Login lub e-mail Hasło   

Templariusze odrodzeni

W powszechnej opinii po rozwiązaniu Zakonu w 1314 roku w wyniku intrygi francuskiego króla Filipa IV Pięknego i papieża Klemensa V, który był od tego króla...
Wyświetlenia: 460 Zamieszczono 05/03/2017

W powszechnej opinii po rozwiązaniu Zakonu w 1314 roku w wyniku intrygi francuskiego króla Filipa IV Pięknego i papieża Klemensa V, który był od tego króla mocno zależny Templariusze przestali istnieć. Wielki Mistrz wraz z wieloma członkami kapituły został spalony w Paryżu, część zakonników uwięziono, a część wcielono do zakonu Joanitów. Wiele bogatych posiadłości Templariuszy zagarnęli lokalni władcy w Anglii, Francji, w krajach niemieckich, na Węgrzech. Wszyscy królowie, książęta i biskupi mieli duży apetyt na skarby zakonu, który stał się pierwszym międzynarodowym bankierem Europy, wszyscy oni  obawiali się potęgi ekonomicznej i niezależności Templariuszy. Oczywiście kasata zakonu nie mogła następować w całej Europie jednocześnie, nie było przecież wtedy Internetu ani telefonów, więc wiadomości rozchodziły się z prędkością jadącego na koniu posłańca.

W Portugalii daleko za niedostępnymi Pirenejami sytuacja Templariuszy wyglądała inaczej. Stanowili oni tam przede wszystkim potęgę militarną, ciągle toczyli walki z Maurami wypierając ich z Półwyspu Iberyjskiego, więc dysponowali siłą zbrojną, z którą wszyscy musieli się liczyć. Dlatego król Portugalii przekształcił Zakon Templariuszy w swoim kraju w Zakon Rycerzy Chrystusa, sam zostając jakby jego wielkim mistrzem i pozostawił im wszystkie posiadłości ziemskie wraz z główną portugalską siedzibą Templariuszy w miejscowości Tomar, którą sami założyli w XII wieku. W Tomarze znajduje się oryginalna świątynia, którą zbudowali Templariusze, jedyna taka na świecie o kształcie szesnastokątnej rotundy.

Tak więc templariusze w 1314 roku wcale nie zniknęli do końca, pod koniec XIV i na początku XV wieku, już jako Rycerze Zakonu Chrystusa, gdy ich Wielkim Mistrzem był książę Henryk Żeglarz zasłużyli się podczas portugalskich, \zamorskich podbojów, które sponsorowali.

Chcesz pokazać jakiś tekst znajomym? Po prostu wklej go
i przekaż im otrzymany link.
justpaste.it

Podobne artykuły


20
komentarze: 41 | wyświetlenia: 1241
17
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1266
17
komentarze: 53 | wyświetlenia: 923
16
komentarze: 6 | wyświetlenia: 599
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 824
15
komentarze: 0 | wyświetlenia: 632
15
komentarze: 7 | wyświetlenia: 795
14
komentarze: 5 | wyświetlenia: 531
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 685
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 657
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 714
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 521
14
komentarze: 12 | wyświetlenia: 384
14
komentarze: 1 | wyświetlenia: 427
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Hmm ...
Sorry ...
Ale nie zrozumiałem gdzie Ci templariusze się odrodzili ?
:-)))

  barkarz  (www),  05/03/2017

@Koriolan: Pewnie gdzieś tam są tak samo jak Krzyżacy i Kawalerowie Maltańscy. W jakiejś formie na pewno przetrwali.

@barkarz: ech ...
Krzyżacy to normalnie istnieją. Mają główną siedzibę zdaje się w Wiedniu.
Czytałem reportaż o PIERWSZYM polaku który wstąpił do zakonu krzyżackiego tak gdzie około 1990 roku ...
Myślałem że ktoś znalazł skarb templariuszy i odrodzil zakon :-)))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2017 grupa EIOBA. Wrocław, Polska