Login lub e-mail Hasło   

Antarktyda pęka! Niepokojące badania NASA

do katastrofy może dojść w ciągu kilkunastu dni! NASA alarmuje! Gigantyczny lodowiec odrywa się od Antarktydy. W każdej chwili może runąć do morza, co z kolei grozi po...
Wyświetlenia: 507 Zamieszczono 26/12/2016
 
 

do katastrofy może dojść w ciągu kilkunastu dni!

 


 
 
 

NASA alarmuje! Gigantyczny lodowiec odrywa się od Antarktydy. W każdej chwili może runąć do morza, co z kolei grozi podniesieniem stanu wód w skali świata. Jak podaje Daily Mail, poziom ten może podnieść się nawet o 82 centymetry!

larsen_c_rozlupuje_sie

 
 

Szczelina na Antarktydzie została odkryta przez naukowców NASA w ramach corocznej misji badawczej "IceBridge". Proces postępuje bardzo szybko, ponieważ gdy po kilku dniach badacze ponownie spojrzeli w tamto miejsce zauważyli, że proces odrywania znacznie przyspieszył. Chodzi o lodowiec Larsen C.

Szczelina pomiędzy lodowcem a resztą kontynentu w każdej chwili się pogłębia. Obecnie ma szerokość ponad 90 m, głębokość ok. 600 m i długość 112 km. Portal reporters.pl porównał lodowiec wielkością do polskiego województwa.

Gdy lodowiec oderwie sie od kontynentu wtedy podryfuje stopniowo topiąc się w coraz cieplejszych wodach. 

lodowiec_antarktyda

 
 

Jednak główne zagrożenie związane z odłupaniem fragmentu Antarktydy wynika z olbrzymiego urwiska długości nawet kilkuset kilometrów, które pozostawi po sobie odpływający lodowiec. Olbrzymie masy lodu na Antarktydzie stracą oparcie, rozprężą się i runą do wody, gwałtownie podnosząc poziom mórz na Ziemi – ostrzegają uczeni.

„Sama góra lodowa tej wielkości podniesie poziom mórz najwyżej o niecałe 2 mm. Ale największe zagrożenie stanowi lód,który runie w ślad za nią” – mówi ekspert NASA Thomas Wagner. „To będzie miało duże znaczenie dla całej ludzkości ze względu na podniesienie się poziomu mórz i zmiany klimatyczne” – przyznaje wiceszef NASA prof. Dava Newman.

nasa_lodowiec_larsena

NASA obserwuje cały proces odrywania się lodowca. Wyda ostrzeżenie w momencie gdy proces odłupywania Larsena dojdzie do skutku. Zważywszy na fakt tak szybkiego postępowania procesu na Antarktydzie, może to nastąpić w przeciągu nawet kilkunastu dni. 

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 1055
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 998
7
komentarze: 30 | wyświetlenia: 874
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 440
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 971
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1570
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 503
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142772
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 244917
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 114035
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122835
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska