzeniem można zrezygnować z pewnych jego elementów, inne natomiast są absolutnie konieczne.

Do takich należy na pewno kask jeździecki, inaczej mówiąc toczek. Jego zadaniem jest zabezpieczenie głowy oraz tyłu szyi w razie upadku oraz przed obtarciami czy innymi zranieniami. Ponadto daszek toczka chroni przed słońcem. Czasami toczkom przypisuje się bardziej klasyczny, a kaskom – bardziej nowoczesny design. Na początku przygody z jeździectwem można ewentualnie korzystać z kasków dostępnych w stadninie, ale z czasem warto nabyć swój własny. Kask jeździecki powinien posiadać trzypunktowe zapięcie.

Obuwiem przeznaczonym do jazdy konnej są oficerki lub sztyblety. Ich cechy charakterystyczne to dość wąska forma, jednolita, niemal gładka podeszwa (bez protektora), brak sznurowania oraz niski i płaski obcas. Do sztybletów trzeba jeszcze założyć ochraniacze na łydki, czyli sztylpy (czapsy). Początkujący mogą nosić zwykłe obuwie, byleby nie posiadało ono rzeźbionej podeszwy (grozi to klinowaniem buta w strzemieniu) i masywnego obcasa.

Spodnie do jazdy konnej muszą być dopasowane i przylegać do ciała, ale w żaden sposób nie mogą krępować ruchów. Zbyt luźne spodnie mogą się rolować i tworzyć fałdy, co może skończyć się obtarciami. Typowe spodnie jeździeckie, czyli bryczesy, pozbawione są obcierających i uwierających szwów. Dodatkowo posiadają one tzw. leje, dzięki którym poślizg spodni na siodle jest dużo mniejszy). Podczas początkowych lekcji jazdy konnej zamiast bryczesów można założyć grube legginsy.

Rękawiczki jeździeckie są wzmacniane w miejscach, w których spoczywają wodze, dzięki czemu na skórze dłoni nie tworzą się bolesne bąble. Rękawiczki mają chronić przed zimnem, ale nie mogą ograniczać swobody ruchu i tzw. wyczucia.