Login lub e-mail Hasło   

Choroba alkoholowa – wszystko, co należy o niej wiedzieć, aby z nią walczyć

Przez lata utarł się stereotyp, że problem alkoholizmu dotyczy tylko osób z marginesu społecznego, słabo wykształconych, bezrobotnych czy też tych na najmniej płatnych posadach.
Wyświetlenia: 19.213 Zamieszczono 09/03/2017

Praktycznie choroba alkoholowa nie wybiera sobie, każdy - niezależnie od statusu, sytuacji materialnej, rodzinnej, wykształcenia - może zostać nią dotknięty. Konsekwencje alkoholizmu mogą być tragiczne i dlatego należy z nim walczyć. W jaki sposób rozpoznać alkoholizm, jak z nim walczyć, jak ustrzec się nałogu?

Kim są pijący - jak rozpoznać nałóg alkoholowy?

Praktycznie o każdym, kto spożywa alkohol, można powiedzieć, że jest alkoholikiem. Mówienie, że trzeba upijać się do nieprzytomności, że musi się urwać film, żeby stwierdzić, iż jest się alkoholikiem, to twierdzenie na wyrost. To po prostu kolejne stadium alkoholizmu.

Współcześnie masa osób popija wieczorami i to nie jakieś ogromne ilości alkoholu. Jednak muszą to robić codziennie, aby się uspokoić, poczuć ulgę, mieć lepsze samopoczucie. Alkoholizm można rozpoznać na wiele sposobów, czasami bardzo łatwo zdiagnozować alkoholika. Ciągła chęć spożywania alkoholu, jedyna myśl w ciągu dnia prowadzi do wieczornego picia alkoholu. Pojawia się nerwowość w sytuacji, w której nie ma możliwości napicia się. Ręce drżą, trudno się skoncentrować...

Jeżeli ktoś odczuwa nachalne myśli odnoszące się do alkoholu, jeśli ktoś tylko szuka okazji do spożycia (nawet minimalnych ilości) to powinien uważać – to może być początek problemów z alkoholem.

Konsekwencje regularnego spożywania alkoholu

Jakie konsekwencje niesie za sobą nadużywanie alkoholu? Każdy, kto nie może ograniczyć albo całkowicie wykreślić ze swojego menu alkoholu, będzie narażony na liczne straty. Można je podzielić na różnego rodzaju kategorie. Poprzez spożywanie alkoholu cierpi zdrowie, życie rodzinne oraz zawodowe.

Alkoholik może cierpieć na przeróżne schorzenia zdrowotne. Wśród największych problemów warto wymienić oddziaływanie alkoholu na mózg. Picie alkoholu wpływa negatywnie na komórki mózgowe. W dalszej perspektywie może to prowadzić choćby do problemów z koordynacją. Marskość wątroby to kolejny problem zdrowotny. Trwałe nadużywanie alkoholu to prosta droga do obumierania wątroby. Problemem jest również trzustka. Nadmierne spożywanie uszkadza trzustkę i niestety nie ma możliwości jej „naprawy”, organ ten nie regeneruje się.

Alkoholizm może zniszczyć życie rodzinne. Na początku niczego nie da się zauważyć, ale po jakimś czasie domownicy mają dość mieszkania pod jednym dachem z alkoholikiem, szczególnie cierpią dzieci, nie do końca rozumiejące tej sytuacji. Poprzez alkoholizm niszczy się również życie zawodowe. Niepełna dyspozycja, zmęczenie, niewywiązywanie się z powierzonych obowiązków czy też nawet nieobecność w pracy skutkujące późniejszym zwolnieniem.

Najgłośniejsze są jednak tematy związane z wypadkami, jakie powodują pijani kierowcy. Niestety, ale to bolączka nie tylko naszego kraju. Poprzez wsiadanie za kółko po alkoholu zniszczyć można życie wielu osób.

Śmiertelne ofiary, rozpacz rodzin i oczywiście nieuchronna kara. To wszystko skutki picia alkoholu.

Warto nadmienić również problemy psychiczne. Począwszy od kaców moralnych, poprzez obniżanie własnej samooceny, a czasami nawet zalążki choroby psychicznej. Niestety alkohol potrafi siać ogromne spustoszenie.

Walka z chorobą alkoholową i metody pomocy

Nikogo nie zmusi się do walki z alkoholizmem. Taka prawda, można próbować na różne sposoby, ale lepiej wspierać, niż wymuszać na kimś walkę z nałogiem. Jednak nie oznacza to, że trzeba czekać, aż alkoholik postanowi rzucić nałóg.

Spośród różnego rodzaju rozwiązań odnoszących się do walki z alkoholizmem i metod pomocy osobom dotkniętym nałogiem wymienia się korzystanie z terapii, spotkania w AA.

Skuteczniejsza będzie terapia zamknięta w profesjonalnie przygotowanym ośrodku, gdzie alkoholik zgłasza się samodzielnie, bez żadnych nakazów. Terapie AA również mogą pomóc, aczkolwiek zdania w tym aspekcie są podzielone.

Innego rodzaju sposobem pomocy chorym są regularne badania stężenia alkoholu we krwi. Rodzina przestaje ufać alkoholikowi i nie ufa nawet wtedy, gdy po stokroć obiecuje on trzeźwość. Wówczas rodzina może chcieć ustalić odpowiednie zasady współżycia domowego z taką osobą, gdzie wśród podstaw jest kontrola alkomatem. Nie jest to przyjemne dla obu stron, ale konieczne do odbudowania zaufania i walki z alkoholem. O ile kilka łyków wódki mogłoby zostać ukryte przed rodziną, o tyle alkomat nie zostanie oszukany pięknymi słowami. - radzi ekspert, twórca portalu http://skalibrujalkomat.bloog.pl/.

Taki alkomat można łatwo nabyć i dlatego nie jest to nic problematycznego. Sprawdzanie alkomatem realizuje się przykładowo w miejscach pracy, aby mieć pewność, że pracownicy nie wykonują swojej pracy pod wpływem alkoholu.

Podobne artykuły


17
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2219
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 915
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1569
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 491
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 980
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1334
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 1029
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 747
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1045
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 739
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 675
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1011
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 558
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 559
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 621
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska