JustPaste.it

Cebulowa teoria szczęścia

Wańka wstańka wesołej prozy życia.

Wańka wstańka wesołej prozy życia.

 

Trochę szok prawda?! A jednak tak może być. W końcu jeśli ten tytuł nie przyciągnie masy odsłon ... Najwyżej nie jestem mistrzem wymyślania dobrych, zaczepnych tytułów.

Janusz Czapiński, psycholog społeczny i twórca analiz społecznych jest również autorem innowatorską teorię opisującą szczęście jako cebule o wielu warstwach. Jest to też typowe zachowanie podobne do zabawki rodzaju wańki wstańki. Nad tym czym jest szczęście głowili się nawet najwięksi mędrcy i myśliciele. Dzięki temu istnieją różnorakie definicje, mniej lub bardziej logiczne.

*Najtwardsza warstwą, do której nie docierają nawet najbardziej traumatyczne wydarzenia jest bardzo silna wola życia, pozwalająca przetrwać najtrudniejsze chwile. Poczucie szczęścia dość często wraca do optymalnej formy sprzed dramatu. Szczęśliwy na przekór wszystkiemu! To wola życia daje nam siłę, aby się podnieść i żyć dalej - uwarunkowana genetycznie.


*Warstwa pośrednia - dobrostan subiektywny, czyli po prostu świadome poczucie szczęścia. Takie podsumowanie i bilans życiowy w jednym. Jego stan w dużej mierze zależy od indywidualnych doświadczeń i ogólnych dyspozycji.


*Satysfakcje cząstkowe mieszczą się w zewnętrznej warstwie to konsekwencja wydarzeń mających miejsce w codziennym życiu. Wpływają na poziom naszego dobrostanu subiektywnego.


Pozytywne myślenie, nadzieja oraz pocieszenie to pozytywne dogmaty tej warstwowej teorii.