Login lub e-mail Hasło   

50 zapomnianych zdjęć, które kiedyś wstrząsały światem.

I pewnie wieloma wstrząsną również dziś. Szokujące ludzkie dramaty i wielkie dziejowe katastrofy. Dziwne zdarzenia i śmieszne momenty. Kiedyś te zdjęcia obiegały cały ś...
Wyświetlenia: 1.491 Zamieszczono 08/03/2017

 

 

 

I pewnie wieloma wstrząsną również dziś.

 

Szokujące ludzkie dramaty i wielkie dziejowe katastrofy. Dziwne zdarzenia i śmieszne momenty. Kiedyś te zdjęcia obiegały cały świat i zajmowały pierwsze strony gazet. Dziś już prawie nikt o nich nie pamięta. A szkoda bo pokazują one spory kawałek historii człowieka.

foto_bizony

 

Do 1870 r. bizony w Ameryce zostały niemal całkowicie wymordowane przez białych myśliwych. Zdjęcie z tamtego czasu pokazuje ich na górze czaszek upolowanych bizonów.

 

7-osobowa żydowska rodzina Ovitzów, zwanych Karłami z Auschwitz. Do niemieckiego obozu zagłady trafili z rumuńskiej Transylwanii. Szalony doktor Josef Mengele kazał wypuścić ich z komory gazowej, żeby móc dokonywać na nich swoich zbrodniczych eksperymentów.

Wyrywał im zdrowe zęby i włosy, pobierał szpik, wkraplał kwas do oczu, wlewał na przemian wrzątek i lodowatą wodę do uszu, zakażał im rany. A jednak wszyscy doczekali wyzwolenia w 1945 r. przez armię sowiecką. Po wojnie wrócili do Rumunii, skąd wyemigrowali do Izraela. „Zostałam ocalona dzięki łasce diabła” – mówiła po latach Perla Ovitz.

 

foto_dziewczynka

To zdjęcie zrobione obok cmentarza wywołało szok na początku lat 1900-ch. Wtedy nie było mowy o żadnym fotomontażu. Po wielu latach nadal nie wiadomo kim była ta druga osoba na fotografii.

 

foto_dzieci_na_sprzedaz

Zdjęcie z przełomu lat 1940/50 ze Stanów Zjednoczonych. Bezrobotna rodzina, nie mogąc utrzymać swoich dzieci… wystawiła je na sprzedaż. Czwórka dzieci trafiła do innych rodzin, gdzie – jak się potem okazało – były traktowane źle i molestowane seksualnie.

 

Matka nigdy nie żałowała swojej decyzji i nie wyraziła skruchy nawet kiedy po latach się z nimi spotkała. Potem zresztą urodziła jeszcze czworo kolejnych dzieci.

W 1925 r. nie było jeszcze w USA Disneylandu. Za to był… Ku-Ku-Klan Land w Canon City w Colorado. Co prawda początkowo to wesołe miasteczko nazywało się inaczej, ale zaczęto je nazywać KKKLand kiedy zdjęcie to obiegło świat.

foto_rosyjski_zolnierz

 

W czasie agresji Związku Sowieckiego na Finlandię, zwanej Wojną Zimową z lat 1939-40 Finowie stawiali dzielny opór i choć utracili część terytorium, zdołali w tej nierównej walce obronić swoją niepodległość. Aby osłabić morale nacierających Rosjan ustawiali zamarznięte ciała zabitych żołnierzy rosyjskich tworząc upiorne pomniki.

foto_kremacja

 

Wstrząsające zdjęcie z Japonii z 1945 r. zrobione przez Joe O’Donnella w Nagasaki. Chłopiec stoi na baczność ze zwłokami brata, którego po wybuchu bomby atomowej przyniósł do krematorium w celu spalenia.

foto_upadek

 

Na zdjęciu z 1975 r. fotograf uchwycił opiekunkę i dziecko spadające z budynku w czasie pożaru. Ona zginęła, dziecko przeżyło, gdyż spadło na nią. Najsmutniejsze jest to, że dosłownie za kilkanaście sekund oboje zostaliby uratowani przez strażaków.

foto_zbrodniarka

Zdjęcie z 1941 r. SS-manki Ilse Koch zwanej „Wiedźmą z Buchenwaldu”, niemieckiej zbrodniarki z obozu koncentracyjnego. W ramach hobby wykonywała abażury ze skóry zamordowanych ofiar. Skazana w 1951 r. na dożywocie, powiesiła się w celi w 1967 r.

foto_zolnierz

Zdjęcie z II wojny światowej. Niemiecki żołnierz w czasie walk z aliantami w Egipcie pochował nieznanego brytyjskiego lotnika strąconego nad pustynią w 1941 r.

foto_ryba

Rok 1903. Światowy Rekord połowu bassa wielkogębowego ustanowiony przez Edwarda Llewellena. Ryba ważyła 193 kg. Złowił ją samodzielnie.

hiroszima-ofiara

Ofiara bomby atomowej w Hiroszimie – 6 lat po wybuchu.

foto_prohibicja

Wieża gorzały. Zdjęcie z USA z 1924 r., zrobione wkrótce po wprowadzeniu prohibicji. Widać na nim ogromną wieżę zbudowaną z beczek ze skonfiskowaną nielegalną wódką. To co się stało później można opisać jako zbrodnię przeciwko (pijanej) ludzkości: alkoholową wieżę podpalono.

foto_manekiny

Widok po pożarze w słynnym Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie w 1930 r.

foto_Mata_Hari

Mata Hari – najsłynniejsza w dziejach kobieta-szpieg. Właściwie nazywała się Margaretha Geertruida McLeod z domu Zelle i była holenderską tancerką. Jej wdzięki otwierały jej drogę na najwyższe europejskie salony polityczne.

W 1917 r. Francuzi oskarżyli ją o szpiegostwo na rzecz Niemiec. W wyniku dostarczanych przez nią meldunków miały jakoby zginąć tysiące żołnierzy na froncie I wojny światowej. Skazano ją na śmierć i w tym samym roku stracono. Z 12-tu żołnierzy, którzy strzelali w plutonie egzekucyjnym, tylko jeden trafił w serce. Pozostali celowo spudłowali.

foto_Komarow

Rok 1967. Rosyjskie dowództwo ponuro patrzy na szczątki sowieckiego kosmonauty Władimira Komarowa, który rozbił się w czasie lądowania po powrocie z misji orbitalnej. Tyle z niego zostało…

foto_konik_polny

Zdjęcie z 1937 r. Myśliwy ze środkowego zachodu USA z upolowanym… monstrualnym konikiem polnym.

foto_wybuch

Las Vegas. Matka z synem oglądają przez okno próbę z bombą jądrowa, która odbywała się na poligonie 75 km od nich.

foto_zimna_wojna

Pierwsza linia frontu Zimnej Wojny. Sowieckie czołgi naprzeciwko czołgów amerykańskich na Checkpoint Charlie w Berlinie w 1961 r.

foto_spluwa

Mega-strzelba „Punt Gun” z XIX w. zabijała jednym strzałem 50 kaczek. Była tak przerażająca, że w 1860 r. została zakazana.

foto_sterowiec

Najsłynniejsza katastrofa wielkiego sterowca w dziejach. Luksusowy niemiecki „Hindenburg” woził pasażerów z Europy przez Atlantyk do USA i Brazylii. Miał 245 m długości i średnicę 41 m, w 16-tu zbiornikach mieściło się 200 tys. m3 wodoru. Latał z prędkością 135 km/h.

Sterowiec rozbił się i spłonął w czasie cumowania w New Jersey w 1937 r. Zginęło 13-tu pasażerów i 22-ch członków załogi. 62 osoby zdołano w ostatniej chwili ewakuować z pokładu. Co ciekawe, katastrofę przeżył kapitan sterowca Max Pruss.

foto_gwardia

W czasie wizytacji brytyjskiej Gwardii Królewskiej przez królową Elżbietę II w czerwcu 1970 r. było gorąco. W pewnym momencie jeden z gwardzistów zemdlał.

zielonooka_Afganka_NG_Sharbat_Gula_1985_Steve_McCurry

Zielonooka Afganka. Zdjęcie zrobione przez dziennikarza Steva McCurry w 1984 r., które zrobiło furorę po opublikowaniu go na okładce „National Geographic” w czerwcu 1985 r. Dziewczyna na zdjęciu, którą nazwano „Moną Lisą Trzeciego Świata”, to Sharbat Gula.

Miała wtedy zaledwie 12 lat i mieszkała w obozie dla afgańskich uchodźców w Pakistanie, gdyż w Afganistanie trwała wojna z sowietami.

foto_pierwszy_telefon_Chicago_Nowy_Jork

Pierwsza rozmowa telefoniczna dalekiego zasięgu – połączenie z Nowego Jorku do Chicago. Wykonał je na oczach zdumionych i niedowierzających widzów w 1892 r. Alexander Graham Bell, szkocki wynalazca telefonu.

foto_dom_starcow

Ponure zdjęcie z jednego z dawnych domów starców w USA, działającego na początku XX w. Do dziś takie upiorne, opuszczone miejsca można jeszcze znaleźć porozsiewane po Stanach Zjednoczonych.

foto_Niagara

Annie Edison Taylor, pierwsza osoba, której udało się pokonać wodospad Niagara w beczce i wyjść z tego żywo w 1901 r.

foto_arizona

Rok 1924. Chłopaki z Ohio kupiły sobie pierwszy samochód i „grzeją” nim z zawrotną prędkością 40 km/h.

foto_Turcja

Tureckie ludobójstwo na Ormianach w 1915 r. Przypomnijmy, że Turcy wymordowali wtedy 1,5 mln Ormian. Na zdjęciu: turecki urzędnik drażni głodujące ormiańskie dzieci udając, że chce im dać kawałek chleba.

foto_szczepienia

W czasie II wojny światowej alianci masowo stosowali na Nowej Gwinei lek przeciwmalaryczny Atebrynę. Oto swoista „reklama”, którą tam ustawiono. Napis: „Ci ludzie nie zażyli swojej Atebryny”.

foto_popioly

Sowieccy żołnierze stoją nad górą popiołu ze spalonych ciał więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, po wyzwoleniu go w 1944 r.

foto_meteoryt

Jedyna osoba na Ziemi, o której wiadomo, że została trafiona spadającym meteorytem. Miało to miejsce w 1954 r. O dziwo Ann Hodges przeżyła. Jej lekarz dr Moody Jacobs demonstruje ogromny siniak na jej ciele.

foto_AIDS

To zdjęcie zmieniło stosunek świata do chorych na AIDS. Opublikowane w 1990 r. w „Life”, pokazuje umierającego mężczyznę pocieszanego w swoich ostatnich chwilach przez rodzinę.

foto_samozaplon

W 1972 r. miał miejsce jeden z najbardziej tajemniczych w historii przypadków śmierci człowieka. Z niewyjaśnionych przyczyn starsza kobieta uległa… samozapłonowi. W XX w. odnotowano jeszcze kilka takich przypadków, które nazywane są syndromem SHC.

Naukowcy zbadali wszystkie możliwe hipotezy i poddawali szczątki setkom wnikliwych oględzin i prób chemicznych. Przyczyn nie wyjaśniono, nie znaleziono też źródła zapłonu. Jedyną cechą łączącą te wszystkie wypadki jest to, że ulegają im prawie wyłącznie kobiety w podeszłym wieku.

foto_szalenstwo

Szaleństwo Wojny. Twarz żołnierza znajdującego się w zespole stresu pourazowego PTSD po ostrzale jego okopów w czasie I wojny światowej.

foto_wampir

Auguste Delagrange został w 1912 r. uznany za wampira, który wyssał krew i zabił 40 osób. Był to okres nasilenia się przypadków wampiryzmu w USA. Długo ścigali go wspólnie ksiądz katolicki i… kapłan voodoo. W końcu dopadli go w Luizjanie. Jego serce – zgodnie z regułami zwalczania wampirów – zostało przebite kołkiem, aby się nie odrodził.

foto_zolnierze_dowodca

Amerykański pułkownik Anthony Biddle był mistrzem walki wręcz i szkolił w tym swoich żołnierzy. W ramach ćwiczeń kazał im otaczać go, przystawiać bagnety i zabić, a ponieważ bali się tego zrobić, rozbrajał ich jednego po drugim, wytykając im jakimi są „cieniasami”.

foto_wulkan

Ucieczka po wybuchu wulkanu Pinatubo na Filipinach 17 czerwca 1991 r. Pył i lawa pędziły wtedy z prędkością ponad 960 km/h, a chmura popiołów wzniosła się na 34 km. Zginęło prawie 1000 osób i 800 tys. zwierząt hodowlanych. Był to drugi najpotężniejszy wybuch wulkanu w XX w. (po wybuchu Katmai na Alasce w 1912 r.).

foto_malpa

Szczęśliwy amerykański szympans świętuje swój udany powrót z przestrzeni kosmicznej.

foto_zamach

Zamach po japońsku. Socjalistyczny polityk Inejiro Asanuma został zadźgany przez 17-letniego nacjonalistę Yamaguchi w Tokio w 1960 r.

foto_bombardowanie1

Chłopiec z pluszakiem po bombardowaniu Londynu w 1940 r.

foto_egzekucja

Niemieccy żołnierze dokonują ulicznej egzekucji schwytanego młodego komunisty w Monachium w 1919 r. w czasie rewolucji. Niektórzy twierdzą, że to zdjęcie było ustawką. Nie jest jednak jasne przez kogo wykonaną – przez propagandę Niemiec czy przez komunistów. Jeśli tak rzeczywiście było, to biorąc pod uwagę brawurową postawę jeńca – raczej przez tych drugich.

foto_goly

Nagi amerykański cekaemista z ratunkowej łodzi latającej US Navy. Zdjęcie zrobione w czasie walk z Japończykami w Rabaul Harbor. Jest nagi, gdyż dosłownie chwilę wcześniej wskoczył do wody, aby uratować ciężko rannego pilota strąconego przez japońską artylerię przeciwlotniczą.

Po wyciągnięciu – pod silnym ostrzałem – swojego kolegi z wody, żołnierz ponownie zajął stanowisko przy karabinie maszynowym.

foto_bombardowanie

Dziewczynka z lalą siedzi na ruinach swojego domu w Londynie bo bombardowaniu w 1940 r.

foto_dziecko

Taki widok można było zobaczyć w 1937 r. w niektórych miastach. Zdumiewający sposób na zapewnienie dziecku odrobimy świeżego powietrza.

foto_kary_Chiny

Chińskie kobiety zakute w jarzmo za jakieś przewinienie. Zobacz także: 25 najbardziej mrocznych TORTUR, jakie wymyślił człowiek (FOTO)

foto_maski

Brytyjscy żołnierze używają masek przeciwgazowych, żeby nie łzawiły im oczy w czasie obierania cebuli. 1941.

foto_basen

W 2006 r. w jednym z luksusowych hoteli robiono sesję fotograficzną w celach reklamowych. W pewnym momencie w wodzie basenu zauważono… pływającego trupa.

foto_zakonnica

Przechowywana głowa Siostry Magdaleny od Krzyża, która za życia była uznawana za największą w Hiszpanii cudotwórczynię i wizjonerkę przełomu XV i XVI w. Po 40-tu latach przyznała, że w wieku 5 lat zawarła pakt z Diabłem. Uznano ja za opętaną.

zdjecie_straszne

Fotografia, która wywołała szok w 1928 r. Nie wiadomo kto na niej jest i dlaczego tak wygląda.

Czytaj także: 7 nierozwiązanych zagadek historii (FOTO)

Podobne artykuły


17
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2174
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 882
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 879
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1542
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 968
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1318
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 460
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 1009
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1029
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 713
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 725
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 546
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1000
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 666
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 544
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska