Login lub e-mail Hasło   

Świadomość - Metody budzenia #1

Rozwój duchowy to budzenie świadomości.Jak to robić praktycznie ?
Wyświetlenia: 1.491 Zamieszczono 05/03/2017

Metody budzenia świadomości :


1) obserwacja siebie
2) niekłamanie
3) medytacja
   a) wipasana
   b) medytacja uważności
   c) medytacja wnętrza
   d) medytacja z wizualizacją
   e) medytacja bez myśli
4) zmniejszenie napięć ciała
5) cztery umowy Tolteków

Wstęp.

Jesteśmy świadomością.
Niestety rodzimy się niedojrzali ciałem i świadomością. Powinniśmy do 20-tego roku życia dojrzeć fizycznie, emocjonalnie i świadomościowo. Ale niestety, dojrzewamy fizycznie bo nad tym nikt nie może zapanować. Częściowo dojrzewamy emocjonalnie bo budujemy sobie ego i tego też nie możemy zatrzymać. Ale świadomość jest bardzo rzadko spotykana, więc prawie nikt nie dojrzewa w swojej świadomości bo społeczeństwo jest PRZECIW świadomości swoich członków.
Tym niemniej ostatnimi czasy coraz więcej osób się budzi w swojej świadomości a tym którzy by chcieli dojrzeć opisuję metody jak to zrobić.

Czym jest ego (nieświadomość) ?

Ego jest myśleniem oraz zapamiętanymi schematami myślowymi i innymi utożsamieniami.

Schematami myślowymi nazywam impuls, emocje i działanie związane w jeden zespół, który jest wyuczony, zapamiętany i wykorzystywany przez nas (przez ego) w razie potrzeby.

Na przyklad wielu czytelników eioby jest żydowskimi ksenofobami. Polega to na tym, że na słowo lub myśl - żyd (impuls) rodzi się w nich nienawiść (emocja) i np piszą negatywny komentarz na eioba.pl (działanie).
Gdyby obserwowali siebie, zauważyli by, że ten schemat myślowy jest wbudowany bo jako dziecko nic o żydach nie wiedzieli. Po drugie trwały bo zawsze tak reagują a po trzecie u niektórych ten schemat myślowy jest w podświadomości. Nie zdają sobie z niego sprawy.

Tutaj link jak widzi ksenofobie i jego przyczyny Krzysztof Pieczyński twórca Stowarzyszenia Polska Laicka :

http://www.krzysztofpieczynski.com.pl/2016/04/httpmagazyn.html?m=1

Innym przykładem schematu myślowego jest schemat alkoholika (widok wódki) - (pragnienie picia) - (zakup i spożywanie alkoholu). W nawiasach jest impuls - emocja - działanie. Nieświadomi terapeuci radzą by np alkoholik nie przechodził koło sklepu z alkoholem by nie wywoływać impulsu a w konsekwencji całego schematu myślowego aż do picia włącznie. Ja jestem zdania, że o wiele lepiej jest usunąć ten schemat myślowy.

Innym przykładem jest zazdrość o partnera/kę. Schemat myślowy wygląda tak : (myśl o zdradzie, utracie) - (niepokoj, złość, chęć dalszego posiadania) - (krzyk na partnerkę lub bicie konkurenta). Przy tym schemacie dodatkową uwagą jest to, że gdy jest zazdrość to NIE MA prawdziwej miłości. Miłość to chęć zapewnienia partnerce wszystkiego najlepszego, nawet lepszego partnera a zazdrość to chęć posiadania tej partnerki jak rzeczy.
Tu link do piosenki "z nim będziesz szczęśliwsza"
https://youtu.be/c1_nhsZEBgs

Proszę też zastanowić się nad filmem "Niemoralna propozycja".

Z innej strony prawdziwa miłość to świadomość. Zazdrość to nieświadomość - brak Miłości i świadomości.


Ego jest pełne takich właśnie schematów myślowych (impuls - emocja - działanie) oraz wyobrażenia, że jesteśmy xxxx. Np że jesteśmy mężczyzną, Polakiem, dobrym człowiekiem, katolikiem, ateistą itp.

~~~

Jeszcze tylko jedna uwaga.
Żyjąc w nieświadomości mamy dostępne myślenie, rozumowanie i wspomnienia. Niestety żadną z tych rzeczy nie możemy budzić świadomości gdyż myślenie i rozumowanie to objaw ego czyli nieświadomości. Jednym słowem za pomocą umysłu i jego narzędzi nie da sie obudzić świadomości. Świadomość budzi się gdy uśnie, umilknie ego, umysł.

Mówiąc innymi słowami, ego i umysł nieświadomy poruszają się tylko w przeszłości i przyszłości. Świadomość jest tylko w teraźniejszości. Czyli świadomość i ego są sobie przeciwstawne.

Reasumując :
Jesteśmy świadomością. Ale śpiącą. Ten śpiący stan ja nazywam ego lub umysłem nieświadomym.

By nie zanudzać czytelników w jednym artykule opiszę tylko jedną metodę.

1) obserwacja siebie.

Będąc w stanie śpiącej świadomości i nie otrzymując pomocy w jej budzeniu, dziecko wytwarza w sobie ego z którym się utożsamia. W wyniku tego dziecku się wydaje, że jest ego (egiem). By przekonać kogoś, że utożsamienie jest nieprawdziwe wystarczy zaobserwować działanie ega w sobie. Bez problemu zauważymy, że jednym ze składników ega są schematy myślowe.

Po co zmieniać lub pozbywać się schematów myślowych ?
By zmienić siebie a tym samym SWOJE ŻYCIE.
Jeśli ktoś jest szczęśliwy w swojej nieświadomości w swoim życiu to RD (rozwój duchowy) jest mu jeszcze nie potrzebny. Natomiast jeśli ktoś czuje jakąś niewygode w życiu to warto popracować nad świadomością.

Jak pozbyć się takich schematów myślowych lub je zmienić ?
Cóż ...
Uniwersalnym lekiem jest ... świadomość. A jedną z metod budzenia świadomości jest obserwacja siebie.
Praktycznie robi się to tak, że obserwuję się siebie, swoje wnętrze, myślenie. Jak rodzą się myśli, emocje i działanie. Na początku często zapominamy o obserwacji i świadomość odzyskujemy jak już coś zrobiliśmy. Np krzyknęliśmy w zdenerwowaniu na żonę lub dziecko. Ale warto wrócić myślami wstecz jak to się stało. Co było impulsem, co naszą emocją a co działaniem. W miarę nabywania wprawy w obserwacji siebie coraz szybciej będzie się budziła świadomość aż po tygodniu, dwóch będziemy świadomi pojawiajacego się impulsu jakiegoś schematu myślowego. Przy pojawieniu się impulsu, jeśli jesteśmy świadomi to możemy schemat zablokować (zrezygnować z jego wypełnienia). Wtedy emocje nie pojawiają się :-)))
Gdy kilkakrotnie będziemy świadomi przy pojawiajacym się impulsie schemat myślenia rozpuszcza się, znika. Pozbywamy się go bez wysiłku i bez problemów. Tylko z jednym warunkiem : musimy być świadomi :-)))
W ten sposób schematy z którymi się słabo utożsamiamy znikają od razu. Bardziej w nas wbite schematy można usunąć po kilkakrotnym byciu świadomym w momencie pojawienia się impulsu wyzwalającego. Ale bardzo mocno utożsamiane z nami schematy nie chcą zniknąć i po kilku latach.

Obserwacja siebie to potężna metoda budzenia świadomości. W moim przypadku i w przypadku wielu innych osób, zmiany świadomości zaobserwowaliśmy już po tygodniu dwóch intensywnego obserwowania siebie.
Jest to też metoda, którą można stosować w każdej chwili swojego życia. W pracy, w domu, przy wykonywaniu dowolnej czynności :-)))

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 800
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1355
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1095
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1117
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 628
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1227
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1255
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 654
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1060
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1355
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 352
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 732
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 379
 
Autor
Artykuł  Henear,  05/03/2017

Eh, też miałem dziś umieścić coś w tym stylu, trudno, możemy się uzupełniać.

Społeczeństwo zapobiega budzeniu się świadomości swoich członków ponieważ jest zamkniętym systemem mającym spełniać określone cele. Wg mnie większość ludzkich działań i sposobów organizacji wynika ze sposobu w jaki sami jesteśmy zbudowani, - biologia. Nie wydaje mi się by świadomość była czymś oddzielnym od ciała,

...  wyświetl więcej

  Koriolan,  05/03/2017

@Henear: Możesz napisać artykuł.
Komentarze trochę giną w tłumie.
Co do społeczeństwa - pełna zgoda. Jednostka nie może być wolna.
Choć z drugiej strony to tylko kwestia DEFINICJI społeczeństwa.
Więc raczej wolność jednostki niszczą jednostki będące u władzy.
No oni najwięcej korzystają.
W/g mnie świadomość jest wszystkim (Bogiem). Wszystkimi formami mater ...  wyświetl więcej

  Henear,  05/03/2017

@Koriolan: Hmm, jednostki korzystają z tego samego pola informacyjnego.
Co do samo doświadczającej się świadomości - jeśli tak jest to nasuwa się pytanie; po co?
Pytanie; po co? zadawane jest zwykle z perspektywy oddzielnej jednostki starającej się zrozumieć całość.
Ciało i jego organy nie zadają tego typu pytań, jeśli już to do świadomości wysyłana jest informacja o błędzie, ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  05/03/2017

@Koriolan: Myślę tak samo jak E.Tolle. Moje doświadczenie też trzyma ten kierunek.
.
https://youtu.be/5lDxW5RiOOc
.
Ja to określam inaczej. Jednostka JEST wspólnym polem informacyjnym. MYŚLI, że jest odrębnością bo utożsamia się z ego, które składa się z osobistej pamięci.
Powiedzmy, że mrówka nigdy Nie myśli "ja". Myśli ...  wyświetl więcej

@Koriolan: Czytam teraz Swami Ramę; "Enlightenment without a God" Są tam pokazane ciekawe techniki.
Polecam ci również "Przemyślenia" Marka Aureliusza, w książce porusza on temat siły stwórczej, stosunku do życia oraz społeczeństwa. Niesamowite że pewne rzeczy nie ulegają zmianie pomimo czasu.

@Henear: Poczytam ...
W sumie jesteśmy tacy sami jak tysiące lat temu. Umysł to ciągle ego (nieświadomość) i świadomość. Więc pięć tysięcy lat jesteśmy ciągle tym samym. Stąd Biblia i inne "święte księgi" nadal aktualne.
Teraz trochę więcej wiedzy, więcej techniki ... A umysł ten sam i świadomość ta sama :-)))

@tojfel: Spuść z tonu bo się zapowietrzysz. Nie traktuję rozmów o świadomości jako rywalizacji "kto wie więcej".
Metoda badawcza polega na porównywaniu ze sobą różnych opcji. Wiara to utożsamienie się z jedną.
Jak mam ci wytłumaczyć coś czego nie da się udowodnić? Wiem że jest życie za życia. Natura kreuje różne formy, gdybyś był zbudowany inaczej, to myślałbyś inaczej. Gdybyś był ps ...  wyświetl więcej

  nina,  06/03/2017

@Koriolan: zmiana osobowosci widoczna po 2 tyg......nie jest to mozliwe! Ale ciekawe przemyslenia

@Henear: Dodam jeszcze że w pewnych nurtach traktujących o duchowości istnieje koncept ciał subtelnych.
Kto wie, może fale elektromagnetyczne też tworzą coś w rodzaju ciał przystosowanych do operowania na różnych poziomach rzeczywistości? Ludzie zawsze szukają swojego odbicia w naturze, przypisując jej swoje cechy.
Świadomość może być tylko powietrzem w środku bańki.

P.S

...  wyświetl więcej

@nina: No cóż ...
Te dwa tygodnie to ... z mojego doświadczenia. Rozmawiałem też o tym z innymi ludźmi.
No i ... widziałem to u innych osób.
Mógłbym dac gwarancję.
Z tym, że nie wiem czy myślimy o tym samym. Ja mówię o zmianach wnętrza tak, że widać to na zewnątrz. Świat zmienia się na fajniejszy o tyle, że daje się to zaobserwować.
Jestem tego pewny :-)))
...  wyświetl więcej

@Henear: Według mnie świadomość ogarnia wszystko. Jest nawet taki pogląd, że ewolucja w sensie coraz większego skomplikowania elementów i wzrastającego intelektu ...
Jest rozwojem świadomości a nie ludzkości :-)))
Więc pies jest biorobotem. Może prymitywnym Ale jednak. Instykt, nawyki to funkcja 'ciała' a nie świadomości. To samo zresztą u ludzi.
.
Słabo się rozumiemy b ...  wyświetl więcej

@Henear: Ja nie wierzyłem w ciala subtelne Ale pewnego razu z dziewczyną trafiłem do bioenergoterapeuty. Przeciagal ręką 10-20 cm od ciała. Nie dotykał mnie, to pewne ... Ale jakbym nie zamknął oczu to bym się przewrócił. Czułem jakby mnie fizycznie wyginało na wszystkie strony. Coś jak pod strumieniem wody o dużym ciśnieniu ... Ale bez wody :-)))
Z innej strony to ludzie doświadczają zmian ...  wyświetl więcej

@_serpico_: Ja widzę to trochę inaczej.
Konkretny człowiek to mieszanina ego i świadomości. Ego to pamięć swojego życia plus coś tam. To powoduje, że ego jest u każdego inne. Więc wynik mieszania ego i świadomości jest u każdego inny (każdy ma inną osobowość) ale świadomość jest jedna.
Możemy to porównać ze szklanką brudnej wody. Ego to zabrudzenia, inne u każdego. Czysta woda to świ ...  wyświetl więcej

@_serpico_: Ehh ...
Piszesz, że nie potrzebujesz jakbyś chciał by to stało się prawdą :-)))
Tysiąc razy powtórzysz i już.
Ja tylko raz chciałem Cię przekonać. Raz powiedziałeś nie - i mi starczy.
Do niczego Cię nie namawiam :-)))
Róbta co chceta :-)))
Moje wyjaśnienia są ad dyskusji. Artykuł był pisany dla innych osób. Ale z każdym chętnie podyskutuje. To ...  wyświetl więcej

@_serpico_: Tak to w dużej części określenia Osho. Nie wypieram się tego ani nie ukrywam. Wcześniej często pisałem Osho Ale to wydawało się nikogo nie interesować wiec przestałem pisać Osho.
Nie wiem czy wiesz ale WSZYSTKIE nauki duchowe to jedno i to samo. Jezus, Budda, Osho, Tolle, de Nakło, Ruiz itd. Oni mówią to samo tylko innymi słowami. Można sobie wybrać kogo się bardziej lubi lub ro ...  wyświetl więcej

@_serpico_: Mam takie same zdanie. Religie są bo księża (jakby ich nie nazwac) mają z tego kasę. Nie sposób ich wymienić wszystkich więc nie wymieniłem.
Ad fizyki kwantowej.
Dla mnie to jakby inne ścieżka. Idą w tą samą stronę Ale badają świat zew. a nie wew.
Dla mnie ma znaczenie, że wszyscy mówią podobnie. W końcu ludzie to też podobne do siebie zwierzaki.
.
Św ...  wyświetl więcej

Dzięki za artykuł,...oczywiście czekam na kolejne metody budzenia.Pozdrawiam z wdzięcznością.

  Koriolan,  05/03/2017

@szubrawiec: poczytaj też komentarze moje i Heneara. To też spore dawki 'wiedzy' :-)))

  nse,  06/03/2017

"1) obserwacja siebie"
http://xu.wykop.pl/cdn/c339799(...)300.jpg :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska