Login lub e-mail Hasło   

Rodzaje funduszów inwestycyjnych

Fundusze inwestycyjne to idealne rozwiązanie dla niemal każdej osoby, która jest zainteresowana pomnażaniem swoich dochodów przy niewielkim ryzyku utraty środków.
Wyświetlenia: 414 Zamieszczono 28/12/2016

Główną zaletą funduszy jest to, że kwota początkowa jest bardzo niska – może to być nawet 50 złotych, a dodatkowo udział w inwestycji nie jest uzależniony od naszych dochodów czy zawartości portfela. Skorzystać z funduszy inwestycyjnych może niemal każdy. O czym jednak warto wiedzieć, zanim podejmiemy to – niewielkie, ale jednak zawsze – ryzyko? Na początek warto zapoznać się z rodzajami funduszy inwestycyjnych.

Otwarte fundusze inwestycyjne

Najbardziej znane fundusze inwestycyjne to fundusze inwestycyjne otwarte oraz zamknięte. Główną zaletą otwartego funduszu inwestycyjnego jest to, że wejścia do spółki nie ogranicza nasza sytuacja materialna. Z dobrodziejstw inwestowania w tym funduszu może zostać praktycznie każdy pełnoletni obywatel posiadający środki pieniężne. Jednak to oczywiście generalne założenia funduszu. Zagłębiając się nieco bardziej w temat odkryjemy, że istnieją dwie podgrupy funduszy otwartych, FIO i SFIO. W przypadku pierwszego nie ograniczają nas niemal żadne reguły dotyczące uczestnictwa czy zarządzania funduszami. W przypadku funduszu SFIO mogą jednak pojawić się dodatkowe wymagania co do tego, kto może w nim uczestniczyć oraz konkretne wymogi dotyczące terminów odkupywania funduszy.

Zamknięte fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne zamknięte regulują już zasady uczestnictwa. Tytułem uczestnictwa w funduszu jest emitowany przez tenże fundusz certyfikat inwestycyjny, który może być wydawany imiennie lub na okaziciela. Posiadanie certyfikatu jest dodatkowo ograniczone i nie może ulec zmianie w sposób spontaniczny. O wydruku dodatkowej ilości certyfikatów decyduje fundusz. Stały jest również kapitał inwestycyjny funduszu, czyli tak zwane udziały. Ich ilość zmienia się już po zakończeniu działania funduszu. Oprócz tego w przypadku tego funduszu dochodzą inne regulacje dotyczące formy certyfikatów oraz ich upublicznienia.

Fundusze inwestycyjne, zwłaszcza otwarte, to idealne rozwiązanie dla osób, które chciałyby pomnażać swoje oszczędności przez inwestycje, ale z różnych względów, czy to braku czasu, czy konkretnej wiedzy, wolałyby nie angażować się w tego rodzaju działalność osobiście. Fundusze pracują praktycznie samodzielnie, gwarantując udziałowcom zysk przy minimalnym ryzyku.

Podobne artykuły


7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2326
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 74902
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648633
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15326
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21760
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40688
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17587
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13249
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53483
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22902
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18337
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23509
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"idealne rozwiązanie dla niemal każdej osoby"? Zainteresowanych "pomnażaniem swoich dochodów przy niewielkim ryzyku utraty środków"? Pomnożenie, to działanie zwielokrotniające, a tu mówimy o niewielkim procencie i inflacji działającej w tle. A ryzyko utraty części środków, w tym poprzez inflację, jest jak najbardziej realne. Na funduszach zarabiają banki kosztem inwestorów, niestety. Te poliso-lok ...  wyświetl więcej

Powinno być chyba ... rodzaje funduszy ...
(W tytule)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska