Login lub e-mail Hasło   

Podstawowe wyposażenie do nauki jazdy konnej

Co należy zakupić, by nauka jazdy konnej była przyjemna, wygodna i bezpieczna?
Wyświetlenia: 459 Zamieszczono 19/12/2016

Jeździectwo to piękny i elegancki sport. Wbrew opinii osób, które nigdy nie dosiadały konia, wymaga także sporo wysiłku fizycznego. Trzeba także poznać podstawy teoretyczne i umieć potem zastosować je w praktyce. Ogromną zaletą tego sportu jest to, że wiąże się on z kontaktem z żywym zwierzęciem.

Nie trzeba od razu startować w konkursach, jeździectwo można uprawiać także rekreacyjnie. Niemniej jednak rozpoczęcie przygody z tym sportem wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. Zakup kompletnego ubioru oraz wyposażenia dla jeźdźca jest sporym wydatkiem, więc na początek z powodzeniem można zrezygnować z pewnych jego elementów, inne natomiast są absolutnie konieczne.

Do takich należy na pewno kask jeździecki, inaczej mówiąc toczek. Jego zadaniem jest zabezpieczenie głowy oraz tyłu szyi w razie upadku oraz przed obtarciami czy innymi zranieniami. Ponadto daszek toczka chroni przed słońcem. Czasami toczkom przypisuje się bardziej klasyczny, a kaskom – bardziej nowoczesny design. Na początku przygody z jeździectwem można ewentualnie korzystać z kasków dostępnych w stadninie, ale z czasem warto nabyć swój własny. Kask jeździecki powinien posiadać trzypunktowe zapięcie.

Obuwiem przeznaczonym do jazdy konnej są oficerki lub sztyblety. Ich cechy charakterystyczne to dość wąska forma, jednolita, niemal gładka podeszwa (bez protektora), brak sznurowania oraz niski i płaski obcas. Do sztybletów trzeba jeszcze założyć ochraniacze na łydki, czyli sztylpy (czapsy). Początkujący mogą nosić zwykłe obuwie, byleby nie posiadało ono rzeźbionej podeszwy (grozi to klinowaniem buta w strzemieniu) i masywnego obcasa.

Spodnie do jazdy konnej muszą być dopasowane i przylegać do ciała, ale w żaden sposób nie mogą krępować ruchów. Zbyt luźne spodnie mogą się rolować i tworzyć fałdy, co może skończyć się obtarciami. Typowe spodnie jeździeckie, czyli bryczesy, pozbawione są obcierających i uwierających szwów. Dodatkowo posiadają one tzw. leje, dzięki którym poślizg spodni na siodle jest dużo mniejszy). Podczas początkowych lekcji jazdy konnej zamiast bryczesów można założyć grube legginsy.

Rękawiczki jeździeckie są wzmacniane w miejscach, w których spoczywają wodze, dzięki czemu na skórze dłoni nie tworzą się bolesne bąble. Rękawiczki mają chronić przed zimnem, ale nie mogą ograniczać swobody ruchu i tzw. wyczucia.

Podobne artykuły


27
komentarze: 43 | wyświetlenia: 3941
19
komentarze: 59 | wyświetlenia: 2727
149
komentarze: 36 | wyświetlenia: 81692
14
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1341
46
komentarze: 24 | wyświetlenia: 15443
42
komentarze: 24 | wyświetlenia: 6336
32
komentarze: 74 | wyświetlenia: 2174
31
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2799
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3876
31
komentarze: 47 | wyświetlenia: 3270
26
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4479
24
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5125
23
komentarze: 11 | wyświetlenia: 5870
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska