JustPaste.it

Czy znasz legendy o swoim mieście? Napisz!

Chciałbym zaproponować w serwisie eioba.pl, nową akcję zatytułowaną: Czy znasz legendy o swoim mieście. Próbowałem rozpropagować tą ideę w innych serwisach, bez rezultatu

Chciałbym zaproponować w serwisie eioba.pl, nową akcję zatytułowaną: Czy znasz legendy o swoim mieście. Próbowałem rozpropagować tą ideę w innych serwisach, bez rezultatu

 

W lokalnym szczecińskim serwisie MM Moje Miasto, pisałem o problemach z tożsamością mieszkańców tzw. "Ziem Odzyskanych". Osiedlający się na tych terenach przesiedleńcy, to w większości ludność napływowa ze wschodniej części Polski (z czasów wielkiej migracji po II wojnie światowej), ale też i z innych obszarów kraju (np. moi rodzice z Poznańskiego).

 

W tekstach skupiłem się na moim mieście - Szczecinie. Miejsce niemieckich mieszkańców, zajęła ludność napływowa z Polski, która przez wiele lat nie identyfikowała się z tym miastem. Powodowało to brak tożsamości, brak tradycji, pozwalającej jasno określić siebie. Dopiero strajki w 1970 i 1980 r. w Stoczni Szczecińskiej wpłynęły na budowę nowej tożsamości, zjednoczyły mieszkańców Szczecina.

 6a586e454ebce587ff2247901437016e.jpg

Pokolenia urodzone po wojnie, szczególnie te najmłodsze, już o wiele silniej utożsamiają się z miastem. Ale nawet im trudno pozbyć się kompleksów, wynikających z krótkiej historii polskiego Szczecina, z braku tradycji, polskiej kultury, nieobecności prawdziwego starego miasta, rynku, średniowiecznej fary, tego co w każdym polskim mieście najcenniejsze. Za mało pamiętamy o korzeniach miejsca naszego zamieszkania, o jego słowiańskiej historii i o tutejszych legendach.

 

Czy ktoś słyszał podanie o "Baszcie Siedmiu Płaszczy" czy "O Skrabku z Puszczy Bukowej"? Czy potrafilibyśmy przyjezdnym lub turystom opowiedzieć chociaż jedno z nich? Jeżeli chcemy utożsamiać się ze swoim miastem, musimy znać jego legendy, jego historię. Musimy zrozumieć, że są to skarby dziedzictwa narodowego. Proponuję, abyśmy w ramach akcji "Czy znasz legendy o swoim mieście" stworzyli w serwisie eioba.pl listę najciekawszych legend, związanych z polskimi miastami.