Login lub e-mail Hasło   

Czy kastet jest legalny?

Kastet to jedna z najpopularniejszych broni. Przeważnie wykonana jest z metalu i służy do walki wręcz. Kastet nakłada się na palce, a jego celem jest zwiększenie siły ciosu.
Wyświetlenia: 19.191 Zamieszczono 07/03/2017

Profesjonaliści określają kastety jako broń obuchowo-miażdżącą, z racji tego, że powodują one nie tylko miażdżenie tkanek, ale również uszkodzenia kości. 

Rodzaje kastetów

Na naszym rynku istnieje kilka odmian kastetów i tak naprawdę poszczególne modele różnią się między sobą wyłącznie zakończeniem. Klasyczne kastety zakończone są specjalnymi metalowymi wypustkami, które zadają właśnie obrażenia obuchowo-miażdzące. Można spotkać również kastety zakończone kolcami, którymi zadaje się z kolei obrażenia obuchowe i kłujące.

Najniebezpieczniejsze są oczywiście kastety zakończone ostrzem, które zadają obrażenia obuchowo sieczne. Warto wspomnieć również i o tym, że nie wszystkie kastety wykonane są z metalu. Istnieją również kastety z różnorodnych tworzyw sztucznych, które wyprodukowane zostały głównie po to, aby nie można było ich wykryć za pomocą wykrywaczy metalu.

Czy kastet jest legalny?

Każdy z nas przynajmniej na zdjęciach w internecie lub w filmie widział z pewnością nie jeden raz, jak prezentuje się kastet, ale kto zastanawiał się nad tym, czy kastet jest legalny? W Polsce wszystkie kastety wymagają specjalnego zezwolenia i spowodowane jest to głównie ich przeznaczeniem. Więcej informacji na temat legalności tej broni znajdziesz na stronie http://kastety.blog.pl/.

Skąd pochodzą kastety?

Kastety po raz pierwszy pojawiły się w walkach rzymskich gladiatorów. Pierwsze modele kastetów do złudzenia przypominały popularne rękawice bokserskie, które zrobione były ze skóry i metalu. Pierwsze rękawice nie służyły do wytłumiania siły uderzenia, ale do zwiększania obrażeń. Z biegiem lat kastet ulegał stopniowej miniaturyzacji, a dzięki temu, że można go łatwo ukryć i przechowywać, wykorzystywany były głównie przez środowisko przestępcze. Kastety metalowe zostały tak skonstruowane, że nawet bardzo lekki, precyzyjny cios we wrażliwy punkt na ludzkim ciele może spowodować śmierć. Z tego powodu właśnie w Polsce, jak i zresztą w wielu innych państwach kastety wymagają specjalnego pozwolenia.

W Polsce nielegalne jest używanie kastetu np. podczas bójek. Wszystkie bójki z użyciem kastetów automatycznie kwalifikowane są jako bójki z użyciem niebezpiecznego narzędzia, co oczywiście skutkuje zdecydowanie wyższymi karami. Jak wcześniej zostało wspomniane kastet można nabyć wyłącznie po otrzymaniu odpowiedniego zezwolenia, które wydawane jest przez komendanta powiatowego Policji. Kastet taki może być wykorzystywany jedynie w celach kolekcjonerskich i w żadnym wypadku nie można go nosić w celu samoobrony.

Czym można zastąpić kastet?

Osoby, które nie chcą mieć nieprzyjemności z polskim wymiarem prawa, powinny wyposażyć się w legalne akcesoria samoobrony. W naszym kraju bardzo dużą popularnością cieszy się między innymi gaz pieprzowy, paralizator oraz pałki teleskopowe. Dzięki takim akcesoriom będziemy mogli czuć się bezpiecznie i co najważniejsze - nie będziemy obawiać się, że za ich użycie coś nam grozi.

Podobne artykuły


17
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2181
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 886
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 889
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1551
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 972
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1321
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 467
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 1014
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1032
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 722
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 730
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 550
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1004
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 670
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 547
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska