Login lub e-mail Hasło   

Ateizacja

Efektywna ateizacja jest procesem długotrwałym.
Wyświetlenia: 501 Zamieszczono 10/02/2017

.

Wiara czyni czuba

Napisałem artykuł agitujący na rzecz wprowadzenia religioznawstwa do programów szkolnych.

Przeczytaj najpierw: >>> Religioznawstwo

Artykuł ten wymaga uzupełnienia.

 W swojej publikacji przedstawiłem powody, dla których uważam, że wiedza na tematy związane z religią jest przydatna dla każdego, oraz że wiedza o na tematy związane z obcymi kulturami i obcymi religiami ma pozytwne skutki społeczne. Jestem przekonany, że boimy się głównie tego, czego nie znamy, a lęki skutkują nieracjonajnymi działaniami. Np. Islamofobia byłaby mniej niebezpieczna gdybyśmy więcej wiedzieli na temat muzułmanów i ich religii.

Jestem wrogiem każdej religii, jaka by ona nie była, podobnie jak komentator Passtorian, który uważa, że poznawanie religii jest zaśmiecaniem umysłu.

Passtorianowi chodzi, jak to zrozumiałem, o coś innego. Uważa on, że wiedza na tematy z religią związane może wielu zainteresować religią i w efekcie spowodować, że powiększą szeregi wyznawców. - To jest realna możliwość.

Uwążam, że korzyści byłyby większe od strat (stratą dla społeczeństa jest moim zdaniem powstanie niebezpiecznego neofity). Jakie mam argumenty?

.

1) Efektywna ateizacja jest procesem długotrwałym. Nie może być przeprowadzona w jednym pokoleniu. Przykładami efektywnie zateizowanych narodów są Czesi, Szwedzi, Francuzi ... W każdym z tych przypadków ateizacja jest skutkiem procesu trwającego grubo ponad 100 lat.

2) W szkołach mamy obecnie religię i katecheci intensywnie zajmują się ewagelizacja. Działalność katechetów jest źródłem konfliktów i rozłamu w społeczeństwie. Jednych skutecznie katechezują. Innych uczą nienawiści do religii, wiary i wierzących.

3) Religia rodzi się także tam, gdzie nie ma wiedzy religijnej. Wszystkie religie kiedyś powstały. Religie powstawały niezależnie od siebie odpowiadając na istniejące zapotrzebowanie na znalezienie odpowiedzi na dręczące ludzi pytania. Te pytania pozostały. Odpowiedzi kałpłanów są głupie albo bardzo głupie, ale sceptycy odpowiadają jedynie: - "Nie wiem". - Takie odpowiedzi nie wszystkich zadawalają. Są tacy, którzy muszą wiedzieć i jeśli nie ma innych odpowiedzi, to każda bzdura podana przez kapłana ich zadowoli.

Przeczytaj również: >>> Koniec Kościoła

.

Adam Jezierski

.

Podobne artykuły


16
komentarze: 19 | wyświetlenia: 6871
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 709
18
komentarze: 14 | wyświetlenia: 4485
62
komentarze: 127 | wyświetlenia: 25510
43
komentarze: 38 | wyświetlenia: 5154
30
komentarze: 54 | wyświetlenia: 6109
29
komentarze: 33 | wyświetlenia: 6360
30
komentarze: 143 | wyświetlenia: 7579
26
komentarze: 15 | wyświetlenia: 3582
27
komentarze: 32 | wyświetlenia: 6259
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2649
20
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2050
18
komentarze: 19 | wyświetlenia: 3235
 
Autor
Artykuł  Koriolan,  10/02/2017

Fajny artykuł.
Fajna też świadomość rzeczywistości i autora.
Co prawda dla mnie kryzys kościoła rzymskiego jest jednym z wielu elementów zmiany naszego świata, czy kościół upadnie czy nie, czy zwiększy się ateizacha czy nie jest ogólnie bez znaczenia. Dla mnie znaczenie ma czy ogólnie powiedziane 'siły ciemoisci' zwycięża z 'siłami światła' czy nie. Czy nastąpi 'nowe sredniowuecze' czy 'nowe ośwuecenie' :-)))

  Kitek,  10/02/2017

@Koriolan: Świat zmierza w innym kierunku. NWO (dzięki któremu zbliżamy się do wojny) ma na celu zachowanie 500 ml. ludzi na świecie, których będzie cechowała jedna religia – uniwersalna. Ekumenizm miał być i może nadal jest przejściem od kilku monoteizmów do jednego uniwersalnego pod wodzą Watykanu. Po woli tak się dzieje. Wystarczy spojrzeć na obecny katolicyzm od góry. Dwóch papieży. Stary Bene ...  wyświetl więcej

@Kitek: Dobrze kombinujesz i masz wiele racji na normalnym poziomie. Masz świadomość tego co sie dzieje. Czy Twoja wiedza jest prawdziwa ? Zobaczymy.
Zwróć uwagę, że masz tą świadomość, wielu ludzi też. Może być jeszcze tak, że Ci świadomi sprzeciwia się tym, którzy chcą nam zafundować światowy obóz koncentracyjny.
O to mi chodzi ....

..."poznawanie religii jest zaśmiecaniem umysłu." i owszem, lecz przez poznanie właśnie wyrabiamy opinię i odróżniamy ziarno od plew , gówno od strawy ... nic nie wiedząc o temacie , nic nie jesteśmy w stanie na temat powiedzieć a co dopiero podyskutować na dany temat, byłoby świetnie by całkowicie temat religia zniknął i żeby zająć się poznawaniem czegoś innego , niestety hołota wymyśliłaby inneg ...  wyświetl więcej

  Kitek,  10/02/2017

@Dyl Sowizdrzał: Złotego cielca nie wymyśliła chołota tylko ludzie bardzo światli – doucz się trochę nieuku. I dowiedz się, co to był Złoty Cielec – Serpico i Dylu w jednej osobie. Te dwie osoby prezentują zarówno taki sam poziom chamstwa jak i styl chamstwa. Ty rzeczywiście masz logikę Sowizdrzała wędrującego przez wieś. Był już zmęczony podróżą, kiedy nagle znalazł piórko. Wziął je, położył na k ...  wyświetl więcej

@Kitek: na czym ty położyłeś głowę ? choć zapoznałeś się z bajką idioto ! i w takie bajki wierzysz do dziś ...
złote bydło i ludzie mądrzy ... hahahahahahhahhaha u hahahhaha tacy jak ty , widać .
kindybał zastąpiony mierzwą ... gratuluję wywodu .

@Dyl Sowizdrzał:
Musisz zacząć medytować, podobno takie rzeczy się robią po medytacji, przynajmniej tak się "porobiło" Kitkowi :

"Jeśli chodzi o sny, to tylko jeden raz słyszałem w nich głos. Kilka lat temu śpiewał mi mój anioł stróż. Była to melodia z „Love Story”, ale tekst był przez niego całkowicie zmieniony, dopasowany do istniejącej wówczas sytuacji. Był to najpiękniejszy teno

...  wyświetl więcej

  liwa,  10/02/2017

@_serpico_: ja tez raz, jeden jedyny, mialam wrażenie obecności mojego anioła. Gdy umierałam po operacji, miałam świadomość spadania w dół, (nie tunel, nie swiatlo), w tym spadaniu nagle zostałam zatrzymana, to byly ręce anioła; odzyskałam przytomność i żyje juz kilka lat :)) nie dawano mi szansy na przeżycie, a ja na złość pesymistom pokazalam co to znaczy silna wola i wewnetrzna moc człowiecza.. ...  wyświetl więcej

@liwa:
A pomyślałaś co by było gdybyś nie znała pojęcia anioł stróż ? W sensie nigdy nie poznała, nigdzie nie przeczytała, usłyszała itd ..W takiej sytuacji pracuje podświadomość.Pomyśl ile osób z Twoją przypadłością jednak umarło.Miałem operacje z zagrożeniem życia , przeszczep skóry który mam bardzo rzadko się przyjmuje bez powikłań, mi się przyjął z małymi, sny też miałem z postacią i tu ...  wyświetl więcej

  tojfel,  10/02/2017

Już raz wypowiedziałem się pod artykułem RELIGIOZNAWSTWO jednak wychodzi ze tworzy się temat rzeka wiec ponownie zabieram glos
Jeżeli sadzisz ze poznawanie religi moze byc niebezpieczne - jesteś w błedzie. Niebezpieczne jest - wyznawanie religii. Poznawanie religii daje ci argumenty do prowadzenia rozmowy.
Piszesz - ,,Islamofobia byłaby mniej niebezpieczna gdybyśmy więcej wiedzieli n ...  wyświetl więcej

  Kitek,  10/02/2017

@tojfel: W pełni się z tobą zgadzam, aczkolwiek wiele pojęć trzeba uściślić i poczynić pewne założenia. Ale aby zrozumieć religię najlepiej cofnąć się do Sumeru, sumeryjskich początków ludzkości, genetyki itd. Wtedy istniał tylko politeizm. Potem „Żydzi” – mieszanka Sumeryjczyków i koczowników z plemienia Habiru, na potrzeby zawładnięcia „pieniądzem” (prawdopodobnie), a właściwie sterowania wartoś ...  wyświetl więcej

  tojfel,  11/02/2017

@Kitek: ,,Prawdziwe wiadomości o religii same sprawią odrzucenie jej na rzecz wiary i duchowości. "
To prawdziwy i głeboki sens Twojej wypowiedzi. Gratuluję madrości i przenikliwości

  obdart  (www),  12/02/2017

Może nie ateizacja ale dekleryzacja społeczeństwa to pożądany proces.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2016 grupa EIOBA. Wrocław, Polska