Login lub e-mail Hasło   

Aktorka i piosenkarz najbardziej pożądanymi zawodami w Polsce

Według badań opinii publicznej najlepszym, najbardziej cenionym zawodem w Polsce jest praca lekarza.Równie ceniony jest zawód prawnika, architekt, informatyk, aktor, piosenkarz
Wyświetlenia: 801 Zamieszczono 11/02/2017

Jednak „najlepsze” zawody nie zawsze współgrają z tymi najbardziej pożądanymi. Dlatego rankingi zawodów marzeń wyglądają nieco inaczej. Portal CareerCast.com podsumował rynek pracy w Stanach Zjednoczonych tworząc aktualne zestawienie "najlepszych" zawodów w kraju. W rankingu, biorącym pod uwagę zarobki, warunki pracy oraz poziom stresu, na pierwszym miejscu znalazł się programista komputerowy w towarzystwie aktuariusza (profesjonalista z dziedziny obliczania ryzyka oraz wartości bieżącej projektów finansowych), pracownika HR (dział zasobów ludzkich), matematyka oraz higienistki stomatologicznej. Najgorzej wypadli drwale.

 

W Wielkiej Brytanii wyniki badań opinii publicznej dotyczącej najbardziej pożądanych zawodów podał portal Booklips. Wyspiarze za najbardziej prestiżowy i wart zachodu uznali zawód pisarza. Drugie miejsce na liście zajął bibliotekarz, wyprzedzając o trzy procenty nauczyciela akademickiego. Za nimi znaleźli się kolejno: prawnik, projektant wnętrz, dziennikarz, lekarz, prezenter telewizyjny, maszynista i zwykły nauczyciel.

 

Jeżeli po wyborach Amerykanów widać, że to kraj nowoczesnych technologii, gdzie praca fizyczna jest złem koniecznym, o tyle wybory Brytyjczyków świadczą, że to kraj typowy dla starej Europy, gdzie największy prestiż mają zawody związane z kulturą, i to nie te nowomodne jak gwiazda filmowa, piosenkarka, modelka, ale te, których prestiż przez lata jest niezmienny. Taki rezultat wyboru „pożądanych” zawodów przez Brytyjczyków jest dla Polaków szokujący.

 

Warto dodać, że zarobki bibliotekarza w Stanach Zjednoczonych, czy w Wielkiej Brytanii wystarczają na wynajęcie mieszkania (apartamentu) w dobrej dzielnicy, kupno i utrzymanie średniej jakości samochodu i żywienie się w restauracjach. Zarobki polskiej bibliotekarki (bo w Polsce jest to zawód sfeminizowany) wystarczają jedynie na wynajem skromnego lokum, kupno zdezelowanego kilkunastoletniego samochodu (przy spartańskiej oszczędności) i żywienie się w barach mlecznych.

 

A gdzie chcieliby pracować Polacy? Według badań portalu Kariera.pl najlepszym i najbardziej pożądanym zawodem w Polsce jest praca lekarza. Nie mniej ceniony jest zawód prawnika, a na kolejnych miejscach plasują się takie zawody jak architekt, informatyk, aktor, piosenkarz oraz dentysta. Najbardziej intratną profesją w naszym kraju od kilku lat jest niezmiennie specjalista IT (nie wzięto pod uwagę rekordzistów zarobkowych – komorników), prawnik oraz inżynier. Na niezgorsze zarobki liczyć mogą również programiści, graficy oraz budowlańcy. A na prowincji wysoko cenionym zawodem, czy po prostu powołaniem, jest pełnienie funkcji duchownego (tylko dla mężczyzn).

 

Jednak chęci i pragnienia, to trochę dwie różne rzeczy. Zawody, o których marzą Polacy, to kolejno: piosenkarz, aktor, modelka (stąd ciągle tyle chętnych na castingach), fotograf, piłkarz, tester wódki, piwa, tester gier, księgowy, pilot, agent służ specjalnych, policjant itp. Jak widać, Polacy najczęściej marzą o zawodach, do których potrzebny jest talent (może ktoś, go we mnie wykryje), a nie wykształcenie i doświadczenie zawodowe. O czym to świadczy, to już dopowiedzmy sobie sami.

Podobne artykuły


11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 408
11
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1663
11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 415
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 699
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 925
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 242
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 269
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 600
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 309
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 372
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 443
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 542
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 290
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 590
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 579
 
Autor
ArtykułTen artykuł uzyskał 9267 odsłon w wiadomościach24.pl i 300 odsłon w interia360.pl. Razem 9567 odsłon.

  liwa,  01/03/2017

@Zdzisław Sadowski: zachwyt! no, po prostu zachwyt... wpadłam w niego i już nie wyjdę :))))

Tak trzymaj liwa, może ci się polepszy?

  Hamilton,  11/04/2018

@blyskotka: nie wiem czy wiesz, ale ten artykuł uzyskał 9267 odsłon w wiadomościach24.pl i 300 odsłon w interia360.pl. Razem 9567 odsłon.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska