JustPaste.it

Kawa. Jak wpływa na zdrowie?

Pierwsze odkrycie wpływu kawy na organizm żywy jest bardzo stare. Dokonano i odkryto go obserwując?… Odpowiedź w artykule! A jaką wiedzą dysponujemy dziś?

Pierwsze odkrycie wpływu kawy na organizm żywy jest bardzo stare. Dokonano i odkryto go obserwując?… Odpowiedź w artykule! A jaką wiedzą dysponujemy dziś?

 

Kawa. Jak wpływa na zdrowie?

Kawa ziarnista w Twoim domu

SPRAWDŹ

 

Pierwsze odkrycie wpływu kawy na organizm żywy jest bardzo stare. Dokonano i odkryto go obserwując?… KOZY!

 

Jak podaje legenda, etiopski pasterz zainteresował się działaniem kawy, gdy jego kozy zaczęły „tańczyć” po spożyciu ziaren kawowca.

 

Co wiemy teraz o wpływie kawy na zdrowie?

Często zapominamy o tym, że kawa to nie tylko kofeina, ale również inne substancje, w tym cenne antyoksydanty i inne związki które, pozytywnie działają na zdrowie. Na koniec zeszłego już roku opublikowaliśmy post bardzo ogólny, wręcz zajawkowy o wpływie kawy na nasz organizm. Z początkiem roku kontynuujemy ten temat w szczegółach i dzielimy się wiedzą na temat wpływu kawy na zdrowie.

Kilka wpisów poświęcimy na odkrywanie tajemnic ukrytych w kawie.

Najlepiej gdy te tajemnice odkryje dla nas stan wiedzy na dziś.

Jakie są zalety kawy dla zdrowia?

 

Nasz mózg jest nieprawdopodobny. Potrafi tak nas oszukać że, nie potrafimy zorientować się w niedoborze „dobrze działającej” istoty czarnej, - a dokładniej substancji która produkuje dopaminę która odpowiada za komunikację pomiędzy istotą czarną a kresomózgowiem. A mózg? On oszukuje bo znajduje zastępców. Zauważamy dopiero utratę 85% produkowanej dopaminy. W tej chwili sprawnej komunikacji jest dużo mniej. A jej brak to coraz gorsza koordynacja i coraz mniej świadomych ruchów mięśni.

Co do tego ma KAWA?

Tu odwołajmy się do badaczy.

Chroni przed chorobą Parkinsona

Choroba Parkinsona, - wiemy mniej więcej co to za schorzenie układu nerwowego, na które często narażeni są seniorzy. Wiemy że, wciąż nie ma lekarstwa na tę chorobę, dlatego tak ważne są działania prewencyjne. Naukowcy odkryli, że jednym ze sposobów na zapobieganie jest... picie kawy. Badania wykazały, że osoby, które regularnie piją ten napój, są mniej zagrożone chorobą Parkinsona (nawet o 60%). Sekretem w tym wypadku jest jednak kofeina, ponieważ u osób pijących kawę bezkofeinową nie zauważono takich rezultatów. Podobnie rzecz się ma z chorobą Alzheimera oraz demencją.

Zapobiega chorobie Alzheimera

Standardowo kawa jawi nam się jako dostarczyciel energii. Czeka nas w końcu cały dzień różnych zajęć, więc kawa ładuje nam akumulatory. Jednak jej długotrwałe działanie ma i inne pozytywne skutki gdyż, może zapobiegać tworzeniu się amyloidu (niewinne szkodliwe białko) oraz zwyrodnień, które powodują chorobę Alzheimera. Przeciwutleniacze których w kawie jest całe mnóstwo zapobiegają degeneracji komórek układu nerwowego, która jest wynikiem postępujących procesów starzenia.

W czasopiśmie „Journal of Alzheimer's Disease” znalazły się wyniki badań, które potwierdzają pozytywne działanie kawy dla naszego mózgu oraz pamięci. Osoby po 65. roku życia, które już zauważają pierwsze problemy z zapamiętywaniem, powinny każdego dnia wypijać 3 filiżanki kawy. Dzięki temu mogą opóźnić pojawienie się objawów choroby Alzheimera nawet o 4 lata.

Zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2

Na świecie setki milionów ludzi cierpi na cukrzycę. Kilka lat temu przeprowadzono badania, które wykazały, że każda wypita filiżanka kawy dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę o ok. 7%. Jest jeszcze kilka innych wyników badań, które również potwierdziły, że kawa może pomóc w zapobieganiu cukrzycy. U kawoszy, którzy każdego dnia wypijają co najmniej 4 porcje kawy, ryzyko rozwoju cukrzycy typu drugiego jest nawet o 50% mniejsze niż u tych, którzy unikają kawy.

 

Co jeszcze badacze odkryli?

Wpływ kawy na serce, wątrobę i niektóre nowotwory.

Oczywiście wszystkie lub większość takich badań jest oparta na wywiadzie, teście, kwestionariuszach i podobnych metodach. Wyniki zaś porównywane są z wynikami grup nie pijących kawy.

Kolejne wyniki badań „wpływ kawy na serce” charakteryzują się wyjątkowo długim czasem badań i dość liczną grupą przebadanych.

Wynik?!!!

Jest dobra dla serca

Naukowcy z Holandii przebadali zdrowie ponad 37 000 osób i to wszystko, zajęło im tylko 13 lat. Wyniki tego medycznego testu wykazały, że picie kawy w ilości umiarkowanej (czyli do około 4/5 filiżanek dziennie ale nie mniej niż 2) zmniejsza ryzyko chorób serca o 20%. Jak to się dzieje? Badacze przypuszczają/sugerują, że substancje chemiczne znajdujące się w kawie mają właściwości przeciwzapalne w ten sposób chroniąc tętnice.

Na koniec uraczymy Was ciekawostką:

Ciekawostka na dziś:

W starożytnej Turcji turecki pan młody podczas ceremonii zaślubin uroczyście przysięgał, że jego żonom nigdy w życiu nie zabraknie…kawy. Zaś kobieta zgodnie z prawem mogła rozwieść się z mężem, jeśli tej kawy jej nie kupował.

i

cytatem który, odniesie się do następnego wpisu a zwiastować będzie kolejne dobroczynne działania tego napoju.

Kawa, owa odtrutka wina, popędza wyobraźnię i usuwa w ten sposób ból głowy i troski, nie zachowując ich, jak tamten trunek, na dzień następny.

* Julien Offray de La Mettrie - francuski filozof i lekarz

Jeśli te informacje są ciekawe

UDOSTĘPNIJ lub POLUB. DZIĘKUJEMY.

ZAGLĄDNIJ na CZĘŚĆ 2 WEJDŹ

Pozdrawiamy

Redakcja EKOITALIApl