Login lub e-mail Hasło   

Kierowca zawodowy - jak nim zostać?

Krótko o wymogach jakie trzeba spełnić chcąc wykonywać ten ciekawy zawód.
Wyświetlenia: 310 Zamieszczono 19/02/2017

Zarabiają prowadząc samochód. Kierowcy zawodowi, bo o nich mowa to bardzo ciekawa grupa społeczna. Taksówka, transport ciężki, autobus to tylko niektóre z wariantów pracy, jakie można wybrać, decydując się na ten zawód. Jakie jednak wymagania musi spełnić kandydat, który chciałby zostać zawodowym kierowcą?

Cechy
Każdy, kto chciałby zostać kierowca zawodowym, powinien być osobą cierpliwą i odpowiedzialną. Nie ważne czy będziemy kierowca autobusu, czy ciężarówki, w każdym tym wypadku ciąży na nas olbrzymia odpowiedzialność za siebie i innych uczestników ruchu. Nie jest to więc zawód dla lekkoduchów.

Wiek
Bardziej formalnymi wymaganiami co do tego, by zostać zawodowym kierowcom, jest wiek. W zależności od tego, jaki pojazd mamy zamiar prowadzić, musimy mieć ukończone przynajmniej 18 lat. Jest to wiek wystarczający do tego, żeby prowadzić samochody osobowe oraz mniejsze dostawczaki. Możemy więc wykonywać takie zawody jak taksówkarz, kurier czy dostawca towaru.

W niektórych przypadkach wymagane jest jednak ukończenie 21 roku życia. Jeżeli naszym marzeniem jest transport ciężki i chcielibyśmy prowadzić różnego typu ciężarówki i inne duże pojazdy, prawdopodobnie będziemy zmuszeni poczekać, aż osiągniemy właśnie ten wiek.

Dokumenty uprawniające
Zawodowe prowadzenie pojazdów wiąże się z posiadaniem odpowiednich uprawnień. Musimy mieć prawo jazdy na odpowiednią kategorię pojazdów oraz często specjalne świadectwa kwalifikacji.

Jeżeli będziemy poruszali się pojazdami samochodowymi, których waga nie przekracza 3,5 tony, czyli praktycznie każdym samochodem osobowym, to do wykonywania zawodu kierowcy wystarczy nam na „zwykłe” prawo jazdy kategorii B. W wielu przypadkach jednak nie będzie to wystarczający dokument. Jeżeli chcielibyśmy bowiem prowadzić pojazdy cięższe, konieczne będzie wyrobienie prawa jazdy kategorii C1 bądź C, a w przypadku autobusów D1 lub D. Czasami przyda się również dodatkowe uprawnienie E, które będzie pozwalało nam ciągnąć za sobą przyczepę.

Jaki dokument powinniśmy posiadać, będąc kierowca zawodowym, to kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od tego, jakim pojazdem mamy zamiar się poruszać i co lub kogo transportować.

Kondycja psychofizyczna
Każdy kandydat na zawodowego kierowcę powinien również być sprawny fizycznie i psychicznie. Przed uzyskaniem odpowiednich uprawnień, każdy musi przejść badania psychologiczne, które potwierdzą, że jest on zdolny do wykonywania tego zawodu. Oprócz badań psychologicznych należy wykonać również badania wzroku, słuchu, układu nerwowego i ruchowego oraz kilka innych. Zadaniem każdego z badań jest określenie czy istnieją jakiekolwiek przeciwskazania co do tego, by dana osoba nie mogła zostać kierowcą.

Podobne artykuły


17
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2210
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 911
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1566
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 978
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 481
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1328
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1040
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 1026
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 743
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 737
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 674
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 316
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 617
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1009
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 555
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska