JustPaste.it

Twarde Narkotyki - Zobacz objawy odstawienia heroiny

Zobacz jakie są objawy i skutki odstawienia heroiny - czyli jednego z najbardziej popularnych narkotyków gdzie mogliśmy zobaczyć jego działanie np. we filmie Pulp Fiction.

Zobacz jakie są objawy i skutki odstawienia heroiny - czyli jednego z najbardziej popularnych narkotyków gdzie mogliśmy zobaczyć jego działanie np. we filmie Pulp Fiction.

 

Objawy odstawienia heroiny – czy da się z nimi wygrać?

Heroina jest jednym z najsilniejszych narkotyków dostępnych na świecie. Uzależnia niezwykle szybko, a wyjść z przymusu zażywania jej nie jest łatwo – między innymi ze względu na towarzyszące odstawieniu objawy. Co dzieje się z ciałem i umysłem osoby, która postanawia odstawić heroinę?

Objawy fizyczne

Odstawienie tak silnego narkotyku, jakim jest heroina, wiąże się z występowaniem szeregu objawów fizycznych.  Pojawia się silny ból mięśni, rozszerzone źrenice, wymioty i bóle brzucha. Bardzo charakterystycznym objawem odstawienia heroiny są tak zwane „kopiące nogi” – osoba wykonuje nagłe ruchy kończynami, gdyż w tym czasie występują silne kurczę mięśni. Przeważnie ludzie odstawiający heroinę cierpią również na gęsią skórkę, dreszcze oraz intensywne pocenie się. Czasami zdarza się też katar oraz łzawienie oczu. Oczywiście, nasilenie objawów jest różne u każdego z pacjentów.

Cierpienie umysłu

Wychodzenie „na prostą” przez osoby uzależnione od narkotyku wiąże się również ze specyficznymi stanami psychicznymi. Typowym objawem odstawienia są nieustające myśli o tym, by sięgnąć po narkotyk. Pojawiają się też myśli lub – w skrajnych przypadkach – próby samobójcze. Brak narkotyku może powodować stany lękowe oraz przewlekle obniżony nastrój. Osoby porzucające nałóg bywają nadmiernie pobudzone (zwłaszcza gdy odczuwają „głód”), cierpią na bezsenność oraz są nadmiernie drażliwe.

Droga do wolności - detoks narkotykowy

Jakkolwiek trudne nie byłoby wychodzenie z nałogu, zawsze istnieje szansa na zmianę swojego życia. Osoba uzależniona musi zdać sobie sprawę, że jest chora – tylko wtedy możliwe będzie podjęcie leczenia. Każdy heroinista powinien znaleźć się pod opieką psychoterapeuty, mającego wiedzę na temat pracy z osobami uzależnionymi od substancji, a także psychiatry i innych lekarzy. Heroina niszczy organy wewnętrzne – niezbędne bywają więc konsultacje z lekarzami różnych specjalizacji. Osoba wychodząca z uzależnienia od heroiny powinna również zmienić swoje środowisko – w przeciwnym razie występuje ogromna szansa na powrót do nałogu.

Każdy, kto wygrał z heroiną, zasługuje na miano herosa. Długa i trudna walka owocuje zdrowiem oraz  odzyskaną kontrolą nad swoim życiem.