Login lub e-mail Hasło   

5 złotych zasad skutecznej nauki

„Ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz” – łatwo powiedzieć...Na szczęście istnieją pewne techniki, które pomogą nam sztukę nauki oswoić.
Wyświetlenia: 367 Zamieszczono 10/03/2017

Każdy z nas chciałby uczyć się szybciej, więcej i łatwiej. Niestety, nauka to zwykle proces długi, żmudny i wieloetapowy. Wymaga wielu poświęceń, cierpliwości, pracy nad sobą, wytrwałości i spokoju, czyli tych elementów, które najtrudniej wypracować. Są jednak pewne kroki (wcale nie odkrywcze), które znacznie ułatwią naukę i przybliżą nas do celu. Oto one:

  1. Dobry sen

Czy wiecie, że podczas snu informacje, które przyswajaliście za dnia, są najskuteczniej utrwalane? Odpowiedzialna za to jest pewna struktura, znajdująca się w naszej głowie – nosi nazwę hipokamp. Przekazuje ona korze mózgowej całą zdobytą przez nas wiedzę, która podczas snu jest „magazynowana”. Poza tym, w czasie snu w naszej głowie zachodzi proces selekcji informacji – według teorii Tononiego niepotrzebne dane są usuwane z naszego mózgu. Z kolei nieprzespane noce powodują zaburzenia uwagi i koncentracji, co znacznie utrudnia proces nauki.

  1. Coś na ząb

Nie od dziś wiadomo, że uczucie głodu nie idzie w parze z nauką. Co więcej, istnieje bardzo mocne połączenie pomiędzy pracą naszego mózgu, a codzienną dietą. Znacie pojęcie „Jesteś tym, co jesz”? W aspekcie nauki brzmi ono nieco inaczej: „Myślisz tym, co jesz”. Co to oznacza? Po pierwsze, nie zapominajmy o witaminach – wzmacniają one odporność organizmu, walczą z wolnymi rodnikami, a nawet są w stanie poradzić sobie z bezsennością. Po drugie, sięgajmy po produkty mające właściwości antyoksydacyjne, czyli zawierające naturalne związki, zdolne do radzenia sobie z oznakami starzenia komórek i tkanek. Jedz dużo jabłek, bananów, jagód, zielonych warzyw, jajek, czy łososia. Po trzecie, kupujmy żywność bogatą w kwasy Omega-3 i Omega-6 – wspierają one pracę mózgu i proces zapamiętywania. Uwaga: ważne, żeby się najeść ale nie przejeść!

  1. Cicho wszędzie

Miejsce, w którym będziemy zdobywać wiedzę, warto najpierw odpowiednio przygotować. Chodzi przede wszystkim o to, aby pozbyć się wszystkich elementów rozpraszających lub uniknąć takich okoliczności. Jeśli nie ma możliwości zaszycia się we własnych czterech ścianach, postarajmy się o miejsce maksymalnie odgraniczone od otoczenia. Nawet, jeśli miałoby to być tylko 15-20 minut nauki. Naprawdę, cisza ubogaca umysł.

  1. Reguła regułą

O co w tym chodzi? O … regularność. Mamy się uczyć, to po prostu się uczmy. Codziennie dana część materiału, dana książka, notatki. 10,15, 20 minut, 4 godziny. Po prostu zróbmy to, bez wymówek.

  1. Powietrze

Nasza głowa go potrzebuje, również do nauki. Czy wiecie, że nawet 20 minut na świeżym powietrzu jest w stanie znacząco wpłynąć na funkcjonowanie mózgu? Większa ilość tlenu dostarczona do ludzkiego organizmu poprawia pamięć, odpręża i pobudza kreatywność.

 

Spróbujcie stosować te kroki za każdym razem, gdy zasiądziecie do nauki. Mogą być pytania, ale nie ma wymówek!

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 803
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 740
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 954
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 600
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 996
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142243
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242606
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112329
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122570
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska