Login lub e-mail Hasło   

Ubezpieczenia dodatkowe, czyli jakie polisy warto mieć?

Zbita przednia szyba, przebita opona to sytuacje, w których nie chciałby się znaleźć żaden właściciel auta. Jak się przed takimi zdarzeniami uchronić?
Wyświetlenia: 294 Zamieszczono 13/02/2017

Polisa OC

OC to oczywiście podstawa i każdy kierowca musi posiadać to ubezpieczenie. Ponieważ jego zapisy reguluje ustawa, zakres polisy jest dokładnie taki sam w każdym towarzystwie. Nie oznacza to jednak, że nie ma znaczenia gdzie zostanie kupiona. Każdy ubezpieczyciel może zaproponować do niej dodatkową ofertę, jak np. BLS czyli bezpośrednią likwidację szkód. Jest to możliwość naprawienia auta po szkodzie wyrządzonej przez innego kierowcę, we własnym towarzystwie. Dzięki temu właściciel auta znacznie mniej do załatwiania po stłuczce, ponieważ wszystkim zajmuje się ubezpieczyciel.

W tym przypadku można więc kierować się wyłącznie ceną – im będzie ona niższa, tym lepiej. Jednak, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę nie wystarczy sprawdzić stawki w dwóch, czy trzech towarzystwach. Decydując się na ubezpieczenie samochodu przez Ubezpieczamy Auto można sprawdzić propozycje nawet kilkunastu towarzystw, dzięki czemu dużo łatwiej znaleźć najtańszą polisę.

ASS

ASS, czyli assistance to tzw. pomoc w podróży. Wersja podstawowa ubezpieczenia, zapewniająca holowanie po kolizji lub wypadku, dodawana jest już niemal w każdym towarzystwie bezpłatnie do OC. Może mieć ona jednak znacznie większy zakres i chronić dużo lepiej. Rozszerzona polisa dedykowana jest przede wszystkim kierowcom, którzy jeżdżą często i daleko. Dzięki temu ubezpieczeniu mają oni pewność, że bez względu na to, co stanie się na drodze, będą  mogli liczyć na szeroko rozumianą pomoc. Począwszy od holowania, poprzez pobyt w hotelu na czas naprawy pojazdu, pomoc tłumacza, aż na dowozie paliwa kończąc.

 

Warto pamiętać, że każdy ubezpieczyciel indywidualnie określa, na jakich warunkach będzie świadczyć tego typu ochronę. Dlatego też konieczne jest sprawdzanie i porównywanie ze sobą kilku polis, aby wybrać tę najlepiej dopasowaną do potrzeb właściciela danego pojazdu.

 

NNW

Ubezpieczenie chroniące kierowcę oraz pasażerów danego auta, przed różnego rodzaju urazami oraz uszkodzeniami ciała, do których może dojść w wyniku wypadków związanych z użytkowaniem samochodu. W większości przypadków polisa obejmuje  zdarzenia, do których doszło na drodze, podczas załadunku i rozładunku auta, niezbędną naprawę w trasie  oraz postoju w podróży. Jeśli w tych sytuacjach dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, osoby pokrzywdzone otrzymają odszkodowanie.

Warto pamiętać, że wysokość zadośćuczynienia zależy od rodzaju urazu, zapisów w ogólnych warunkach ubezpieczenia oraz sumy ubezpieczenia. Polisa ta będzie dodatkowym zabezpieczeniem dla pasażerów.. Dla kierowcy z kolei jedyną ochroną, jeśli będzie sprawcą wypadku, w którym sam ucierpi.

 

AC

Polisa chroniąca dany pojazd i jego standardowe wyposażenie, a za odpowiednią dopłatą również wyposażenie dodatkowe. Ubezpieczenie obejmuje swoim zakresem różnego rodzaju uszkodzenia auta, jego zniszczenie oraz kradzież. Zakup AC zalecany  jest właścicielom samochodów nowych oraz takich, których wiek nie przekracza 10 lat. Towarzystwa najczęściej nie chcą ubezpieczać pojazdów starszych, jednak nie jest to reguła. Nie zawsze jest to jednak opłacalne. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/kiedy-oplaca-sie-kupic-dodatkowe-ubezpieczenie-ac/.

 

Autocasco można także kupić z nieco mniejszym zakresem. Wtedy samochód będzie chroniony jedynie od całkowitego zniszczenia bądź też kradzieży. Naprawę uszkodzeń częściowych będzie musiał pokryć właściciel auta z własnej kieszeni. Polisa jest więc znacznie bardziej uboga, ale i znacznie tańsza od standardowego AC. Bardzo często oferowana jest też jedynie w przypadku pojazdów, których wartość nie przekracza 10 tys. zł.

 

Ochrona szyb

Jest to polisa, która chroni w pojeździe szybę czołową (o ile nie jest to szyba panoramiczna), tylną, oraz boczne. W razie ich uszkodzenia lub zniszczenia, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy lub wstawienia nowej. Polisę tę najlepiej kupować razem z OC w przypadku, gdy nie rozważa się zakupu autocasco, ale nadal obawia zniszczenia szyb.

 

Warto również pamiętać, że tego typu polisa nie pokryje w pełni wymiany szyby czołowej na nową. Część kosztów poniesie właściciel pojazdu. Nie można również zgłosić w towarzystwie szkody, jeśli coś stanie się z szyberdachem, lusterkami lub  innymi szklanymi częściami w pojeździe.

 

Ochrona opon

Ubezpieczenie, które zapewnia pomoc w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia ogumienia w pojeździe. Właściciel auta może liczyć wtedy na wymianę koła na miejscu zdarzenia (jeśli posiada własne zapasowe), bądź też odholowanie samochodu do najbliższego warsztatu lub wulkanizatora.

 

Ubezpieczyciel pokryje także koszty naprawy opony, ale jeśli konieczna okaże się jej wymiana. Opłacona zostanie jednak wyłącznie robocizna. Za nowe ogumienie będzie musiał zapłacić właściciel samochodu. Ubezpieczenie to polecane jest dla kierowców, którzy dużo podróżują oraz jako uzupełnienie polisy AC, ponieważ jej zakres najczęściej wyłącza odszkodowanie w przypadku uszkodzenia jedynie opon w samochodzie.

 

Każda z tych polis może okazać się kiedyś potrzebna. Warto jednak dokładnie przemyśleć swój wybór i ubezpieczenia dodatkowe dopasować nie tylko do swoich oczekiwań, ale i realnych potrzeb.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1227
14
komentarze: 119 | wyświetlenia: 1096
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 677
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1010
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 924
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 967
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 667
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 377
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 486
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 786
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1286
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 366
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 920
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 420
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska