Login lub e-mail Hasło   

Współczesne spojrzenie na patriotyzm

Patriotyzm to szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju ponad interesy partykularne, bądź osobiste
Wyświetlenia: 2.106 Zamieszczono 08/02/2017

Czytając definicję patriotyzmu, musimy sobie zdawać sprawę, że patriotyzm nakłada poważne obowiązki na obywatela wobec ojczyzny, szczególnie w czasie wojny, ale też i w czasie pokoju. Co innego jest też być patriotą w czasie wojny, co innego jest być patriotą w czasie pokoju. Jednak dla współczesnego Polaka w 68 lat po ostatniej wojnie i 33 lat po ostatnim patriotycznym zrywie (bo była nim fala strajków w 1980 r.), pojęcie patriotyzmu trochę się zdewaluowało.

Zresztą odpowiedź na pytanie, co oznacza (jaki jest) współczesny patriotyzm jest szalenie trudna. I chociaż definicja patriotyzmu jest niezmienna, jej znaczenie zmienia się w czasie i w uwarunkowaniach wewnętrznych i zewnętrznych. W dzisiejszych pokojowych czasach, w których ludziom zależy wyłącznie na wzbogacaniu się i dążeniu do własnych materialnych celów, patriotyzm zobrazowany powiedzeniem "Bóg, honor, ojczyzna" tylko by przeszkadzał.

Dla współczesnego Polaka pojęcie patriotyzmu stało się abstrakcją, bo w końcu, aby być patriotą, trzeba wiedzieć, że ojczyzna też dba o swoich obywateli, da mu mieszkanie i pracę. Jeżeli jednak przeciętny obywatel, aby utrzymać swoją rodzinę, kupić mieszkanie musi szukać pracy za granicą, obowiązki patriotyczne stają się dla niego nic nieznaczącą teorią. Rozważając dalej definicję patriotyzmu, współczesny Polak raczej nie byłby w stanie oddać życia za wolność ojczyzny, trudno też liczyć, aby stawiał dobro kraju ponad własne interesy.

Patriotyzm się przeżył, bo o naszej narodowości decyduje przypadkowe miejsce urodzenia. Wszyscy gonią za sławą, za luksusowym życiem, mało kto zwraca uwagę na to jaki kraj jest jego ojczyzną. Dla wielu ojczyzna, to tylko wpis w dowód tożsamości i język "ojczysty". Zapominamy, że przecież patriotyzm to także poczucie więzi łączącej obywateli, tożsamość narodowa, to świadomość i znajomość własnych korzeni, kultury, tradycji, pięknych i smutnych momentów naszej wspólnej historii, to wypełnianie swoich obowiązków wobec ojczyzny.

Patriotyzm to poczucie dumy z przynależności do ojczyzny, dumy, gdy grany jest nasz hymn narodowy. To radość, gdy spotykasz Polaka gdzieś z dala od kraju. Dziś patriota powinien nawet za granicą, godnie reprezentować swoją ojczyznę, by sławić kraj, z którego pochodzi. Co prawda prawdziwy patriota nie szuka lepszego życia gdzieś indziej, tylko stara się zmienić na lepsze życie we własnej ojczyźnie. To jest właśnie nasza patriotyczna powinność: być tu i teraz. To byłby taki nasz mały patriotyzm.

Niby o naszej narodowości decyduje przypadkowe miejsce urodzenia. Ale równie przypadkowo urodziliśmy się w tej, a nie innej rodzinie, a jednak łączy nas z nią szczególna więź głębokiej miłości. I tylko ta część definicji patriotyzmu pozostała nam współcześnie: „Poczucie silnej więzi emocjonalnej i społecznej z narodem, jego tradycją i kulturą”. Bo przecież patriotyzm to poczucie więzi łączącej obywateli, tożsamość narodowa, to świadomość i znajomość własnych korzeni, kultury, tradycji, pięknych i smutnych momentów naszej wspólnej historii. Patriotyzm to nie postawa do roszczeń, ale służby, nie kalkulacji a bezinteresowności.

Właściwie współczesny patriotyzm, najlepiej charakteryzuje wezwanie kibiców: „Polacy, nic się nie stało”, w którym w dość liberalny sposób odnosimy się do porażek naszych rodaków, dając im drugą (następną) szansę, bo przecież to nasi rodacy, nasi ulubieńcy, nasi najlepsi z najlepszych. Jednak do swoich porażek odnosimy się już inaczej, chcemy być zawsze na plusie (do przodu) a właściwie ciągle kombinujemy jak tu naszych rodaków „wydymać”, oszukać, zrobić z nich durnia (ilość oszukańczych afer, przedsięwzięć mówi sama za siebie). I właśnie takie traktowanie patriotyzmu, jest kwintesencją współczesnego patriotyzmu.

Podobne artykuły


18
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2842
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1086
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 943
12
komentarze: 283 | wyświetlenia: 600
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 988
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1833
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 680
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 835
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 537
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 980
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 628
 
Autor
Artykuł  Koriolan,  08/02/2017

Patriotyzm się zmienia nie tylko dlatego, że gonimy za kasą ale również dlatego, że zwiększa się poziom świadomości.
Ludzie już coraz lepiej widzą, że są jedną rodziną, że granice są nieważne, język jeden, a przyjaciele po całym świecie.
Bóg, honor i ojczyzna to pojęcia za pomocą których sorytniejsi WYKORZYSTUJA glupszych ...
Po prostu :-)))
.
Bóg owszem jest al ...  wyświetl więcej

  Henear,  08/02/2017

Dobry artykuł poruszający ciekawy temat i otwierający drogę do dyskusji.
Internet wiele zmienił, nowe pokolenia nie mają pojęcia co musieli przeżyć ich dziadkowie. Są lekcje historii owszem, jednak nie poruszają tematu wojny oraz życia pod okupacją dość dobrze, tak by uczeń zrozumiał wpływ tych wydarzeń na obecną sytuację w Polsce.
Polacy są doświadczeni przez tragedię, ciężko porzuc ...  wyświetl więcej

Ten artykuł uzyskał 18036 odsłon w wiadomościach24.pl i 2128 odsłon w interia360.pl. Razem 20164 odsłony!.

  liwa,  26/02/2017

@Zdzisław Sadowski: no rekord!!!!

@Zdzisław Sadowski: A ten wpis komentarzowy Zdzisławie to czemu ma służyć? Odsłon może być wiele, ale tych odsłon przeczytanych od deski do deski to już niekoniecznie...

Dzisiaj patriotyzm pozostał już chyba, tylko w kibicach!

  Hamilton,  29/03/2018

@Zdzisław Sadowski: najwięcej patriotyzmu mają kibole.

Emigranci okazują swoj patriotyzm nogami (byle dalej od ojczyzny).

@blyskotka: błyskotliwa myśl. Kościuszko, Mickiewicz, Słowacki, Szopen, Norwid, Paderewski, Piłsudski, Anders, Sikorski i dziesiątki tysięcy innych wyemigrowało, by panienki mogły dzielnie trzymać mocz na portalach. O pełnej patriotycznych uniesień emigracji pana Kostki nie wspomnę, bo udzielił obszernego wywiadu znanemu dziennikarzowi.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska