JustPaste.it

Audyt energetyczny budynku

Audyt przeważnie kojarzy nam się z finansami. Jednak istnieją też nieco inne rodzaje audytów. Jednym z nich jest audyt energetyczny budynków, który zostanie omówiony poniżej.

Audyt przeważnie kojarzy nam się z finansami. Jednak istnieją też nieco inne rodzaje audytów. Jednym z nich jest audyt energetyczny budynków, który zostanie omówiony poniżej.

 


Czym właściwie jest audyt energetyczny?


Audytem energetycznym nazywamy usystematyzowaną procedurę, której głównym celem jest zbadanie, ile energii zużywa dany budynek lub zespół budynków, a następnie określenie możliwych scenariuszy obniżenia zużycia energii oraz jej kosztów.

Audyt energetyczny określa więc strukturę oraz ilość zużywanej energii, oraz pozwala wyciągnąć wnioski i przedstawić konkretne rozwiązania, które umożliwią obniżenie kosztów energii danego budynku. Zazwyczaj wiąże się to z wprowadzeniem w życie odpowiednich rozwiązań technicznych, organizacyjnych lub formalnych. Żeby audyt energetyczny, miał sens i był poprawnie wykonany, musi składać się z kilku podstawowych elementów. Należą do nich m.in:

  • przeprowadzenie inwentaryzacji instalacji elektrycznych oraz ocena właściwości cieplnych badanego budynku,
  • przedstawienie kilku propozycji na zmniejszenie zużycia energii,
  • kosztorys każdej z proponowanych metod,
  • próbę wyboru najbardziej optymalnej metody dla danego budynku.


Kto przeprowadza audyt?


Audyt może przeprowadzać tylko specjalnie wykwalifikowany audytor energetyczny. Musi on działać w zgodzie z zakresem i formą, jaka została określona do przeprowadzania audytu energetycznego. Określa ją Rozporządzenie Ministra infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r.

Żeby zostać audytorem energetycznym, trzeba mieć wykształcenie wyższe związane z budownictwem lub architekturą oraz zdać specjalny egzamin certyfikujący. Nie jest to więc zawód, który może wykonywać każdy. 


Jak przebiega audyt energetyczny?


Na początku trzeba ustalić jakie są obecne koszty zużycia energii budynku. Potrzebna jest do tego wiedza dotycząca sprawności systemu grzewczego, instalacji świetlnych oraz innych źródeł, które korzystają z energii. Bardzo ważne jest określenie ilości zużywanej energii cieplnej szczególnie w okresie grzewczym.


Kolejnym krokiem jest ocena stanu technicznego budynku oraz wszystkich instalacji, oraz urządzeń, które się w nim znajdują. Dzięki temu można wykryć, które instalacje lub urządzenia wymagają wymiany, lub naprawy. Ważne jest też sprawdzenie, czy budynek jest odpowiednio ocieplony, czyli czy nie traci zbyt dużo ciepła np. poprzez nieszczelny dach.


Gdy audytor zbierze już wszystkie potrzebne dane, musi je zweryfikować ze stanem rzeczywistym. Posługuje się do tego odpowiednimi obliczeniami, które pozwalają zweryfikować czy wszystko jest w porządku, czy trzeba jednak cos usprawnić.
W przypadku drugiego scenariusza audytor przedstawia możliwe rozwiązania i przeciwskazania co do tego, jak można poprawić właściwości energetyczne budynku. Mogą to być np. prace termomodernizacyjne, jakie należałoby podjąć w celu obniżenia kosztów za ogrzewanie.