JustPaste.it

Jak rozwijać kreatywność

Kluczowym procesem pozwalającym usprawnić nasze życie i uczynić je ciekawszym jest kreatywność.

Kluczowym procesem pozwalającym usprawnić nasze życie i uczynić je ciekawszym jest kreatywność.

 

64bc1c48884bca500b66ae8e01a181c2.jpg

Jak to możliwe, że niektórzy z nas nieustannie mają nowe pomysły, koncepcje i potrafią wyjść z każdej opresji? I dlaczego tak często spędzamy długie wieczory myśląc nad jakimś rozwiązaniem, podczas gdy rozwiązanie jest tak proste?

Najważniejszym procesem pozwalającym usprawnić nasze  życie i uczynić je ciekawszym jest kreatywność. Pomimo tego, że jest to cecha często przypisana ludzkiej osobowości, istnieją techniki pozwalające na jej pobudzenie.

Poniżej kilka wskazówki jak rozwijać swoją kreatywność, która ułatwi wam nie tylko pracę, ale i codzienne funkcjonowanie.

1. Unikaj schematów.

Chociaż schematyczne działania ułatwiają i przyspieszają pracę, nie powinny gościć w naszym życiu w każdym przypadku. Wyjdź poza strefę komfortu i poszukaj innego rozwiązania. Ryzyko zwiększa szansę na znalezienie innego wyjścia. Jeśli będziesz zawsze działać schematycznie w sytuacji kryzysowej lub zwyczajnego odstępstwa od rutyny, nie podołasz zmianie. Elastyczność pozwoli Ci uniknąć stresu. Spróbuj przyjąć zasadę: ,,Nowe rozwiązanie= nowe doświadczenie’’.

2. Buduj skojarzenia.

Każda sytuacja w życiu zarówno zawodowym jak i prywatnym ma znaczenie. Nigdy nie wiesz, kiedy może się powtórzyć. Staraj się zapamiętywać jak najwięcej momentów, przedmiotów, ludzi, kojarz fakty. Z czasem wyrobisz sobie własną mapę myśli i skojarzeń. To umiejętność nad którą trzeba pracować całe życie, więc warto zacząć już teraz. Swoje pomysły możesz zapisywać na różnych planszach, choć nie jest to konieczne.

3. Rozwijaj się.

Nie ma nic lepszego niż stałe podnoszenie kompetencji. Udział w warsztatach, szkoleniach, seminariach oznacza poznawanie nowych ludzi, podejścia do życia, koncepcji, pomysłów. Takie wydarzenia pobudzają nas do myślenia twórczego, a niejednokrotnie inspirują do samodzielnych decyzji, projektów itp. Nie stój w miejscu i staraj się korzystać z każdej okazji do podniesienia kompetencji.

4. Pracuj nad pewnością siebie.

Kreatywność szczególnie w pracy bywa hamowana przez nieśmiałość lub brak przekonania o własnych umiejętnościach. Wiele pomysłów nigdy nie wychodzi na jaw z powodu zakłopotania czy obawy przed odrzuceniem. Pamiętaj, że każdy pomysł wnosi coś nowego do rzeczywistości, a nawet jeśli nie zostanie wykorzystany w całości, może okazać się inspiracją dla innych działań. Jeden pomysł generuje kolejne, więc przyjmij zasadę otwartości i dziel się przemyśleniami.

5. Inspiruj się.

Im więcej wiesz, tym więcej masz pomysłów. Czytaj, oglądaj wiadomości, słuchaj wywiadów. Wykorzystuj czas i okoliczności. Nawet jeśli wydaje Ci się, że informacja o nowym wynalazku do niczego się nie przyda, być może sposób w jaki się o tym dowiedziałeś będzie przydatny do Twojej prezentacji np. sprzedażowej? Nie ignoruj sygnałów otoczenia.

6. Znajdź idealne otoczenie.

Zaobserwuj siebie. Być może masz ulubione miejsce pracy w domu, albo w plenerze. Weekend na wsi inspiruje Cię do nowych projektów? A może spotkania z doświadczonymi osobami budzą w tobie chęć tworzenia? Idealne otoczenie i warunki są bardzo indywidualne, więc poświęć trochę czasu na znalezienie takich, które motywują i inspirują Cię do nowych pomysłów i działań.

7. Poszerzaj  swoje słownictwo.

Nie operuj tymi samymi zwrotami. Co więcej szukaj znaczenia pozornie banalnych słów. Często mechaniczne podejście do słowa zawęża nasze rozumienie pewnych zjawisk. Nie chodzi tutaj o głęboką filozofię, czy naukę ze słownika. Staraj się po prostu korzystać z bogactwa językowego, a wkrótce zobaczysz rezultaty.