JustPaste.it

Chemobrain - zaburzenia poznawcze w chorobie nowotworowej

Chemobrain w nowszych publikacjach medycznych funkcjonuje jako zaburzenia poznawcze wynikające z choroby nowotworowej czyli CRSD (cancer- related cognitive dysfunction). Pierwotna nazwa może sugerować jakoby dolegliwości opisywane w przypadku tych nieprawidłowości wynikały jedynie z leczenia z zastosowaniem chemioterapii, jednak podobne schematy obserwowane są w przypadku innych metod leczniczych takich jak hormonoterapia, radioterapia, immunoterapia czy leczenie operacyjne. 

Na czym polega chemobrain?

Sama choroba nowotworowa jak i jej leczenie są niezwykle obciążające dla pacjenta. W związku z tym, u wielu chorych obserwuje się zaburzenia natury poznawczej takie jak: spadek umiejętności językowych, występowanie kłopotów z zapamiętywaniem, utrudnione uczenie się , osłabiona koncentracja. Obecnie coraz więcej mówi się o tej problematyce i oddziaływaniu leczenia onkologicznego na ludzką psychikę, występowanie nieprawidłowości komunikacyjnych, myślowych oraz związanych ze świadomością. 

1bdfc505d655afa7619fe4026a6d463b.jpg

 

Co może spowodować pojawienie się chemobrain?

  • Stres,
  • Depresja,
  • Lęk,
  • Wykorzystanie leków blokujących działanie estrogenu może powodować kłopoty z pamięcią,
  • Dysregulacja cytokin – pojawiają się kłopoty z zapamiętywaniem oraz koncentracją,
  • Predyspozycje genetyczne,
  • Zmęczenie wywołanie leczeniem z zastosowaniem chemioterapii,
  • Psychologia, np. efekt nocebo,
  • Niektóre leki stosowane w chemioterapii mogą w sposób negatywny oddziaływać na umiejętności uczenia się i zapamiętywania.

Miejsce chemobrain w medycynie

Zaburzenia tego rodzaju określa się mianem zaburzeń poznawczych o niewielkim stopniu nasilenia. Bardzo często jednak dolegliwości z nimi związane utrudniają lub uniemożliwiają wykonywanie pracy zawodowej. Objawy mogą się utrzymywać przez okres kilku miesięcy do kilku lat od zakończenia leczenia. 

Nowotwory, w których występuje chemobrain

Dość powszechnie mówi się o pojawianiu się chemobrain u kobiet, z rakiem piersi. Jednakże rozmaite badania bardzo nierównomiernie określają poziom występowania tych zaburzeń (od 12-68 %). Jednak mogą wystąpić również w przypadku innych schorzeń nowotworowych takich jak: rak jądra, rak prostaty, rak płuca, szpiczak mnogi, chłoniaki, guzy w obrębie głowy oraz szyi czy zespół rakowiaka.

Czy chemobrain można leczyć?

Chemobrain to zaburzenie, które może utrzymać się przez stosunkowo długi okres czasu. Osobom, które mają zdiagnozowane jego wystąpienie poleca się stosowanie metod terapeutycznych i treningowych, których celem jest poprawienie pamięci, wzmożenie koncentracji, poprawa umiejętności uczenia się czy sprawności psychomotorycznej. Statystycznie ukazywane jest, że takie postępowanie pozwala znacząco przyspieszyć powrót do pełni sił i możliwości, do pracy i normalnego, codziennego życia.