Login lub e-mail Hasło   

Religioznawstwo

Antropologia kultury, która ostatnio mocno się rozwinęła, mogłaby zainteresować młodzież.
Wyświetlenia: 3.524 Zamieszczono 05/02/2017

 .

Matury z religii być nie powinno. Religii w szkole być nie powinno.

Religia powinna wrócić do salek katechetycznych.

Tyle, że to nie jest wszystko co istotne „w tym temacie”. 

Religia jest ważna. Dla wierzących i niewierzących. Dla wyznawców i dla ateistów.

.

Niedoinformowanie w kwestiach religijnych może być co najmniej równie szkodliwe jak nieznajomość przepisów drogowych albo brak umiejętności pływania.  Analfabetyzm ogólnie szkodzi. Ignorancja w ważnych dziedzinach szkodzi bardzo.

Informacje na tematy religijne powinny w szkole pojawiać się z tego samego powodu co informacje na temat grzybów jadalnych i grzybów trujących, informacje na temat unikania niechcianej ciąży i wiedza o szkodliwości heroiny.

.

Katecheci jak sama nazwa wskazuje zajmują się katechezą. Tymczasem uczeń powinien wiedzieć co nieco o islamie, ale nie musi umieć prawidłowo modlić się do Allacha.  Wiedza na temat islamu bardzo może mu w życiu pomóc. Szczególnie gdy w przyszłości zostanie premierem albo ministrem spraw zagranicznych, ale również wtedy gdy zostanie hydraulikiem i pojedzie robić wielką kasę w Emiratach. Szczegóły pozna na miejscu, ale jakieś podstawy powinien wynieść ze szkoły.  Podobnie ma się sprawa z hinduizmem albo taoizmem.

W Polsce prawie nikt nic nie wie, a mnóstwo ludzi się mądrzy na tematy religijne i co gorsza podejmują decyzje na swoją zgubę. Albo jeszcze gorzej. Pod naciskiem ignorantów decyzje podejmują politycy na zgubę nas wszystkich.

.

Elementy religioznawstwa powinny trafić do szkół w formie informacji ogólnej oraz pokazania sposobu pogłębiania wiedzy na tego rodzaju tematy.

Przedmiot nie może nazywać się religia.

Poza elementami religioznawstwa powinien zawierać podstawy filozofii i antropologii kultury.

Szczególnie antropologia kultury, która ostatnio mocno się rozwinęła, mogłaby zainteresować młodzież. Najbardziej z tego powodu, że w tej dziedzinie jest jeszcze bardzo wiele do odkrycia.

O samych sobie wiemy niewiele.

Przykłady:

Dlaczego cykl świąt z przełomu listopada i grudnia, od Andrzejek po Mikołajki związany jest z wróżbami, swatami i dawaniem prezentów?

Dlaczego Wielkanoc jest świętem bez określonej daty?  Datę Wielkanocy wyznacza kombinacja cyklu słonecznego i księżycowego. Jest wielce prawdopodobne, że nasi przodkowie znali zależność jakichś istotnych dla nich zjawisk, najprawdopodobniej ważnych dla rolników od tego, jak w okresie wiosennym te dwa cykle zachodzą na siebie. Jaką zależność, jakich zjawisk nikt dziś nie wie. Rozwiązanie tej zagadki wydaje się możliwe.

Nikt kierujący się religijnymi uprzedzeniami nie zajmie się skutecznie badaniem tego rodzaju zagadnień ani opowiadaniem o nich młodzieży.

Póki co:

Nie mamy nauczycieli religioznawstwa i nawet nie wiadomo czy mamy naukowców, którzy mogliby opracować program tego typu zajęć dla gimnazjum albo liceum.

Przeczytaj: >>> Mit Pandory

Adam Jezierski

.

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 734
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 666
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 774
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 474
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 922
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1276
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142102
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 241843
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111998
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122479
 
Autor
Artykuł  Koriolan,  05/02/2017

Bardzo fajny artykuł. O TO wlasnie chodzi w edukacji. Można jeszcze dodać, że wiedzą o muzułmanach już niedługo może się przydać na codzień. Najpierw dla pracujących w krajach europejskich a wkrótce i w Polsce. Jedna z pań na eiobie jest muzułmanką. Już się nie pokazuje ... Ale była.

Żeby władza zrobiła cokolwiek nie dla siebie, potrzebny jest nacisk społeczny.

  Koriolan,  06/02/2017

@Adam Jezierski: możliwe ...
Z tym, że ja jestem zwolennikiem ŚWIADOMOŚCI.
.
Wiem, że o to trudno i pewnie najpierw ludzkość wymrze zanim politycy zdobędą świadomość .... ale pomarzyć można :-)))

W jednym z krajów skandynawskich uczą dzieci wszystkich religii.
Uważam, że to jest dobre rozwiązanie.

  Hamilton,  05/02/2017

W nowej zreformowanej szkole będzie religia, historia religii, biologia religijna, fizyka religijna, śpiew religijny, religijne prace ręczne, chemia religijna (jak pędzić wino mszalne), nauki przedmałżeńskie, zajęcia na parafialnej strzelnicy i edukacja seksualna, ale nie wcześniej niż po trzeciej ciąży.

@Hamilton Starszy: W nowej zreformowanej szkole.....
......
Zreformowanej czy zdeformowanej ?
Cancer wiary deformuje Polske po raz....niezliczony, a Polak jeszcze za to placi i dziekuje bogu
nawet za laske rakotworczego rzadu.
Polcy nie wiedza nic o potwornosciach ktore katolicy wyczynali na ludziach swiata.
...  wyświetl więcej

  Kitek,  06/02/2017

Wierzenia i związane z nimi religie towarzyszyła ludzkości od zawsze. Żaden religijny zwierzchnik nie zechce dobrowolnie nauczać prawdy, zresztą społeczeństwo tego sobie nie życzy. Społeczeństwa mają to do siebie, że ponieważ jednostki są niesamodzielne, więc społeczeństwa chcą zwierzchności (w tym przypadku duchowej). Jednym z grzechów poprzedniego ustroju było to, że już w szkole podstawowej nie nauczał podstaw filozofii i religioznawstwa.

Coś w jest w tym pomyśle, tylko w kraju gdzie 90% to katolicy, a większość uważa, że musi swoją wiarę przekazywać "grzesznemu, moralnie spaczonemu" światu nie ma on najmniejszych szans na wprowadzenie co w życie

Trochę o pogańskich korzeniach Wielkanocy w Polsce. Inne ludy też miały swoje odpowiedniki, ściśle związane z cyklami występującymi w przyrodzie https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)C4%99to

Zgadzam się w zupełności! Religia, jeżeli rodzice chcą w salkach katechetycznych, kościołach, zborach, meczetach, synagogach,etc.W szkołach religioznawstwo!

  espera,  02/05/2017

Г-н и г-жа,
Я Primael FOLLERAUX, акционер и финансовый оператор.
Если вы являетесь физическим лицом французского, швейцарцы, канадцы, бельгийцы, португальский, итальянский и в любой точке мира, для вас, кто
застрял, запрещено банк и не имеют преимущество банков, которые нужно давать деньги между частности
Я предоставляю Готов к серьезным и честным людям, которые могут п ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska