Login lub e-mail Hasło   

Ogrzewanie budynków przy pomocy kotłów

Krótki wpis o tym czym są kotły gazowe, kotły na paliwa stałe oraz kotły przemysłowe.
Wyświetlenia: 290 Zamieszczono 21/02/2017

Budynki możemy ogrzewać na różne sposoby. Jednym z popularniejszych w ostatnich latach sposobem na ogrzewanie budynków jest zastosowanie kotłów. Możemy rozróżnić je ze względu na paliwo, jakie się w nich spala np. kotły gazowe, kotły na paliwa stałe czy też ze względu na ich moc np. do ogrzania dużych budynków służą kotły przemysłowe.

Zanim jednak wybierzemy odpowiedni kocioł do naszego budynku, warto wspomnieć o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, która odpowiada za to, czy budynek zimą będzie właściwie ogrzany. Mianowicie jest to kwestia odpowiedniej izolacji termicznej domu, czyli tzw. ocieplenie. Jak pamiętamy z lekcji fizyki, ciepłe powietrze unosi się ku górze. Powinniśmy więc przede wszystkim zadbać o odpowiednią izolację naszego poddasza. Nie możemy jednak również zapominać o ścianach naszego domu.

Obecnie sposobów na ocieplenie budynków jest kilka. Do najbardziej popularnych należą użycie pianki poliuretanowej oraz zastosowanie wełny mineralnej. Każdy z tych materiałów, ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, dzięki czemu sprawi, że ciepłe powietrze, będzie utrzymywało się dłużej w pomieszczeniach. Dzięki temu zaoszczędzimy na energii oraz zużyciu paliwa.


Wracając jednak do kotłów, to czym właściwie różnią się kotły gazowe, od kotłów na paliwa stałe i czym są kotły przemysłowe?

Kotły gazowe


Zacznijmy od omówienia kotłów gazowych. Są one dedykowane wszystkim tym, którzy cenią sobie wygodę. Dlaczego? Ponieważ do kotła gazowego nie trzeba co jakiś czas dorzucać paliwa np. węgla czy drewna. Wystarczy tylko odpowiednio zamontować kocioł oraz instalację, a nasze urządzenie będzie działało samo, tak jak je zaprogramujemy. Wadą kotłów gazowych, jest nieco większa cena gazu niż niektórych paliw stałych. Oznacza to, że w niektórych przypadkach mogą być one nieco droższe w eksploatacji.

Kotły na paliwa stałe


Innym popularnym rodzajem kotów dostępnych na rynku, są kotły na paliwa stałe. W praktyce oznacza to, że można w nich palić m.in. węglem, ekogroszkiem, drewnem czy pelletem. Zazwyczaj tego typu kotły są tańsze w eksploatacji, ze względu na niższą cenę paliwa, które jest w nich spalane. Jednak nie są tak wygodne, jak kotły gazowe. Co jakiś czas bowiem wymagają od nas, by dorzucić nową porcję paliwa.

Kotły przemysłowe


Mówiąc w dużym uproszczeniu, są to po prostu duże kotły, które są w stanie wytworzyć duże ilości ciepła, potrzebne do ogrzania wielkich hal i innych przestrzeni budynków. Występują w różnych wariantach i są zasilane na różne rodzaje paliw. Kotły przemysłowe, jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane sa głównie w przemyśle oraz tam, gdzie potrzeba ogrzać naprawdę sporej wielkości obiekty.

Podobne artykuły


17
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2202
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 905
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1564
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 974
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 477
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1327
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1038
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 1023
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 738
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 736
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 673
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 305
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 614
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1009
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 554
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska