Login lub e-mail Hasło   

Proponuję ogłosić w redakcji eioba.pl konkurs na limeryk i fraszkę

Widzę że Hamilton Starszy, lubi pobawić się w wierszokletę i być może nie jest w tej umiejętności odosobniony, dlatego proponuję ogłosić w eioba konkurs na Limeryk i fraszkę
Wyświetlenia: 607 Zamieszczono 13/03/2017

My wierszokleci powinniśmy mieć swój własny konkurs, np.: poetycki. Wielu z nas piszących do eioba.pl, próbowało na pewno pisania wierszy do szuflady. Wiadomo, że od razu nie zaczynaliśmy od poematów, tylko od pośledniejszych form poezji, np. takich jak limeryk, czy fraszka (na poważniejszą poezje przyjdzie czas w następnej konkursowej kolejności).

 

Dla wyjaśnienia: Limeryk to miniaturka liryczna, nonsensowny, groteskowy, wierszyk o skodyfikowanej budowie: pięć wersów o ustalonej liczbie sylab akcentowanych, układ rymów trzeci i czwarty wers krótsze od pozostałych (zwykle o 2-3 sylaby), układ rymów aabba, nazwa geograficzna w pierwszym wersie.

 

Utwór ten, który pod względem treści jest rymowaną anegdotą, ma też zwykle stały układ narracji: wprowadzenie bohatera i miejsca, w którym dzieje się akcja, w pierwszym wersie, zawiązanie akcji w wersie drugim (często wprowadzony jest tu drugi bohater), krótsze wersy trzeci i czwarty to kulminacja wątku dramatycznego, zaskakujące, najlepiej absurdalne rozwiązanie w wersie ostatnim, np.:

 Szczecinianin pewien w teczce przywieziony

Koniecznie chciał się dorwać do grubszej mamony,  

Szukał jakiejś młodej i posażnej wdowy,

Dla mamony do wielu ustępstw był gotowy,

Aż skończył w łóżku wiekowej matrony

 

Z kolei Fraszka inaczej: drobiazg, bagatela, błahostka, to krótki utwór liryczny, zazwyczaj rymowany lub wierszowany o różnorodnej tematyce, często humorystycznej lub ironicznej lub satyrycznej. Posiada pointę, np:

Nadzieje:

Nieraz wielkie nadzieje,

Byle zefirek rozwieje

W następnej kolejności, może to być konkurs na wiersz, legendę itp.

 

Będzie to wkład redakcji w rozwój kulturalny naszego społeczeństwa, a może nawet wykreuje jakieś nowe (stare) talenty. A na pewno świetnie się zabawimy, czytając nasze „rymowane dowcipy”, z których część na pewno nie będzie arcydziełami poezji. A kolejny konkurs, może być na naszą karykaturę.

Podobne artykuły


17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1516
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 951
16
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1016
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 794
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 890
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 885
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 836
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 675
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1019
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 830
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 474
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 716
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  14/03/2017

Chętnie coś zwierszoklecę, ale bez informacji o ilości odsłon w rozbiciu na wiadomości, pudelek i i inne brak mi weny" tfurczej".

Zasylam pierwszy Limerick...Staden Limerick grundades av vikingarna år 812
Co oznacza Limerick zalozony przez Vikingow 812 r w Irlandii.

Ten artykuł uzyskał 7042 odsłony w wiadomościach24.pl.

  liwa,  23/03/2017

@Zdzisław Sadowski: i co toooo będzieeeee......Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska