JustPaste.it

Posiadanie broni w Polsce – jak uzyskać zezwolenie?

Możemy wybierać spośród wielu narzędzi do samoobrony bez zezwolenia. Jednak niektóre rodzaje broni nie są tak łatwo dostępne. Kto i w jakim celu może uzyskać zezwolenie na broń?

Możemy wybierać spośród wielu narzędzi do samoobrony bez zezwolenia. Jednak niektóre rodzaje broni nie są tak łatwo dostępne. Kto i w jakim celu może uzyskać zezwolenie na broń?

 

 

Ustawa z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji określa zasady udzielania i cofania pozwoleń na broń, zbywania oraz przechowywania broni i amunicji, jej przewozu na terenie Polski oraz za granicą, a także zasady funkcjonowania strzelnic. Ustawa ta definiuje broń i określa, na jakie jej rodzaje wymagane jest posiadanie zezwolenia.

Broń bez zezwolenia

Narzędzia, takie jak gaz pieprzowy, paralizator czy pałka teleskopowa dostępne są bez pozwolenia. Służą one do samoobrony i aby je kupić, wystarczy mieć ukończone 18 lat. Do tej grupy narzędzi nie należą kastety – można je mieć tylko w celach kolekcjonerskich i nawet w tym wypadku konieczne jest zezwolenie.

Kto wydaje zezwolenie na broń?

Na terenie Polski pozwolenie wydawane jest przez Komendanta Wojewódzkiego Policji właściwego miejscowo dla osoby ubiegającej się o zezwolenie (w przypadku broni palnej oraz amunicji). Na broń pneumatyczną, miotacze gazu obezwładniającego oraz narzędzia w postaci rękojeści z ukrytym ostrzem pozwolenia wydaje Komendant Powiatowy Policji. Dokument wydawany jest na podstawie decyzji administracyjnej, w której musi zostać określony cel wydania broni, ilość egzemplarzy oraz jej rodzaj.

W jakich przypadkach Policja może wydać pozwolenie?

Sytuacje te są określone prawnie i należą do nich: ochrona osobista, ochrona innych osób i mienia, cele łowieckie i sportowe, cele kolekcjonerskie, pamiątkowe i szkoleniowe. Organowi Policji należy dostarczyć wniosek o wydanie pozwolenia na broń, a także orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Należy uiścić odpowiednie opłaty (za orzeczenie – ok. 350 zł, za wydanie decyzji – 212 zł, a w przypadku wskazania celu ochrony osobistej – egzamin ze znajomości przepisów ustawy o broni i amunicji – 500 zł). Aby uzyskać pozwolenie, trzeba mieć ukończone 21 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy z wnioskiem wystepuje szkoła, organizacja sportowa lub Polski Związek Łowiecki.

Kiedy Policja może nie wydać pozwolenia?

Pozwolenia na broń nie dostaną osoby, które nie spełniają określonych warunków. Pozwolenia nie wydaje się osobom, które:

  • nie ukończyły 21 roku życia,

  • mają zaburzenia psychiczne i psychofizyczne,

  • są uzależnione od alkoholu lub substancji psychoaktywnych,

  • nie są obywatelami RP,

  • posiadaniem broni mogą stanowić zagrożenie poprzez użycie jej w celach sprzecznych z interesem bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Kara za nielegalne posiadanie broni

Kodeks karny przewiduje kary za posiadanie broni bez zezwolenia. Osoba, która posiada broń palną lub amunicję bez pozwolenia podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Karane jest także przekazywanie i udostępnianie legalnie posiadanej broni osobie bez uprawnień. Grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub jej pozbawienie do 2 lat.