JustPaste.it

Rodzaje funduszów inwestycyjnych

Fundusze inwestycyjne to idealne rozwiązanie dla niemal każdej osoby, która jest zainteresowana pomnażaniem swoich dochodów przy niewielkim ryzyku utraty środków.

Fundusze inwestycyjne to idealne rozwiązanie dla niemal każdej osoby, która jest zainteresowana pomnażaniem swoich dochodów przy niewielkim ryzyku utraty środków.

 

Główną zaletą funduszy jest to, że kwota początkowa jest bardzo niska – może to być nawet 50 złotych, a dodatkowo udział w inwestycji nie jest uzależniony od naszych dochodów czy zawartości portfela. Skorzystać z funduszy inwestycyjnych może niemal każdy. O czym jednak warto wiedzieć, zanim podejmiemy to – niewielkie, ale jednak zawsze – ryzyko? Na początek warto zapoznać się z rodzajami funduszy inwestycyjnych.

Otwarte fundusze inwestycyjne

Najbardziej znane fundusze inwestycyjne to fundusze inwestycyjne otwarte oraz zamknięte. Główną zaletą otwartego funduszu inwestycyjnego jest to, że wejścia do spółki nie ogranicza nasza sytuacja materialna. Z dobrodziejstw inwestowania w tym funduszu może zostać praktycznie każdy pełnoletni obywatel posiadający środki pieniężne. Jednak to oczywiście generalne założenia funduszu. Zagłębiając się nieco bardziej w temat odkryjemy, że istnieją dwie podgrupy funduszy otwartych, FIO i SFIO. W przypadku pierwszego nie ograniczają nas niemal żadne reguły dotyczące uczestnictwa czy zarządzania funduszami. W przypadku funduszu SFIO mogą jednak pojawić się dodatkowe wymagania co do tego, kto może w nim uczestniczyć oraz konkretne wymogi dotyczące terminów odkupywania funduszy.

Zamknięte fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne zamknięte regulują już zasady uczestnictwa. Tytułem uczestnictwa w funduszu jest emitowany przez tenże fundusz certyfikat inwestycyjny, który może być wydawany imiennie lub na okaziciela. Posiadanie certyfikatu jest dodatkowo ograniczone i nie może ulec zmianie w sposób spontaniczny. O wydruku dodatkowej ilości certyfikatów decyduje fundusz. Stały jest również kapitał inwestycyjny funduszu, czyli tak zwane udziały. Ich ilość zmienia się już po zakończeniu działania funduszu. Oprócz tego w przypadku tego funduszu dochodzą inne regulacje dotyczące formy certyfikatów oraz ich upublicznienia.

Fundusze inwestycyjne, zwłaszcza otwarte, to idealne rozwiązanie dla osób, które chciałyby pomnażać swoje oszczędności przez inwestycje, ale z różnych względów, czy to braku czasu, czy konkretnej wiedzy, wolałyby nie angażować się w tego rodzaju działalność osobiście. Fundusze pracują praktycznie samodzielnie, gwarantując udziałowcom zysk przy minimalnym ryzyku.