JustPaste.it

Różnice w seksualności a jakość życia w związku

Dawniej teoria seksualności była znacznie prostsza niż dziś: mężczyźni mieli rzekomo mieć wyższe libido, a u kobiet było ono zasadniczo niższe, ale zmienne w czasie menstruacji.

Dawniej teoria seksualności była znacznie prostsza niż dziś: mężczyźni mieli rzekomo mieć wyższe libido, a u kobiet było ono zasadniczo niższe, ale zmienne w czasie menstruacji.

 

Dziś, wiemy, że fizjologia jest bardziej złożona. Wiemy też, że różnice w seksualności często są powodem bardzo poważnych tarć w związku.

Seks w związku? Zawsze na tak

Nawet jeśli partnerzy mają raczej niewielki popęd seksualny, to sama sztuka miłosna jest dla związku bardzo istotna. Zbliżenia pomagają budować przywiązanie nie tylko na gruncie fizycznym, ale także emocjonalnym i psychologicznym, co dziś udowodnione jest ponad wszelką wątpliwość. Nie ma natomiast takiej zależności, że im seks częstszy, tym silniejszy związek – bardzo często niższe libido jest problemem, ale bezpośrednio nie osłabia związku. Kłopoty zaczynają się wtedy, kiedy seksualne rytmy obojga partnerów nie są zgodne. Ponieważ potrzeby seksualne są potrzebami podstawowymi, ich zaspokojenie jest imperatywem najwyższego rzędu – stąd właśnie konflikty, które wynikają z niezaspokojenia potrzeb seksualnych jednego z partnerów.

Ile może pomóc terapeuta par?

Terapia małżeńska jest jednym z ważnych elementów radzenia sobie z problemami związanymi z seksualnością. Oczywiście, jeśli libido jednego z partnerów jest znacząco niższe, można włączyć tutaj działanie farmakologiczne, a także próbować najróżniejszych „łóżkowych trików”, które pozwalają je podnieść, natomiast zadaniem terapeuty par bardzo często jest rozwiązanie innego problemu, który pojawia się tym częściej, im większe są potrzeby seksualne partnerów, a mianowicie kłopotów z komunikacją i wzajemnym zrozumieniem. Nie oszukujmy się – szanse na to, że znajdziesz partnera o popędzie identycznym, jak Twój własny, są bardzo niskie. Znacznie częściej udaje się te rytmy „dograć” w czasie trwania związku, ale czasem różnice są duże i pozostają dla partnera niezrozumiałe, ponieważ w wielu związkach komunikacja dotycząca seksualności jest zbyt uboga. Terapia par ma pomóc w znalezieniu porozumienia – wzajemne zrozumienie potrzeb jest w każdym przypadku niezbędne, ponieważ bez tego nie ma szans na wypracowanie wspólnego rytmu potrzeb seksualnych.

Kto powinien poprosić terapeutę o pomoc?

Szczególnie często do terapeutów zwracają się osoby, których seksualność zmienia się: pod wpływem leków (niekonieczne bezpośrednio działających na popęd seksualny), przechodzące choroby psychiczne, w tym depresję lub nawet czasowe obniżenie nastroju, osoby, których seksualność zmienia się ze względu na wiek (i dotyczy to także mężczyzn). Terapeuci mogą pomóc także młodym związkom, w których generalnie istnieją problemy z komunikacją, a postawa względem seksualności często jest bardzo roszczeniowa: zasadniczo w każdym przypadku, w którym można podejrzewać, że problemy wynikają przynajmniej częściowo ze sfery psychicznej lub emocjonalnej, warto poprosić terapeutę par o wsparcie