Login lub e-mail Hasło   

ABC prywatnego alkomatu

Elektroniczny kalkulator promili, zwany alkomatem, to urządzenie, z którego może korzystać każdy. Nie należy ono jedynie do wyposażenia policjantów z drogówki.
Wyświetlenia: 14.457 Zamieszczono 07/03/2017

Można je trzymać w domu, warto jednak znać zasady, związane z obchodzeniem się z tym urządzeniem i z jego konserwacją.

Zalety posiadania własnego alkomatu

Podstawową zaletą, jaka jest efektem posiadania w domu alkomatu, jest już sam fakt, że możemy w każdej chwili zbadać stężenie alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu. Jest to szczególnie istotne, jeżeli zamierzamy prowadzić samochód, ale nie tylko.

Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której pracodawca może również wymagać od swoich podwładnych trzeźwości. Dlatego po wieczornej uroczystości warto na drugi dzień się przebadać.

Częste badanie alkomatem ma jeszcze tę zaletę, że pozwoli nam zbadać reakcje naszego organizmu na spożycie napojów wysokoprocentowych. Dzięki temu dowiemy się, jak reagujemy na alkohol. Wiedza ta może być przydatna w sytuacji, gdy nie będziemy mieć pod ręką alkomatu, a będzie nam zależało na przynajmniej orientacyjnym oglądzie sytuacji.

Kalibracja alkomatu

Jak wiele innych urządzeń pomiarowych, alkomaty również wymagają kalibracji. Jeżeli pomiary mają być wiarygodne, kalibracja powinna być wykonana przez profesjonalny serwis. Bez względu na to, jakiego typu jest to alkomat, proces kontrolno-optymalizacyjny ma zagwarantować urządzeniu możliwość wydajnej pracy i efektywnych pomiarów. - mówi autor bloga http://kalibracja-alkomatu.blog.pl/.

Warto pamiętać, że odczyty dokonane przez źle skalibrowane alkomaty mogą różnić się znacząco od rzeczywistego poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. W takiej sytuacji może się okazać, że nieświadomie stwarzamy zagrożenie na drodze lub też ryzykujemy otrzymanie mandatu w trafcie kontroli drogowej.

Przechowywane alkomatu

Warunki, w jakich przechowywany jest alkomat, mogą mieć ogromne znaczenie dla jego precyzji i żywotności. Każdy producent zamieszcza informacje na ten temat w ulotce informacyjnej, jednak wystarczy zapamiętać, że optymalna temperatura przechowywania dla takich urządzeń to od 15 do 25°C. Dlatego właśnie nie zaleca się stałego przechowywania alkomatu w samochodzie, w którym skrajne temperatury bywają zimą bardzo niskie, a latem bardzo wysokie.

Na czujniki alkomatu bardzo źle wpływa również przechowywanie w bezpośrednim sąsiedztwie alkoholu. Może to prowadzić do zakłócenia pracy sensora. Dlatego przechowywanie w domowym barku raczej odpada.

Czyszczenie alkomatu

Jeżeli alkomat nie zostanie należycie wyczyszczony, mogą pozostać na nim opary alkoholowe z poprzedniego użytkowania, które zakłócą odczyt kolejnego pomiaru. Komplikacje, jakie mogą z tego wynikać, są dokładnie takie same jak w powyższych sytuacjach – gdy alkomat jest przechowywany w niewłaściwy sposób lub nie właściwie skalibrowany.

Aby utrzymywać alkomat w czystości, należy przede wszystkim trzeba czyścić ustnik. Jeżeli nie jest on jednorazowy, najlepiej po prostu dokładnie go wymyć i wytrzeć suchą szmatką. Należy pamiętać by nie używać w tym celu środków chemicznych.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1440
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 593
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1004
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 714
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 871
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 940
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 589
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 661
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 638
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 753
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 582
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 469
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 480
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 497
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska