Login lub e-mail Hasło   

Niszcząca Prawda

,,Tylko idioci mówią prawdę. Ja jes­tem in­te­ligen­tny, więc nie mówię prawdy’’. – Salwador Dali. Głośno deklarujemy, że zawsz...
Wyświetlenia: 417 Zamieszczono 11/01/2017

,,Tylko idioci mówią prawdę. Ja jes­tem in­te­ligen­tny, więc nie mówię prawdy’’.  – Salwador Dali.

      Głośno deklarujemy, że zawsze i wszędzie ,, choćby nie wiem co’’ chcemy prawdę znać.  Wrzeszczymy, że prawda nas wyzwoli, że jest taka szlachetna, dobra i cudowna.  Od dziecka wpaja się nam, aby opierać na niej swoje życie, wartości, wybory. Od zawsze grzmi w uszach:

      - no powiedz prawdę, wszystko będzie dobrze, tylko powiedz prawdę…

      Oj naiwni, naiwni. Ilu z nas chciało ją poznać, a później błagało o cud, żeby piekło pochłonęło ją całkowicie. Ilu żałuje, że zburzyło spokój swój i najbliższych, dla egoistycznego ,,chcenia’’ - jej poznania. Takiego dziecinnego chcenia, które swoimi konsekwencjami potrafi zmieść na zawsze wszystko, co dotychczas mieliśmy. Chcemy ją znać, a za moment już - chcemy o niej nie wiedzieć. Tylko, że za nic nie da się stanąć w miejscu - przed jej ujawnieniem. Chcemy znać prawdę dobrą, chociaż mówimy, że chcemy poznać każdą – niezależnie od jej bolesnego działania. Czyżby?? Czy większość z nas, może powiedzieć uczciwie, w zakamarkach swoich tajemnic, że nie zna prawdy, której żałuje i nie chce?? Czy jesteśmy pewni, że chcemy znać ją zawsze i powinno tak się stać??

      Ja mam coraz więcej wątpliwości. Z każdym rokiem uczę się życia, poznaję jego ciężar i obserwuję różne jego odsłony. Widzę jak krucha jest psychika człowieka. Jak wrażliwą jest istotą, którą jedno słowo może złamać na zawsze - jak cienką witkę - dziecięca rączka. Prawda może bezpowrotnie odebrać nam wszystko, co dla nas cenne i ważne. Może roztrzaskać serce, na miliony kawałków, które rozwieje w otchłań, nie dając możliwości posklejania.

      Zastanawiam się nad tym bardzo poważnie i mimo, że drę się o prawo do prawdy głośno i stanowczo, chcąc mieć prawo wyboru i możliwość decydowania – nierzadko równie głośno przeklinam jej znajomość. Stukam się w głowę, za swoją bezmyślność i głupotę. Tak, czasem chęć poznania prawdy graniczy z głupotą, a wypowiadanie jej komuś, kto nie powinien jej znać - podłym wyrokiem. Karą, która już nie ma końca, a miejscem jej odbywania - stanie się ukochany dotychczas dom, czy inne niedawne schronienie.

      Poznanie prawdy, czy jej wyjawienie – to wielka odpowiedzialność, która niesie za sobą zmiany. Czasem tak ogromne i niespodziewane, że nie jesteśmy w stanie im sprostać. Prawda potrafi powalić każdego. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, nie zna wszystkich jej postaci i sposobów. Nie spodziewa się jej niszczącego działania i przecena własne siły, które Ona może skrępować na wieki.

      Problem w tym, że ja też ciągle jeszcze miotam się i wyciągam po nią ręce. Chyba jednak już mniej wyrywnie. Mniej entuzjastycznie o nią zabiegam, znając moc jadu, który zatruwa najwrażliwsze obszary ludzkiego istnienia. Nie jestem przekonana, czy za 20- 30 lat nie będę patrzeć na siebie jak na idiotkę, która zniszczyła stabilizację, albo długo budowaną układankę - za cenę prawdy. Wyroczni, której nieznajomość, mogła potoczyć losy wielu osób w innym kierunku. Nie mam pewności, że mamy prawo do jej posiadania za wszelką cenę i brania na siebie odpowiedzialności, za późniejsze relacje rodzinne, partnerskie, życiowe…

      Poznanie prawdy nic nie zmieni poza bólem i krzywdą, jaką może przynieść. Nie sprawi, że wydarzenia, czy sytuacje przestaną istnieć. Wręcz odwrotnie. One zakiełkują w nas na zawsze, nieodwracalnie. Są prawdy, których lepiej nie znać. Słowa, których lepiej nie usłyszeć i chwile, które nie powinny istnieć.

      ,,Za prawdę trze­ba cier­pieć…" /1/ i o tym musimy pamiętać. Przeważnie tajemnicza i nieznajoma. Bolesna i przykra. O dobrych rzeczach dowiadujemy się automatycznie, spontanicznie. Ta gorsza prawda staje się często wstydliwą zmorą, której wyjawienie, staje pstryczkiem w skrupulatnie poukładane, dominowe tory. Staje się powodem gorzkich łez.  Złodziejem spokoju. Czy mamy prawo na jej wyjawiania wiedząc o tym?? Czy powinniśmy jej żądać za wszelką cenę, mając świadomość przegranej?? Wizję klęski, upadku i cierpienia?? Może właściwiej i odpowiedzialnie z niej zrezygnować?

      ,,Wro­gowie często mówią prawdę, przy­jaciele nigdy’’/2/ - ciężko się z tym, chociaż częściowo nie zgodzić.  Nie wierzę, że jest ktoś, kto nie pamięta zdarzenia, czy słów , które były dziełem ,,życzliwego’’.  Bezsilność potrafi podpowiadać hańbiące rozwiązania. Złość zasłania słońce, a zazdrość umie odebrać zdrowy rozsądek.  Pamiętam, jak osoba, której nie ułożyło się życie, nie mogła znieść radości i śmiechu w koło siebie. Jątrzyła, knuła, manipulowała – prawdą. Wyjawiała ją odpowiednio wolno, torturując ,,przyjaciół’’ jej skutkami. Znajdowała ofiary i jak obły stwór oplatała mackami ludzi szczęśliwych, wchodząc w ich prywatne relacje i zdobywając zaufanie.  Zbierała informacje o ich przeszłości, ważnościach. Pamiętam jak uśmierciła rodzinę, która miała adoptowane dzieci. To ona wyjawiła im prawdę, która na zawsze zabiła kilka osób. To była prawda, która miała z wielu powodów nie zostać wyjawiona …

      Po 25 latach małżeństwa dowiedzieć się, że było się nagminnie zdradzaną?? Poznać tajemnicę, że było się niechcianym dzieckiem?? Ofiarą spisku, czy materialnego zakładu? Usłyszeć, że okradał nas przyjaciel, czy rodzina? Poznać powody okrutnych zdarzeń, czy poczynań? Nosić w sobie piętno, że było się czyjąś pomyłką, czy błędem…

       Chyba nie mamy prawa – za wszelką cenę się z nią obnosić.  Czasem prośmy o nią zbyt pochopnie. Jest kilka prawd, które ja przemilczę. Nie wyjawię ich z ,,dobrych powodów’’.

...Nie dam ich światu z uczciwych pobudek…

 

 

Cytaty:

1 – ks. Jerzy Popiełuszko

2 - Cyceron

Podobne artykuły


26
komentarze: 60 | wyświetlenia: 1365
20
komentarze: 41 | wyświetlenia: 826
20
komentarze: 7 | wyświetlenia: 321
19
komentarze: 10 | wyświetlenia: 441
19
komentarze: 16 | wyświetlenia: 1182
18
komentarze: 59 | wyświetlenia: 1295
17
komentarze: 12 | wyświetlenia: 1010
17
komentarze: 18 | wyświetlenia: 620
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 666
16
komentarze: 19 | wyświetlenia: 545
16
komentarze: 28 | wyświetlenia: 607
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 522
16
komentarze: 12 | wyświetlenia: 696
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Jak dla mnie ... typowy artykuł świata odwroconych pojęć.
Nikt prawie tego nie widzi ale słabość osób, które prawda boli wynika właśnie z życia w świecie odwroconych praw. Rodzice przysięgają, że kochają dziecko a oszukują go i kłamią mu od pierwszego jego dnia. Przykład to choćby święty Mikołaj, nieprawdziwe bajki, fałszywe opowiadania. Wychowanie w falszu i obłudzie społeczeństwa, tworzy ...  wyświetl więcej

  Izabella  (www),  11/01/2017

@Koriolan: czyli jaka jest Prawda?

@Izabella: nie mogę Ci powiedzieć bo prawda jest ... ciszą. Jest niewypowiadalna.
Jeśli powiem cokolwiek to będzie to tylko prawie prawda ... czyli nieprawda.
Już Ci napisałem, że moja Prawda to Miłość i Wolność i wszystko inne. Jest cudowna i nie ma nic lepszego.
Ale prawie całkowicie Cię rozumiem ... bo nie jestem niczym innym niż Ty :-)))

  Izabella  (www),  11/01/2017

@Koriolan: cisza... wiem coś o tym ... lubię z Nią rozmawiać. Być..

@Izabella: wiem ...
Stoisz na granicy ... Ale boisz się ją przejść ...
Może kiedyś :-))))

  Henear,  11/01/2017

@Koriolan: imigrancie, ty

@Henear: hmm ...
Jestem wieloma rzeczami ...
Tu by pasowało bardziej :
Uchodźca z normalnego świata ...
:-)))

Nie jestem pewny czy problem opiera się na prawdzie, czy tym że chciało się nierealnej bajki i zbudowało swoje życie na grze pozorów i to się zrobiło ?
...
https://www.youtube.com/watch?(...)9N0lPC8

  Koriolan,  11/01/2017

@Mariusz Kajstura: W/g mnie jest gorzej.
Społeczeństwo dopada nas zanim się urodzimy i odwraca nas do góry nogami od pierwszej chwili życia ...
(za nogi i po ... pupie)
Potem całe życie głowimy się
"co tu kurde jest nie tak ?"
.
Kk wie co robi gdy chrzci dziecko zanim to potrafi powiedzieć ... spi***laj. W końcu społeczeństwo jest dużo starsze ...

@Koriolan: Ja miałem trochę "szczęścia", społeczeństwo jak się urodziłem takim dziwolągiem 4,95Kg i rosnącym zębem mnie odrzuciło, byłem już w drodze na tamtą stronę, ale Bóg sumieniami ruszył i mnie zawrócono ..., może był w tym jakiś cel o którym nie mam pojęcia ??
Mam dość dziwaczne życie :)))))

@Mariusz Kajstura: też trochę przeżyłam w tym życiu.
Śpiącego najlepiej obudzić ... potrząsając nim.

  Henear,  12/01/2017

@Koriolan: myślę że lepszy sposòb to włożenie mu dłoni do kubka z wodą.

  Henear,  12/01/2017

Prawda jest fundamentem na ktòrym buduje się trwałą przyszłość, bez niej życie przypomina kolosa na glinianych nogach, szczegòlnie w relacji dwojga osòb - kłamstwa sprawiają że ich drogi zaczynają się rozjeżdżać co w połączeniu z uczuciem jakie ich dotychczas łączyło zamienia ich życie w piekło.
Ludzie nazywają mianem miłości wspòlną korzyść.

  Izabella  (www),  12/01/2017

@Henear: prawda w związku dla mnie jest ważna. czy po 20 latach fundamentalna? sama nie wiem... miłość chyba opiera sie nakorzyści. chcemy jej bo ona nas uskrzydla, wzbogaca, rozwija. egoistycznie pragniemy być też kochani, podziwiani, rozumiani. Fajnie też mieć kogoś na kogo się wyładuje negatywne emocje, bo na szefa w pracy nie wypada, czy w udawanej rodzince. wszystko jest skomplikowane. Prawda też niestety

  Henear,  12/01/2017

@Izabella: ludzie chcą łapać za dużo srok za ogon. Do wyładowania negatywnych emocji warto kupić worek bokserski a nie czującą żywą istotę ktòra potem tą złość przekaże dalej zmieniając świat...na gorsze.

  Izabella  (www),  12/01/2017

@Henear: to niestety utopijne pobożne życzenia... sama nie raz mimo iż kocham bardzo - krzywdzę najbliższych w tak głupi sposób. potem żałuje, wiem, że to okropne, ale bywa, że człowiek w swojej frustracji i bezsilności wybucha

  Henear,  12/01/2017

@Izabella: więc pozostaje zrozumieć przyczynę frustracji i uderzyć w nią, zmienianie kogoś na siłe powoduje konflikt.

@Izabella: widzisz co robisz ....
Brakuje Ci następnego kroku. ... rób co widzisz :-)))
(A wlasciwie ... Nie rób)

@Izabella: Wymagasz od siebie więcej niż możesz, potem takie są efekty :)

  Izabella  (www),  13/01/2017

@Mariusz Kajstura: a widzisz i znów masz rację :)

@Izabella: ... to znam po sobie, jak próbuje robić wiele rzeczy naraz, a jak potem nie ogarniam to mnie nosi :) Widocznie moja świadomość jest ciągle w zaświatach, gdzie wszystko się dzieje jednocześnie i nie chce się godzić z ograniczeniami ciała ;)

@Mariusz Kajstura: Mam trochę inne spojrzenie.
Tym co wymyśla jest ego. To ono chce i dąży do różnych rzeczy.
Świadomość jest prawdą w chwili Teraz więc nie może i nie chce planować czegoś w przód. Więc jeśli się zatykasz to tylko z powodu EGO.
Świadomość nie ma z planami i brakiem realizacji nic wspólnego :-)))
Tylko tyle, że ego to BRAK świadomości :-)))

@Koriolan: EGO to ambicje, chyba ? Taką sobie hipotezę wymyśliłem, w oparciu o bóle fantomowe :)
https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)ntomowy

  Koriolan,  13/01/2017

@Mariusz Kajstura: Różni ludzie różnie to definiują.
Dla mnie ego to co stworzyłeś od urodzenia do tej chwili w mózgu.
To schematy myślowe świadome lub podświadome, myślenie w sensie "teraz jest wieczór", pamięć, przyzwyczajenia i inne rzeczy. Normalny człowiek mówi "to jestem ja" - a ma na mysli - mam takie ego :-)))
.
To właśnie planowanie np "rano zjem jajecznicę", muszę kupić nowy samochód i inne ...

  Koriolan,  13/01/2017

@Koriolan: Najłatwiej oddzielić, odróżnić ego i świadomość w czasie.
Ego dotyczy TYLKO przeszłości i przyszłości.
Świadomość - teraźniejszości.
.
Np Izabella myśli "czy mąż mnie zdradzał 20 lat ?" - to ego.
Jak pięknie pachnie ten kwiat - świadomość.
.
No i wyższa szkoła jazdy ... ego to coś dodatkowego, zewnetrznego. Można obserwować jak ego zmusza nas np do pomagania innym by się lepiej poczuć :-)))

@Koriolan:
Czyli świadomość to <=> czucie pozbawione intencji bez celowa ??
EGO <=> intencjonalność ??
Czyli taka powinna być granica pomiędzy czystą świadomością, a świadomością podporządkowaną intencją, by osiągnąć cel " jajecznica na śniadanie" muszę sprawdzić czy mam jajka, wyczuć czy są świeże, itp ... ??
Wtedy prawda prowadząca no wyznaczonego celu, sk ...  wyświetl więcej

  Manga,  14/01/2017

@Mariusz Kajstura: Nie, ponieważ czucie jest odbiorem reakcji na świat teraz i tutaj. Jeśli sparzysz się, uczucia niezadowolenia przepełniają Twój umysł! Ale wiesz, że to jest tylko chwilowe, bo potrzeba przeciwstawiania np. przezwyciężania grawitacji - jest permanentna.

Swiadomość, to zmora myśli które Ciebie tłuczą i mielą jak maszynka do mięsa ... im więcej będziesz myślał, tym więcej p

...  wyświetl więcej

  Manga,  14/01/2017

@Manga: ... płaczę z Tobą nad tym zakłamanym światem. Nie jesteś sam. jestem przy Tobie. To mnie odróżnia od piewców myśli niczyjej ... czyli gównianej.

@Manga: Czucie to relacja pomiędzy Tobą, a otoczeniem .... Doświadczenie to ocena czucia ..., to już coś co jest przesunięte w czasie względem czucia :) w EGO jest zapamiętane doświadczenie, wtedy wtedy EGO pokazuje pewne doświadczenia jako cele do realizacji, przykładowo: Przyjemnie pachną kwiatki więc z ego jest odczytywana ścieżka do przyjemnego doświadczenia.
Gdy zaczyna się szukać czeg ...  wyświetl więcej

@Manga: " ... płaczę z Tobą nad tym zakłamanym światem." Nad światem ?? ... jak definiujesz świat ?? ..., a może płaczesz nad domami z kart jakie buduje człowiek ??

  Manga,  14/01/2017

@Mariusz Kajstura: szufladkujesz, i to jest Twój błąd. Gdybyś chciał zaszufladkować całe życie, określając to co potrzebuje określenia ... czyli kolejnej szufladki ... jak myśli, czy do biblioteki szufladek (wiedzy) chciałbym trafić? Czy raczej do życia, które żadnych szufladek nie zna i ... nie potrzebuje ... ?

@Manga: Jeśli szukasz celu, wtedy szufladkujesz pod obrany cel ..., jeśli tego celu nie szukasz on odnajduje Ciebie w postaci doświadczenia czucia, wtedy decydujesz czy chcesz do tego wracać i rozciągać to w czasie..., to jest jak niespodziewany "orgazm" który chciało by się doświadczać i mieć takie doświadczenie na zawołanie, więc zaczyna się poszukiwanie drogi do takiego doświadczenia by móc go ...  wyświetl więcej

  Manga,  14/01/2017

@Mariusz Kajstura: Problem Mariuszu polega na tym, że nie potrafimy uciec od przyczyny i skutku. Zawsze coś tłumaczymy czymś innym. Dlatego nie jesteśmy oryginalni, ale zawsze zawieszeni w pajęczynie powiązań, które maja tłumaczyć nasze życie i jego zasadność.

A kurwa! na pohybel życia i jego logiczności! Kocham obsr ...

@Manga: Wystarczy uciec od przyczyny ;) ... gdy sobie uświadomisz że największą przyczyną jesteś Ty sam, przestajesz utopijnie uciekać, a zaczynasz wsłuchiwać się w siebie, poznawać siebie dogłębnie i odnajdywać to co Ci służy i odrzucać to co szkodzi :) Poznajesz zasady na której jest oparta Twoja konstrukcja jako istoty ...

  Manga,  14/01/2017

@Mariusz Kajstura: "największą przyczyną jesteś Ty sam" ...??? i tych którym islamiści obcinają głowy?!

Ja sam sam gównem jestem, które szamoce się w przerębli życia, wychodka w którym każdy sra na każdego, żeby przetrwać.

A przecież Bóg nakazał nam kochać każdego i ... tego najpodlejszego z podłych ... Kochasz mnie?

@Manga: ... nie jesteś podły, tylko zmęczony ;) ... ach gdzie islamiści, a gdzie ja ? Islamiści takich jak ja niezauważają :)))))

@Mariusz Kajstura:
EDIT:
"największą przyczyną jesteś Ty sam" => "największą przyczyną swoich problemów czy sukcesów jesteś Ty sam"

@Mariusz Kajstura: Jesteś blisko tego jak ja rozumiem ten świat ...
.
" zaczynasz wsłuchiwać się w siebie, poznawać siebie dogłębnie i odnajdywać to co Ci służy i odrzucać to co szkodzi :) "
.
Cytat jest idealny.
Z tym, że wchodząc głębiej w siebie widzisz, że NIC Ci nie szkodzi :-)))
Że życie to doświadczanie, a nie doświadczenie zakończone oceną. I tak o ...  wyświetl więcej

@Manga: Ja Cię kocham ...
Jesteś piękną istotą :-)))
.
Kocham Cię i znam Cię i rozumiem.

@Koriolan: "Z tym, że wchodząc głębiej w siebie widzisz, że NIC Ci nie szkodzi :-)))
Że życie to doświadczanie, a nie doświadczenie zakończone oceną. " ....
Życie swą strukturą przypomina cebule której jądrem jest istota niezniszczalna gromadząca doświadczenia bez ich oceny ..., czysta od euforii, cierpienia, emocji i uczuć informacja o byciu, taka matematyka w najczystszej formie ta ...  wyświetl więcej

@Koriolan:"Oparzenie i śpiew ptaków to to SAMO - Twoje życie !" ... nie to samo różna się wzorcem pozbawionym oceny dobre/złe :)
Podobne jak książki leżące na półkach w bibliotece ;)
Ps. Zmienił się skrypt filtrujący Eioby :)

Edycja nie przepuszcza 3 x ! :)
Test skryptu :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2016 grupa EIOBA. Wrocław, Polska