JustPaste.it

Dużo jesz? Zobacz do czego prowadzi obżarstwo !

Obżarstwo lub tzw. kompulsywne odżywianie stało się bardzo popularnym uzależnieniem - szczególnie u kobiet w wieku od 19 - 45 lat. Nagminne jedzenie może prowadzić do depresji....

Obżarstwo lub tzw. kompulsywne odżywianie stało się bardzo popularnym uzależnieniem - szczególnie u kobiet w wieku od 19 - 45 lat. Nagminne jedzenie może prowadzić do depresji....

 

Do czego prowadzi nagminne jedzenie?

Przyjmowanie pokarmu jest niezbędne do tego, by żyć. Niekiedy jednak to, co powinno nam służyć, staje się powodem poważnych problemów zdrowotnych oraz psychicznych. Do czego może prowadzić spożywanie nadmiernych ilości pokarmów?

Nadwaga i otyłość

Oczywistą konsekwencją nadmiarowego jedzenia jest niekontrolowane przybieranie na wadze. Otyłość powoduje nie tylko obniżoną samoocenę i liczne kompleksy, ale także poważne problemy zdrowotne – takie jak cukrzyca czy choroby układu krwionośnego. W skrajnych przypadkach otłuszczone organy wewnętrzne mogą nie być w stanie poprawnie wykonywać swojej pracy, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Nadwaga (nawet niewielka) wpływa na pogorszenie kondycji, co sprawia, że osoby takie szybciej męczą się na przykład podczas wchodzenia po schodach. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość u dzieci (złe nawyki żywieniowe bardzo trudno jest zmienić)  oraz kobiet w ciąży (nadmiar cukru we krwi fatalnie wpływa na rozwój płodu).

Chorzy na jedzenie czyli co to jest kompulsywne odżywianie?

Czasami zdarza się tak, że jedzenie staje się ucieczką od problemów oraz sposobem na radzenie sobie z trudnymi emocjami. Nierzadko prowadzi to do uzależnienia – takiego samego, jak na przykład od hazardu lub Internetu. Osoba uzależniona od jedzenia nie kontroluje tego, ile zjada – czynność jedzenia staje się u niej kompulsją. W medycznym terminie nazywa się to kompulsywne odżywianiePrzyjmowanie pokarmów nie służy już zaspokajaniu głodu, lecz jest jednym z najważniejszych celów w życiu. Prowadzi to nie tylko do otyłości, ale także do utraty kontroli nad własnym życiem i rozpadu więzi społecznych – uzależniony w głównej mierze koncentruje się na spożywaniu dużych ilości jedzenia. Najsilniejszy „potencjał uzależniający” posiadają słodycze – jest to związane z faktem, że mleko matki jest słodkie, przez co słodycz kojarzy się nam z poczuciem bezpieczeństwa. Niestety, często skojarzenie to przyczynia się do poważnych problemów zdrowotnych.

 

Stań do walki

Pierwszą osobą, do której warto udać się w przypadku nadmiarowego jedzenia, jest dietetyk. Wykona on badanie składu ciała i określi, czy potrzebne jest przejście na dietę odchudzającą, a jeśli tak – ułoży odpowiedni jadłospis. Oczywiście, niezbędne będą także regularne ćwiczenia – siłownia czy spacery na pewno pomogą w pozbyciu się zbędnych kilogramów. W przypadku uzależnienia od jedzenia, kiedy chory nie ma kontroli nad tym, co i ile zjada, należy udać się do terapeuty uzależnień. Pomoże on poradzić sobie z destrukcyjnymi sposobami radzenia sobie ze stresem czy złością, a także będzie wsparciem w wychodzeniu z nałogu. Niekiedy uzależnieniu od jedzeni towarzyszą także inne zaburzenia psychiczne – stad też czasami terapię psychologiczną wspomaga się wizytami u psychiatry oraz odpowiednimi lekami.

Dbajmy o to, by nasza dieta była zdrowa i zróżnicowana oraz unikajmy jedzenia w stresie. Jest to najlepszy sposób na to, by jedzenie zajmowało w naszym życiu to miejsce, które powinno.