JustPaste.it

Szczecin - żeglarskie eldorado

Finał The Tall Ships Races 2021 odbędzie się w dniach 31 lipca - 3 sierpnia. Już trwają przygotowania do imprezy

Finał The Tall Ships Races 2021 odbędzie się w dniach 31 lipca - 3 sierpnia. Już trwają przygotowania do imprezy

 

 

W przyszłym roku po raz czwarty do Szczecina przypłyną piękne żaglowce, które wezmą udział w regatach The Tall Ships Races. Na organizację tego wydarzenia wydamy prawie 25 milionów złotych. Jednak doświadczeni żeglarze wiedzą, że nie tylko dlatego warto przypłynąć (przyjechać)) do Szczecina. Szczecin to istne eldorado dla żeglarzy, ze swoimi akwenami wodnymi zajmującymi prawie 24% terenu miasta. Przez miasto przepływa rzeka Odra, jej dopływ Regalica, wpadająca do jeziora Dąbie, leżącego w całości w granicach miasta, łączy zaś obie rzeki Parnica oraz wiele mniejszych kanałów, które są częścią Międzyodrza.

b8fbf7c2e2472964b71a5b48bc465d69.jpg

Jednak szczecinianie i turyści poza regatami, też mogą zobaczyć żagle w centrum Szczecina cumujące w Porcie jachtowym na Wyspie Grodzkiej. Nawet wśród szczecinian mało kto wie, że pierwsze przystanie żeglarskie w Szczecinie powstały na Odrze, na Gocławiu i Golecinie. Najstarsza, największa i najgłębsza przystań żeglarska w mieście została zbudowana w 1881 r., w basenie (później znacznie powiększonym) na Gocławiu (Marina Gocław) w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu i restauracji Jachtowa. Marina posiada basen o głębokości 3 - 3,5 m. Jest przystosowana do przyjęcia 200 jednostek pływających. Nabrzeże uzbrojone jest w wodę, energię, warsztaty naprawcze, przystań żeglarską Interstern. Przystań żeglarską na Golecinie zbudowano w 1908 r.

Dopiero w latach 1950–58 główną bazę żeglarstwa w Szczecinie utworzono w południowej części Jeziora Dąbie (jez. Dąbie Małe) przy ul. Przestrzennej. Spośród 10 istniejących tam przystani największą jest: marina żeglarska Stowarzyszenia Euro Jachtklub "Pogoń", z portem jachtowym, miejscem postojowymi przy nabrzeżach dla 150 jachtów, hangarami wraz ze stolarnią i tawerną, następną przystań żeglarska Pomorskiego Centrum Edukacji na 120 miejsc. Przy ulicy Przestrzennej swoje przystanie żeglarskie mają: Pogoń, Jacht Klub AZS, LOK, Liga Morska, PTTK (Amigo), Harcerski Ośrodek Morski, Pałac Młodzieży i "Marina". Na miejscu znajduje się zakład żaglomistrzowski i warsztat szkutniczy. Przy jeziorze zlokalizowane jest również Centrum Żeglarskie, które organizuje rejsy szkoleniowe i turystyczne, kursy i szkolenia żeglarskie, żeglarskie obozy, a dla najmłodszych półkolonie.

Jest jeszcze przystań Ośrodka Sportów Wodnych przy ul. Heyki 4 (Wyspa Wenecja), WOPR-u i mnóstwo tzw. dzikich przystani i przystani stowarzyszeń i zrzeszeń, niekoniecznie Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (55 klubów, w tym 18 ze Szczecina). Swój port jachtowy ma tutaj również Jacht Klub AZS Szczecin. Klub oferuje czarter jachtów: Gaudeamus, Stary i DZ Sum oraz organizuje kursy żeglarskie na stopnie żeglarza i sternika jachtowego. Przystanie stowarzyszeń i zrzeszeń są zlokalizowane w południowych i północnych dzielnicach miasta. Jedną z nich jest przystań stowarzyszenia "Narwal" na Skolwinie. Powstają też dzikie przystanie. Właściciele wykorzystują każdy kanał, basen przy Odrze. Dzierżawiąc lub nie teren od miasta, tworzą własne zarządy przystani, budując nieraz bez odpowiednich zezwoleń i pozwoleń na przystaniach budynki mieszkalne, letniskowe i garaże do łodzi. Szczecin i okolice to istne eldorado dla żeglarzy. Ciekawostką w Szczecinie jest nieoficjalny „Szczeciński Bangkok” (dzika przystań łodzi i motorówek na Golecinie, przy ul. Wiszesława) i "Szczecińska Wenecja" przy ul. Krzysztofa Kolumb