Login lub e-mail Hasło   

Ateizacja

Efektywna ateizacja jest procesem długotrwałym.
Wyświetlenia: 1.389 Zamieszczono 10/02/2017

.

Wiara czyni czuba

Napisałem artykuł agitujący na rzecz wprowadzenia religioznawstwa do programów szkolnych.

Przeczytaj najpierw: >>> Religioznawstwo

Artykuł ten wymaga uzupełnienia.

 W swojej publikacji przedstawiłem powody, dla których uważam, że wiedza na tematy związane z religią jest przydatna dla każdego, oraz że wiedza o na tematy związane z obcymi kulturami i obcymi religiami ma pozytywne skutki społeczne. Jestem przekonany, że boimy się głównie tego, czego nie znamy, a lęki skutkują nieracjonalnymi działaniami. Np. Islamofobia byłaby mniej niebezpieczna gdybyśmy więcej wiedzieli na temat muzułmanów i ich religii.

Jestem wrogiem każdej religii, jaka by ona nie była, podobnie jak komentator Passtorian, który uważa, że poznawanie religii jest zaśmiecaniem umysłu.

Passtorianowi chodzi, jak to zrozumiałem, o coś innego. Uważa on, że wiedza na tematy z religią związane może wielu zainteresować religią i w efekcie spowodować, że powiększą szeregi wyznawców. - To jest realna możliwość.

Uważam, że korzyści byłyby większe od strat (stratą dla społeczeństwa jest moim zdaniem powstanie niebezpiecznego neofity). Jakie mam argumenty?

.

1) Efektywna ateizacja jest procesem długotrwałym. Nie może być przeprowadzona w jednym pokoleniu. Przykładami efektywnie zateizowanych narodów są Czesi, Szwedzi, Francuzi ... W każdym z tych przypadków ateizacja jest skutkiem procesu trwającego grubo ponad 100 lat.

2) W szkołach mamy obecnie religię i katecheci intensywnie zajmują się ewangelizacją. Działalność katechetów jest źródłem konfliktów i rozłamu w społeczeństwie. Jednych skutecznie katechizują. Innych uczą nienawiści do religii, wiary i wierzących.

3) Religia rodzi się także tam, gdzie nie ma wiedzy religijnej. Wszystkie religie kiedyś powstały. Religie powstawały niezależnie od siebie odpowiadając na istniejące zapotrzebowanie na znalezienie odpowiedzi na dręczące ludzi pytania. Te pytania pozostały. Odpowiedzi kapłanów są głupie albo bardzo głupie, ale sceptycy odpowiadają jedynie: - "Nie wiem". - Takie odpowiedzi nie wszystkich zadowalają. Są tacy, którzy muszą wiedzieć i jeśli nie ma innych odpowiedzi, to każda bzdura podana przez kapłana ich zadowoli.

Przeczytaj również: >>> Koniec Kościoła

.

Adam Jezierski

.

Podobne artykuły


132
komentarze: 65 | wyświetlenia: 44596
16
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3467
17
komentarze: 19 | wyświetlenia: 7889
72
komentarze: 75 | wyświetlenia: 27437
58
komentarze: 37 | wyświetlenia: 11886
18
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5913
53
komentarze: 63 | wyświetlenia: 26745
45
komentarze: 11 | wyświetlenia: 17635
33
komentarze: 52 | wyświetlenia: 10081
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 12168
25
komentarze: 49 | wyświetlenia: 11344
 
Autor
Artykuł  Koriolan,  10/02/2017

Fajny artykuł.
Fajna też świadomość rzeczywistości i autora.
Co prawda dla mnie kryzys kościoła rzymskiego jest jednym z wielu elementów zmiany naszego świata, czy kościół upadnie czy nie, czy zwiększy się ateizacha czy nie jest ogólnie bez znaczenia. Dla mnie znaczenie ma czy ogólnie powiedziane 'siły ciemoisci' zwycięża z 'siłami światła' czy nie. Czy nastąpi 'nowe sredniowuecze' czy 'nowe ośwuecenie' :-)))

  Kitek,  10/02/2017

@Koriolan: Świat zmierza w innym kierunku. NWO (dzięki któremu zbliżamy się do wojny) ma na celu zachowanie 500 ml. ludzi na świecie, których będzie cechowała jedna religia – uniwersalna. Ekumenizm miał być i może nadal jest przejściem od kilku monoteizmów do jednego uniwersalnego pod wodzą Watykanu. Po woli tak się dzieje. Wystarczy spojrzeć na obecny katolicyzm od góry. Dwóch papieży. Stary Bene ...  wyświetl więcej

@Kitek: Dobrze kombinujesz i masz wiele racji na normalnym poziomie. Masz świadomość tego co sie dzieje. Czy Twoja wiedza jest prawdziwa ? Zobaczymy.
Zwróć uwagę, że masz tą świadomość, wielu ludzi też. Może być jeszcze tak, że Ci świadomi sprzeciwia się tym, którzy chcą nam zafundować światowy obóz koncentracyjny.
O to mi chodzi ....

  superomat  (www),  12/02/2017

Może nie ateizacja ale dekleryzacja społeczeństwa to pożądany proces.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska