JustPaste.it

Dlaczego kobiety w ciąży nie powinny spożywać alkoholu?

Wiele kobiet twierdzi, że wypicie lampki wina w ciąży nie jest niebezpieczne dla dziecka. Jednak wypicie nawet małej ilości alkoholu nie sprzyja kobiecie w ciąży ani jej dziecku.

Wiele kobiet twierdzi, że wypicie lampki wina w ciąży nie jest niebezpieczne dla dziecka. Jednak wypicie nawet małej ilości alkoholu nie sprzyja kobiecie w ciąży ani jej dziecku.

 

pexels-photo-59894_small.jpeg

 

Alkohol a ciąża

Nieznane są dane, jaka ilość spożytego przez matkę alkoholu może spowodować FAS. FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy, może spowodować zmiany w płodzie, które będą miały wpływ na całe życie dziecka. Jego lżejszą odmianę - zwaną FAE - może wywołać nawet jednorazowe spożycie (tzw. okazjonalnej) alkoholu. Aż 9 tysięcy dzieci rocznie rodzi się z płodowym zespołem alkoholowym.

Towarzyszące spożyciu alkoholu w małej ilości uczucie rozluźnienia, wesołości czy też inne oznaki odmiennego stanu psychicznego to efekt toksycznego wpływu tej substancji na mózg. Pijąc alkohol jako dorośli ludzie, sami decydujemy się na owe ryzyko. W przypadku kobiet w ciąży spożywane pokarmy i napoje wędrują jednak do płodu. A chyba żadna kobieta nie chciałaby swojemu małemu dziecku podać kieliszka alkoholu.

Konsekwencje picia alkoholu w ciąży

Spożywanie alkoholu w czasie ciąży może doprowadzić do trwałych uszkodzeń płodu, które mogą mieć wpływ nie tylko na młode lata dziecka, ale na całe jego życie. Skutkami picia alkoholu może być:

  • niska waga urodzeniowa,

  • uszkodzenie mózgu,

  • uszkodzenie narządów,

  • zaniżenie odporności na choroby,

  • opóźnienie wzrostu dziecka,

  • zaburzenie ogólnego rozwoju dziecka.

Jednak to nie koniec konsekwencji. Najpoważniejszą z nich wszystkich jest wspomniany wcześniej FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy.

FAS - objawy

FAS stanowi zespół wad wrodzonych, który obejmuje zarówno te na tle neurologicznym, jak i fizycznym. Wśród objawów fizycznych znajduje się niski wzrost, pomniejszona głowa czy też małe wymiary ciała - dziecko niestety z nich "nie wyrośnie", a z konsekwencjami spożytego alkoholu przez matkę w ciąży dziecko borykać się będzie przez całe życie.

Szczególnie niebezpieczne jest spożywanie alkoholu w ostatnim trymestrze ciąży lub jego ciągłe spożywanie przez cały jej okres. Dla FAS charakterystyczne są również inne cechy fizyczne, takie jak anomalie w budowie twarzy dziecka.

Dzieci dotknięte zespołem FAS rozwijają się wolniej, ich ciała sprawiają wrażenie kruchych i słabych. Bardzo często obserwuje się również takie symptomy FAS, jak szybkie męczenie się, zaburzenia czucia głębokiego czy też słaba koordynacja ruchowa. FAS wpływa również na neurologiczny i umysłowy rozwój dziecka. Obserwuje się problemy ze słyszeniem, mówieniem, a nawet wzrokiem. Konsekwencjami są trudności w uczeniu się, nadpobudliwość i agresja.

Każda matka powinna skrupulatnie pilnować spożywanych przez siebie posiłków i napojów. Jednak mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy będzie to niemożliwe - wizyta u przyjaciół, słaba kondycja psychiczna przyszłej matki. Alkomat w domu z pewnością pomoże skontrolować trudne do przewidzenia sytuacje, a dzięki temu uchronić nienarodzone jeszcze dziecko przed bardzo nieprzyjemnymi w skutkach konsekwencjami. O tym przydatnym urządzeniu, jakim jest alkomat, przeczytasz na stronie http://kalibracjaalkomatowkrakow.blogspot.com/.