JustPaste.it

Bryki dla rolnika

Czy polski rolnik to dobry klient?

Czy polski rolnik to dobry klient?

 

 

 

tractor-1485968-639x426_small.jpg

 

 

Ciągniki rolnicze i ich sprzedaż – dlaczego producenci w ubiegłym roku narzekali na znaczące spadki? Jakie marki wśród zarejestrowanych pojazdów cieszyły się największą popularnością? Przyjrzyjmy się także modelom, które chętnie wybierali Polacy i jakie wyniki sprzedaży osiągnęły poszczególne województwa.

Rok 2016 to zaledwie 8500 rejestracji nowych ciągników. Zaledwie, bo to najgorszy wynik od wielu lat i o 29 proc. niższy od roku poprzedzającego. Najbardziej prawdopodobnym powodem tej sytuacji jest brak dofinansowań unijnych na nowe maszyny i cierpliwe oczekiwanie rolników na nowe programy wsparcia. Dodatkowo, jak się okazuje – realna sprzedaż mogła być niższa, a jej wynik wcale nie musi oddawać tego, c

 

o podane w statystykach. W 2016 r. producenci maszyn narzekali na brak zysków, dzięki czemu na spore zainteresowanie liczyć mogli ci, którzy mieli do zaoferowania używane ciągniki rolnicze. Ich sprzedaż w ubiegłym roku to aż 15500 egzemplarze. Według ekspertów w bieżącym roku nie należy spodziewać się zmian. Jedynym ratunkiem dla tego rynku byłyby dopłaty do maszyn.

Niespodziewane spadki i niski popyt na ciągniki rolnicze odnotowali wszyscy producenci, ale niektórzy z nich mieli mniej powodów do narzekania niż inni – największą sprzedaż odnotował New Holland z wynikiem 1290 sztuk, popularny John Deere, który w sprzedaży wyprzedził o 1 egzemplarz ciągniki rolnicze marki Zetor, którą Polacy nieustannie chętnie wybierają. Za wymienionymi producentami uplasował się także Ursus. Mimo wszystko, nawet przodujące brandy odniosły straty i wyniki gorsze niż w roku poprzednim, Zetor – o 33 proc. niższa sprzedaż niż w roku 2015, a John Deere – 41 proc.

Na miano lidera wśród najczęściej kupowanych maszyn w roku 2016 zasłużył Ursus C380. Najchętniej wybieranym modelem był także Zetor Major 80 – 260 sprzedanych egzemplarzy. Najlepszymi wynikami sprzedaży mogą pochwalić się także inne ciągniki rolnicze z fabryki Ursusa - Ursus 10054 i Ursus C392. Popularny w roku ubiegłym był także Zetor 90 Proxima – producent sprzedał prawie 200 sztuk tego modelu.

 

Jeżeli omówiliśmy już najchętniej wybierane marki i modele, sprawdźmy jak sprzedaż maszyn rozkłada się na poszczególne województwa. Najlepsze wyniki osiągnęło województwo mazowieckie – ciągniki rolnicze w tym regionie w roku 2016 przyniosły 1400 rejestracji. Rok wcześniej wskaźnik ten był jednak o 30 proc. niższy, co także potwierdza, że 2016 był trudnym czasem dla producentów. Innym regionem, w którym ciągniki rolnicze i ich sprzedaż osiągnęła najwyższe pułapy jest Wielkopolska – 1100 dokonanych rejestracji. Tutaj także daje się zauważyć znaczący spadek w porównaniu do roku 2015 i to aż o 43 proc. Kolejnym województwem jest lubelskie – 800 rejestracji, ale również o 41 proc. mniej niż w roku poprzedzającym.